Latvijas Arhitektūras gada balvu pasniedz Latvijas Arhitektu savienībā sadarbībā ar LR Kultūras ministriju, un tas ir nozīmīgākais apbalvojums Latvijas arhitektūrā.
Šogad pieteikumu vidū ir divi darbi, kurus latviešu arhitekti veidojuši ārvalstīs. Tie ir tirdzniecības centra "Ulemiste" rekonstrukcija Tallinā, Igaunijā un Šaoliņas lidojošo mūku teātra jaunbūve (attēlā), kas atrodas SongShan kalnā, Henanas provincē, Ķīnā.
"Žūrijai šogad izaicinājumu netrūks, jo būs jāvērtē ne tikai objektu kvalitāte, bet arī jāatbild uz jautājumu - kas tad ir Latvijas arhitektūra? Pagājušajā gadā zelta ananass nokļuva lietuviešu arhitektu rokās par izcilo Latvijas Nacionālā mākslas muzeja (LNMM) projektu. Turpretī šogad žūrijai būs jāvērtē Latvijas arhitektu darbi, kas radīti kopā, vai atrodas ārpus valsts robežām, un tas noteikti būs interesants uzdevums," stāsta Latvijas Arhitektu savienības prezidente Gunta Grikmane.
Šogad bija iespējams pieteikt arhitektūras objektus un procesus vairākās kategorijās. Balvas ietvaros tiek vērtēti ne tikai objekti – ēkas, vides objekti, interjeri, ainavu arhitektūra, – bet arī procesi: notikumi, izdevumi, izstādes un projekti, kam ir bijusi ietekme uz arhitektūras nozari. Pretēji pagājušā gada tendencei, kad lielākā daļa objektu bija jaunbūves, šogad pieteikto objektu vairākumu veido rekonstrukcijas, renovācijas un restaurācijas projekti.
Kategorijā "Procesi" šogad iesniegta grāmata "Kolekcionāra māja", izstāde "Backbone", pastāvīgā ekspozīcija "Gaismas pils un Stikla kalns – stāsts par Latvijas Nacionālo bibliotēku un tās arhitektu" Latvijas Nacionālajā bibliotēkā un Baltijas paviljons 15. starptautiskajā arhitektūras izstādē Venēcijā 2016. gadā, kas ir Latvijas, Lietuvas un Igaunijas apvienotā ekspozīcija un Baltijas valstu arhitektu sadarbības rezultāts.
Latvijas Arhitektūras gada balvai pieteiktos darbu vērtēšanu ir uzsākusi nacionālā žūrija, kas aprīļa vidū paziņos izvēlētos nominantus. Darbi tiek vērtēti pēc vienotiem kritērijiem, ņemot vērā ideju un koncepciju, darba viengabalainību, atbilstību projekta uzdevumam, kontekstu un mērogu, rūpību un pamatīgumu, kā arī sabiedrisko nozīmīgumu un emocionālo iedarbību.
Nominanti, kas pretendēs uz Latvijas Arhitektūras gada balvu 2017 tiks paziņoti 11. aprīlī. Pēc tam darbu uzsāks starptautiskā žūrija. Konkursa apbalvošanas ceremonija notiks 19. maijā Arhitektūras nedēļas laikā, kad no 15. līdz 19. maijam norisināsies vairāki arhitektūras nozarei veltīti notikumi, to skaitā ārvalstu lektoru publiskas lekcijas un konkursa nominantu darbu izstāde.
Nacionālo žūriju pārstāv iepriekšējo gadu laureāti un nozares eksperti. Žūrijā ir Vītauts Biekša (Vytautas Biekša), 2016. gada Latvijas Arhitektūras Lielās gada balvas ieguvējs par Latvijas Nacionālā mākslas muzeja rekonstrukciju, restaurāciju un jaunbūvi, kā arī vairāku arhitektūras balvu laureāts, to skaitā 2016. gada sudraba ananasa par Dzintaru koncertzāles restaurāciju autors Mārtiņš Jaunromāns. Žūrijā strādā par Maltas vidusskolas rekonstrukciju Gada balvu 2016 ieguvusī arhitekte Rasa Kleina, dzīvojamā kompleksa Kado Karim autors un 2016. gada laureāts Andis Sīlis, arhitekte un Japānā izdotā arhitektūras žurnāla "a+u" viesredaktore Ilze Paklone, ainavu arhitekts un biroja "Landshape" dibinātājs Ģirts Runis un Latvijas Mākslas akadēmijas asociētais profesors Jānis Taurens.