Komunistiskā genocīda upuru piemiņas dienā, 14. jūnijā, filmas "Melānijas hronika" autori aicina virtuāli izdzīvot Latvijas izsūtīto ceļu uz Sibīriju. Sekot līdzi deportēto ceļam var arī portālā "Delfi". Video ilgs 72 stundas.
75 gadus pēc tam, kad uz Sibīriju tika izsūtīti vairāk nekā 15 tūkstoši Latvijas iedzīvotāju, tiek uzsākta sociālās atmiņas akcija "Neuzvarama, nesalaužama, neaizmirstama". Akciju īsteno filmas "Melānijas hronika" veidotāji, uzskatot, ka deportācija ir nozīmīga tēma latviešu vēsturē, kas nedrīkst tapt aizmirsta, taču par to var atgādināt neierastā veidā – ne tikai rādot sāpīgo un skarbo.
Sociālās atmiņas akcija piedāvās iespēju ikvienam piedzīvot vilciena ceļu no Rīgas līdz Tjuhtetai Sibīrijā, trīs dienu garumā sekojot līdzi un vērojot maršrutu, kādu mēroja deportētie latvieši 1941. gadā. Izsūtījums uz Sibīriju 1941. gadā aizsākās naktī no 13. un 14. jūniju. Sekot līdzi ceļam uz Tjuhtetu var no plkst. 6.30.
Akcija tapusi, iedvesmojoties no rudenī gaidāmās Viestura Kairiša filmas "Melānijas hronika" galvenās varones Melānijas Vanagas, kuras autobiogrāfijā "Veļupes krastā" balstīts filmas scenārijs.
"Melānija Vanaga savulaik bija aprēķinājusi, ka viņas izsūtījuma maršruts no Cēsu stacijas līdz Tjuhtetai bija 5169 kilometrus garš. Tolaik 1941. gadā deportēto ceļš no Latvijas ilga gandrīz trīs nedēļas, mūsdienās šis ceļš ilgst trīs diennaktis. Mēs gribējām ieraudzīt šo ceļu mūsdienu cilvēka acīm, parādīt to pašu ainavu pēc 75 gadiem, kuru pa lopu vagona logu lūkām vairāku nedēļu garumā vēroja Latvijas izsūtītie, nezinot, kāds liktenis viņus sagaida galā. Mēs šogad devāmies šajā ceļā, lai pa vilciena logu fiksētu šo vairāk nekā piecu tūkstošu kilometru atmiņu ceļu un parādītu to ikvienam," stāsta filmu studijas "Mistrus Media" producente Inese Boka – Grūbe.
Aplūkojamajā maršrutā redzami tikai dabas skati, kuriem deportētie trīs nedēļu garumā brauca garām vilcienā uz Sibīriju. Aplūkojamais materiāls ir meditatīva parafrāze par to, ko piedzīvoja filmas galvenā varone Melānija Vanaga.
Juriste, žurnāliste, rakstniece Melānija Vanaga un viņas dēls Alnis kā sociāli bīstami noziedznieki tika izsūtīti uz Tjuhtetu Sibīrijā, un Vanagas autobiogrāfija "Veļupes krastā" ir spilgtākais šī laika notikumu apraksts latviešu literatūrā. Tas bija autores pirmais darbs, ko viņa bez tiesībām publicēt padomju apstākļos, sarakstījusi kā izsūtījuma gadu dienasgrāmatu. Pēc viņas rakstītā tapusi filma "Melānijas hronika".
Filmas pirmizrāde visā Latvijā notiks 2016. gada rudenī, bet jau šobrīd filmas veidotāji vēlas sākt plašāku dialogu par deportācijas atstāto iespaidu uz nākamajām paaudzēm, kā arī par izdzīvošanas brīnumu, kas, neraugoties uz šiem traģiskajiem vēstures notikumiem, ļāvis latviešu nācijai saglabāt un atjaunot savu valsti.
Līdzās iespējai iepazīt Sibīrijas ceļu, akcijā līdzdarboties aicināti arī Latvijas jaunieši, kas, stāstot savu deportāciju piedzīvojušo tuvinieku stāstus, iedzīvinātu arī citu jaunu cilvēku interesi par savas dzimtas vēsturi un notikumiem.