Dāņu-islandiešu mākslinieks Olafurs Eliasons savulaik iezīmējis līdzības starp ēdmaņu un mākslu: "Māksla un ēdiena gatavošana daudzējādā ziņā ir līdzīgas; abas ir reaktīvas un kreatīvas, tās atdarina un akumulē viena otru. Labs ēdiens padara mūsu pusdienu galdu par miera oāzi, par vietu, kur mūsu dzīvnieciskais instinkts tiek apmierināts ar glanci, radot brīvu vietu mūsu cilvēcīgajiem sapņiem un vēlmēm."
Piedāvājam iedvesmoties no piecu pasaulslavenu mākslinieku iemīļotiem našķiem, dzērieniem un ēdieniem, kas apkopoti no māksliniekiem veltītām pavārgrāmatām un viņu memuāriem, lai kādureiz varētu paspīdēt ar gastronomisku performanci, aiz kuras stāv mākslas vēstures enciklopēdijas cienīgs stāsts (protams, ja vien izdosies sadzīt rokā nepieciešamās sastāvdaļas).
Frīdas Kalo zemeņu atole
1 1/4 tases kukurūzas miltu
6 tases ūdens
2 tases zemeņu
3/4 tases brūnā cukura
Atole ir tipisks meksikāņu dzēriens, ko parasti pasniedz Mirušo dienā, taču meksikāņu feminisma ikona Frīda Kalo to bija iecienījusi arīdzan parastās vēsās dienās.
Tā pagatavošanai nepieciešams izšķīdināt kukurūzas miltus četrās tasēs ūdens, kas jāatstāj ievilkties apmēram 15 minūtes. Pēc tam nokāš.
Bļodā samīca zemenes kopā ar cukuru un divām tasēm ūdens, ko pēc tam notecina. Iegūto masu kopā ar kukurūzas miltu šķidrumu, vienmērīgi maisot silda, līdz tas kļūst biezs. Pasniedz izdekorētu ar žāvētiem augļiem.
Kloda Monē kastaņu cepumi
1/2 tases sviesta
1 tase nesaldināta kastaņu biezeņa
3/4 tases cukura
3 olas, baltumi atdalīti no dzeltenumiem
Grāmatā ("Monet's Table: The Cooking Journals of Claude Monet"), kurā apkopotas receptes no paša mākslinieka pierakstu žurnāliem, atrodamas vairāku klasisku franču virtuves ēdienu receptes, kuras gleznotājs izmantoja, lai pacienātu savus draugus pie tējas. To starpā bija arīdzan kastaņu cepumi.
Cepumu pagatavošanai nepieciešams uzsildīt cepeškrāsni līdz 180 grādiem un ieziest 20 kēksiņu veidnes. Uz mazas uguns dziļā jāizkausē sviests. Pēc tam pievieno kastaņu biezeni, cukuru un olu dzeltenumus (baltumus pietaupiet!) un turpiniet vārīt. Pēc tam noņemiet pannu no uguns. Olu baltumus saputojiet stingrās putās un iecilājiet pannā, samaisiet. Pēc tam lieciet kēksiņu formās un cepiet aptuveni 20 minūtes, līdz tie kļūst stingri.
Salvadora Dalī jēra smadzeņu maizītes un kokteilis 'Kazanova'
3 avokado
1 jēra smadzenes
300 g samaltu mandeļu
12 šķēles rudzu maizes
3 ēdamkarotes tekilas
1/3 tases etiķa
1/2 kubiņa liellopa buljona
Sāls
Kajēnas pipari
Pirmais solis – jāizmērcē jēra smadzenes aukstā ūdenī un jānoņem to ārējais apvalks. Pēc tam jāiegremdē atpakaļ ūdenī. Tikmēr jāuzvāra puslitrs ūdens, kam pievieno etiķi un liellopa buljona kubiņu. Izņemiet smadzenes no ūdens, noteciniet lieko ūdeni un sajauciet tās kopā ar avokado mīkstumu. Pēc tam pievienojiet sasmalcinātas mandeles, sāli, kajēnas piparus un tekilu. Iegūto masu lieciet virsū uz apgrauzdētām maizes šķēlēm.
