Foto: No RMM krājuma
Izcilā latviešu diriģenta Leonīda Vīgnera 110. dzimšanas dienā, 9. novembrī, Rakstniecības un mūzikas muzejs (RMM) saņēmis unikālu viņa ģimenes dāvinājumu – nošu rokrakstu, iespieddarbu, skaņu ierakstu un dokumentu kolekciju. Dāvinājuma svinīgā nodošana muzejam notika īpašā preses konferencē Latvijas Mūzikas akadēmijā.

Kā klātesošajiem uzsvēra RMM direktore Iveta Ruskule, iegūtie memoriālie priekšmeti palīdzēs muzejam strādāt ar leģendām par diriģentu un komponistu.

Viņa norādīja, ka dāvinājums muzejam nozīmē lielu uzticību no Vīgneru ģimenes, tāpēc muzeja uzdevums ir ne tikai zinātniski apstrādāt materiālus, bet arī padarīt iegūto informāciju pieejamu ikvienam interesentam.

Foto: LETA

Pasākumā klāt bija diriģenta meita Daina Vīgnere, kura pauda, ka pats maestro bija vēlējies, ka ar viņu saistītās liecības nonāk muzeja rokās. "Esmu priecīga, ka lietas ieņem savu vietu, jo tās nedrīkst būt tikai ģimenes pārziņā, [..] šīm lietām muzejs ir īstās mājas," norādīja Vīgnere.

Dāvinājumā atrodami materiāli no trīs gadsimtiem. Arhīva ievākšanas gaitā atrasti dažādi materiāli, tostarp kinolentes, mūzikas instrumenti, vēstules, fotogrāfijas, nošu grāmatas un nošu pieraksti, mākslas darbi, kā arī dažādas citas Vīgneram piederējušās liecības.

Kā uzsvēra muzeja eksperts Dzintars Gilba, arhīvs ir unikāls, jo dzīvoklī, kura šie priekšmeti atradušies, Vīgners nodzīvoja 62 gadus. Materiālu apmērs ar gadiem ir krājies, taču laiks tos nav būtiski skāris.

Jau ziņots, ka kolekcija pakāpeniski tiek apstrādāta un iekļauta muzeja krājumā, lai tā būtu pieejama pētniekiem un ikvienam interesentam.

Leģendārais latviešu diriģents, komponists un pedagogs Leonīds Vīgners (1906–2001) ir unikāla personība latviešu mūzikas vēsturē. Absolvējis Latvijas Konservatoriju trijās specialitātēs (kompozīcijas teorija, ērģeles, simfoniskā orķestra diriģēšana), papildinājies pie Feliksa Veingartnera Bāzelē. Bijis diriģents Latvijas Nacionālajā operā, ilgus gadus tagadējā Latvijas Nacionālā simfoniskā orķestra mākslinieciskais vadītājs un galvenais diriģents, kordiriģents, Latvijas vispārējo un dažādu reģionālo dziesmu svētku un dziesmu dienu virsdiriģents, Latvijas Konservatorijas pedagogs, kā arī komponists.

Leonīda Vīgnera plašā un daudzpusīgā darbība atspoguļojas plašajā kolekcijā, kuru dzimtas pārstāvji tagad uzdāvinājuši Rakstniecības un mūzikas muzejam. Līdzās dokumentālām liecībām par Leonīdu Vīgneru un Vīgneru dzimtu, šie materiāli vēsta arī par mūzikas kultūru un notikumiem Latvijā dažādos laikos, kā arī atspoguļo Leonīda Vīgnera sadarbību ar Leo Blehu, Dmitriju Šostakoviču, Gustavu Ernesaksu un citiem pasaulslaveniem mūziķiem.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!