Foto: Reuters/EPA/AFP/AP/Scanpix/LETA
Teika vēsta, ka ik pa 100 gadiem no Daugavas izrāpjas kāda mistiska būtne un pirmajam sastaptajam cilvēkam vaicā, vai Rīga jau ir gatava. Ja nu gadījumā uzrunātais atbildētu, ka Rīga nudien ir gatava, tad Latvijas galvaspilsēta nogrimtu likteņupes dzīlēs, tāpēc mūsu visu interesēs ir lai tas nekad nenotiktu (un, šķiet, ka tuvākajā laikā tas arī nedraud).

Iespējams, pēc šādas analoģijas arīdzan var spriest par šīm nepabeigtajām pasaulslavenajām būvēm, kas piesaista mediju uzmanību un tūristus no visas pasaules. Piedāvājam aplūkot piecus iespaidīgus arhitektūras piemērus, kas aizvien ir tapšanas procesā.

'Rugon' viesnīca Phenjanā

Foto: EPA/LETA

Šī 105 stāvus un 330 metrus augstā piramīda sākotnēji bija toreizējā Ziemeļkorejas līdera Kima Irsena iecere valsts tūrisma industrijas attīstībai, taču 1987. gadā uzsāktās viesnīcas celtniecība apstājās 1992. gadā pēc Padomju savienības sabrukuma, kas spēcīgi ietekmēja arīdzan Ziemeļkoreju, jo nozīmēja milzīgu finansējuma samazinājumu.

Viesnīcas celtniecības izmaksas dažādos avotos ir atšķirīgas, taču vidējā summa svārstās ap 700 miljoniem ASV dolāru.

Foto: AP/Scanpix/LETA

Viesnīcu, kurā ir vairāk nekā 3000 nepabeigtu numuriņu, bija paredzēts atklāt 1989. gadā uz 13. Vispasaules jauniešu un studentu festivālu, taču būvniecības darbi bija pārāk iekavējušies, lai tas notiktu. Darbs pie ēkas atsākās 2008. gadā un 2011. gadā tika pabeigta tās ārpuse. Bija plānots to atvērt 2012. gadā uz Kima Irsena simtgadi, taču arī tad tas nenotika.

Daudzi pasaules arhitekti šo monstru jau ir nodēvējuši šausmīgāko būvi pasaulē un nolādētu.

Foto: AP/Scanpix/LETA

Svētā Jāņa katedrāle Ņujorkā

Foto: AFP/Scanpix

Katedrāles celtniecība tika uzsākta 1982. gadā, taču finansējuma trūkuma un dažādu ar dizainu saistītu nesaskaņu dēļ tā nekad tā arī netika līdz galam pabeigta. Tā aizņem 11 000 kvadrātmetru un slejas 70 metru augstumā, savukārt tās centrālais joms ir 38 metrus augsts.

Katedrālē atrodas viena no Amerikas prestižākajām tekstilizstrādājumu saglabāšanas laboratorijām, kas nodarbojas ar katedrālē esošo gobelēnu restaurēšanu un saglabāšanu, tostarp, piemēram, 17. gadsimta itāļu uzņēmēju, garīdznieku un mākslas patronu Barberini ģimenei savulaik piederējušie gobelēni un Rafaela zīmējumi.

Foto: AFP/Scanpix

Pēc liela ugunsgrēka 2001. gada 18. decembrī tā tika slēgta un atvērta vien 2008. gadā, taču tās celtniecības un rekonstrukcijas darbi arvien nav pabeigti. Šī iemesla dēļ katedrāli mēdz dēvēt par Svēto Jāni Nepabeigto.

Foto: Mavrix/Scanpix/LETA

Lielā Sfinksa Ēģiptē

Foto: Reuters/Scanpix

Ap Lielo Sfinksu, kas atrodas blakus Gīzas piramīdām, tika atrasti darbarīki un akmens bluķi, vedinot arheologus uz domām, ka darbs pie šīs statujas netika pabeigts. Smilšakmens kopš sfinksas radīšanas aptuveni 2500 gadus pirms mūsu ēras ir daudz cietis, taču arheologi uzskata, ka sākotnēji tai bija paredzēta pilna galvassega, bārda un spilgtas dekorācijas, raksta "The Telegraph".

Lielā Sfinksa ir pasaulē vecākā monumentālā un arīdzan lielākā monolītā statuja – tā ir 74 metrus gara, 19 metrus plata un 20 metrus augsta.

Foto: Reuters/Scanpix

Ankorvata templis Kambodžā

Foto: EPA/Scanpix/LETA

Kambodžas nacionālais lepnums Ankorvata tempļu komplekss plešas 1626 000 kvadrātmetru lielā teritorijā un ir lielākais reliģiskais monuments pasaulē. Templis ir slavens ar to, ka ir "mājvieta" vairāk nekā 3000 apsarām (debesu nimfām), kas izkaltas tā sienās, turklāt katra no tām ir unikāla. Daudzas no šīm nimfām tika sabojātas astoņdesmitajos gados, kad templi tīrīja ar ķimikālijām, taču pēcāk tās tika atjaunotas. Tiesa, tās turpina bojāt sikspārņu urīns un nokrišņi.

Foto: EPA/Scanpix/LETA

Tempļa celtniecība tika uzsākta aptuveni pirms 2000 gadiem, taču darbi tika apturēti 11. gadsimta sākumā. Versijas šim iemeslam ir vairākas, piemēram, zibens spēriens, kas tika uztverts kā ļauna zīme, taču ticamākais iemesls ir karaļa Surjavarmana II nāve.

Foto: Caters News/Scanpix/LETA

Svētās Ģimenes baznīca Barselonā

Foto: AFP/Scanpix

Spožā kataloniešu arhitekta Gaudi gotikas un jūgendstilu apvienojumā projektētā Svētās Ģimenes baznīca, kas ir viens no Spānijas simboliem un viens no visvairāk apmeklētākajiem tūristu apskates objektiem valstī, tika sākta būvēt 19. gadsmita beigās, taču līdz pat mūsdienām nav pabeigta.

Iemesls, kāpēc celtniecības darbi arvien ir procesā, iespējams, sakņojas paša Gaudi izteikumā, ka "mans klients nesteidzas". Kad Gaudi 1926. gadā nomira, baznīca bija pabeigta aptuveni par 20%. Pēc viņa nāves darbs turpinājās, taču 1936. gadā to pārtrauca Spānijas pilsoņu karš, kura laikā tika iznīcinātas daļas gan no pašas baznīcas, gan Gaudi darbnīcas.

Foto: Reuters/Scanpix

Baznīcas centrālā joma velve tika pabeigta vien 2000. gadā. Šobrīd apmeklētājiem ir pieejama lielākā katedrāles daļa, tai skaitā arīdzan kapenes, kur apglabāts pats Gaudi, un torņa smailes, kurās iespējams nokļūt ar liftu.

Svētās Ģimenes baznīcu ir plānots pabeigt 2026. gadā, proti, tieši 100 gadus pēc Antonio Gaudi nāves.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!