Foto: Nacionālajā bibliotēkā atklāta izstāde par populāro kultūru Latvijā
Foto: DELFI

Otrdien, 20. decembrī, plkst. 18.00 Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) izstāžu zālē (1. stāvā) atklāta starpdisciplināra izstāde "Pēcskaņas. Populārā kultūra 19. un 20. gadsimta mijā Latvijā".

Ja par populāro kultūru līdz šim bijis ierasts runāt, sākot no 20. gadsimta vidus, tad izstādē aplūkotas populārās kultūras iezīmes modernizācijas laikmetā – tā dēvētajā fin de siècle periodā. Ekspozīcija iezīmē šī perioda masu patēriņa preces, notikumus, modi, populāro literatūru, lielus un plašām sabiedrības masām paredzētus kultūras un izklaides produktus un pasākumus ar materiālās kultūras palīdzību un konkrētiem priekšmetiem. Izstāde atklāj 19. un 20. gadsimta miju Latvijā – laiku, kurā norisinās modernās, emancipētās sabiedrības veidošanās.

Izstādes centrā ir viens no 19. un 20. gadsimta mijas populārākajiem dzejniekiem, arī izdevējs, aktieris un dramaturgs Edvards Treimanis-Zvārgulis, kuram šogad atzīmēta 150. jubileja. Viņa radītie populārās literatūras paraugi, kā arī kuplejas, kalendāri un pastkartes ar dzejoļiem un portretiem ir kā ievads izstādes tēmu sazarojumā. Izstādē aplūkojams unikāls rags, kas 1900. gadā dāvāts Treimanim-Zvārgulim par piemiņu viņa 15 gadu teātra darbībai, plaša lubu romānu un kalendāru kolekcija, dažādi pretējā dzimuma simpātiju iegūšanas padomnieki un sapņu tulki. Izstāde ietver arī interakcijas elementus – iespēju saņemt dzīvei noderīgus padomus spēlē "Gudrais Zālamans", kā arī aplūkot senus 3D attēlus.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!