Foto: Publicitātes foto
Latvijas Nacionālais vēstures muzejs laidis klajā biogrāfisku grāmatu "Latvijas valsts dibinātāji" – par 39 personībām – Latvijas Tautas padomes locekļiem, kuri 1918. gada 18. novembrī pasludināja neatkarīgu Latvijas Republiku.

Apjomīgajā izdevumā pirmoreiz sniegta iespēja vienkopus un padziļināti izzināt valsts dibinātāju devumu Latvijas tapšanā, tuvplānā ieraudzīt 39 ļoti dažādus dzīvesgājumus, spilgtas sava laikmeta personības. Tās izceltas arī 68 muzeju kopizstādē "Latvijas gadsimts". Tomēr tik pamatīgi valsts proklamētāju dzīvesstāsti izpētīti tikai nesen. Esejās lasītāja skatam pietuvināts tieši valsts dibināšanas mirklis 1918. gadā, ceļš uz to cauri 1. pasaules karam un revolūcijām, kā arī pirmie jaunās Latvijas Republikas soļi.

Īpaša uzmanība grāmatā veltīta arī valsts pasludinātāju savstarpējai sadarbībai jau krietni pirms 1918. gada – sabiedriskās organizācijās, biedrībās, legālās un nelegālās politiskās aktivitātēs un domubiedru grupās. Vienlaikus biogrāfijas veidotas kā 39 individuāli stāsti, kur cilvēka dzīvesgājums uzlūkots kā viens veselums – mūžs, kas aptver dažādus vēstures laikposmus. Tādēļ par katru proklamētāju sniegts ieskats viņa dzīves un darba gājumā no dzimšanas līdz mūža nogalei, rādot dažādos, bieži arī traģiskos Latvijas valsts dibinātāju likteņus 20. gadsimta politisko pārmaiņu griežos. Tādējādi nosacītais laika nogrieznis, ko aptver grāmata, ir laiks no 1859. gada, kad dzimis vecākais valsts dibinātājs Jānis Čakste, līdz pat 1990. gadam, kad Zviedrijā devās aizsaulē jaunākais valsts dibināšanas sēdes delegāts Bruno Kalniņš.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!