'Muižas Latvij'atvēršanas pasākums - 2
Foto: Publicitātes foto
Ceturtdien, 13. decembrī, Latvijas Zinātņu akadēmijā svinīgā ceremonijā tika atzīmēta enciklopēdijas "Muižas Latvijā" pirmā sējuma (A–H) izdošana, kurā ir apkopotas 179 muižas. Fotogrāfs un kultūras pieminekļu pētnieks Vitolds Mašnovskis 40 gadu garumā veicis ap 1200 Latvijas muižu kompleksu dokumentālu fotofiksāciju un izpēti, kā rezultātā ir tapis nozīmīgs un fundamentāls materiāls Latvijas kultūras mantojumu izpētē un turpmākā saglabāšanā.

Enciklopēdijas autors Vitolds Mašnovskis stāsta, ka izdevums ir radīts kā veltījums Latvijas valsts simtgadei, un tieši lielajā jubilejas gadā tās pirmais sējums visbeidzot ir ieguvis redzamu, taustāmu formu. Atklāšanas pasākuma laikā enciklopēdija "Muižas Latvijā" cilvēkos radīja milzu interesi, veidojot garas rindas, lai iegādātos unikālo enciklopēdiju.

"Esmu ārkārtīgi pateicīgs liktenim un cilvēkiem, kas palīdzējuši šim darbam tapt manas dzīves garumā. Muižas vienmēr man ir bijušas blakus – esmu piedzimis muižā, mācījies Cēsīs, katru dienu pa logu vērojot Cēsu pilsdrupas, bet vēlāk neilgu laiku dzīvoju Valmiermuižas tornī. Tā arī radās lielā interese par muižām. Apkopojot un pētot dažādus materiālus, jāatzīst, ka muižām diemžēl ir tendence iet bojā. No 2000 vēsturiskajām celtnēm vien vidēji 4% ir skatāmas. Tieši tāpēc šo darbu saglabāsim atmiņā kā ārkārtīgi svarīgu kultūras vēstures pieminekli. Man pat gribētos teikt, ka tas ir rekviēms muižām," turpina Mašnovskis.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!