No Baibiņas līdz Bārbijai. Lelles latviešu tautiskajos tērpos
Foto: Publicitātes foto
Dziesmu svētku laikā Rīgas ielas, koncertzāles un estrādes ņirb no krāšņiem dažādu Latvijas novadu tērpiem. Tradicionālie tērpi un tajos lietotie ornamenti bijuši iedvesmas avots tautiska stila suvenīriem, kas aizceļos uz daudzām pasaules vietām kā piemiņa no Dziesmu svētku un Latvijas apciemojuma.

68 muzeju izstāde "Latvijas gadsimts" Latvijas Nacionālajā vēstures muzejā piedāvā ieskatīties tautiskā stila vēsturē. Ar kādu vizuālo formu palīdzību latvieši pauduši savu nacionālo piederību pēdējo simts gadu laikā? Kā šie piederības apliecinājumi izpaudušies gan privātā, gan valstiskā līmenī?

Lai gan latviešu tradicionālā tērpa un ornamenta izcelsme meklējama gadsimtiem senā pagātnē, tieši Dziesmu svētku tradīcijas uzplaukums 19. gadsimta beigās un 20. gadsimta sākumā mudināja meklēt vizuālus nacionālās piederības simbolus. Tautiskā apģērba meklējumus papildināja tradicionālajā mantojumā balstīts ornaments grafikā un grāmatu mākslā, vēlāk arī lietišķā māksla, dizains un daudzas citas jomas tiecās vizuāli iemiesot "latviskumu". Šie meklējumi vienmēr pastāvējuši un mainījušies mijiedarbībā ar katra laikmeta politisko vidi, sabiedrības izpratni par kultūras vērtībām un estētiku.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!