Ja nu gadījumā jēra smadzenes tomēr jūsu ēdienkartē īsti neierakstās, tad var mēģināt uzmeistarot dižā sirreālista iemīļoto koteili "Kazanova". Glāzē sajauciet šķipsniņu kajēnas piparu, tējkaroti rīvēta ingvera un sešas ēdamkarotes brendija. Ielieciet to ledusskapī ievilkties apmēram uz pusstundu. Pēc tam pievienojiet klāt viena apelsīna sulu un samaisiet. "Dzeriet un gaidiet efektu! Tas būs ātrs," par šo dzērienu izteicies pats Dalī.
Luīzes Buržuā franču gurķu salāti
6 nomizoti gurķi
6 ēdamkarotes olīveļļas
2,5 ēdamkarotes Taragonas etiķa
Sāls
Pipari
Sakapāti maurloki vai parastie loki
Buržuā attieksme pret kulināriju bija tikpat personīga kā pret savu mākslu. "Bērnībā Francijā man teica, ka ēst gatavošana ir ceļš uz vīrieša sirdi," viņa atklāj mākslinieku pavārgrāmatā "The Museum of Modern Art Artists' Cookbook". Daudzu gadu garumā viņai nācās gatavot savam tēvam, jo māte bija slima, tāpēc studiju gados no šīs nodarbes viņa vairījās kā no uguns, pārsvarā pārtiekot no jogurta, medus un pumperniķeļiem. Taču sešdesmitajos un septiņdesmitajos gados, ienirstot Ņujorkas avangarda pasaulē, viņa sāka labprāt uzņemt viesus un arī tos cienāt ar dažādiem pašgatavotiem gardumiem. Tiesa, tā kā cilvēku vienmēr bija daudz, ēdiens bija vienkāršs, gana lēts un ātri pagatavojams, bet tai pat laikā elegants.
Tādi ir arī viņas franču gurķu salāti, kurus māksliniece pasniedza kā uzkodu saviem izsalkušajiem viesiem.
Plānas gurķu šķēlītes izkārtojiet mazā bļodiņā, starp tām iekaisot sāli. Pārklājiet bļodu un ievietojiet ledusskapī uz 12 stundām ievilkties. Pēc tam gurķus nomazgājiet zem auksta tekoša ūdens. Mērces pagatavaošanai kārtīgi samaisiet kopā eļļu, etiķi, sāli un piparus. Ar to apslaciet gurķus un samaisiet. Pievienojiet lokus un pasniedziet kopā ar franču maizi. Visa māksla!
Marsela Dišāna steika tartars
~250 gramu sakapātas jēlas liellopa gaļas
2 olas
Sakapāts baltais sīpols
Zaļie kaperi
Plānās šķēlītēs sagriezti anšovi
Sakapāti pētersīļi
Sakapātas melnās olīvas
Sakapātas seleriju lapas
Pats mākslinieks, piemēram, šo gana vienkārši pagatavojamo ēdienu iesaka taisīt uz liela ziloņkaula šķīvja, lai "nekas netraucētu sastāvdaļu izvietošanu".
Tātad – vispirms izkārtojiet gaļu, izveidojot ko līdzīgu putna ligzdai. Pēc tam tās centrā ievietojiet olu dzeltenumus. Pēc tam apkārt ligzdai kā vainagu izkārtojiet sīpolus, kaperus, anšovus, pētersīļus, sakapātās olīvas un seleriju lapas.
"Katrs viesis ar dakšiņu sajauc visas uz šķīvja izkārtotās sastāvdaļas kopā ar olu dzeltenumiem un gaļu. Galda centrā jāatrodas krievu pumperniķeļiem, saldkrējuma sviestam un sārtvīna pudelēm," mākslinieku citē 1961. gada pavārgrāmata "Artists' and Writers' Cookbook".