Positivus 2016 - festivālu ieņem cirks - 24
Foto: DELFI
Būt vai nebūt Latvijā tradicionālajām cirkam, kura sastāvdaļa ir arī dažādi plēsīgu un eksotisku savvaļas dzīvnieku rādīti triki? Vai saglabāt gadu desmitiem ilgi kopto cirka skolu tās arhaiskajā formā, vai novērtēt 21. gadsimta iespējas un dzīvniekus labāk vērot populārzinātniskās televīzijās pārraidēs? Šādi jautājumi pēdējo mēnešu laikā plosa gan vietējos kultūras profesionāļus, gan skatītājus. Tikmēr pasaulē jau kopš 70. gadiem aug un attīstās jaunais un laikmetīgais cirks, sniedzot skatītājiem prieku un brīnuma sajūtu, strikti atsakoties no dzīvnieku iesaistīšanas priekšnesumos.

Jaunā cirka rašanās datējama ar 20. gadsimta 70. gadiem, Francijā. Tur degvielas krīzes laikā kļuva sarežģīti un dārgi uzturēt cirkus, kas tradicionāli visu iedzīvi, tai skaitā dzīvniekus, pārvadāja no vienas vietas uz nākamo. Valsts atbalsta rezultātā, kas sākotnēji bija domāts klasiskā cirka saglabāšanai, radās augsne jaunām idejām un pieejai šim mākslas veidam. Savukārt jaunā cirka pāraugšana laikmetīgajā notika 90. gadu vidū, kad izrāžu trikus sāka pakārtot noteiktai idejai, vēstījumam, scenārijam.

Latvijā jauno un laikmetīgo cirku ir iespēja baudīt festivālā "RE Rīga", kas pēdējos gados daļu savu viesu priekšnesumu izrāda pilsētas festivālā "Piens Fest". Tāpat ar šāda veida cirka izrādēm ir iepazīstinājis Latvijas Jaunā teātra institūta rīkotais festivāls "Homo Novus". Savukārt Baltijas lielākais mūzikas festivāls "Positivus" savā desmitajā jubilejā kā vienus no viesiem bija aicinājis cirka trupu "Transe Express" (attēlā) no Francijas.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!