Muižas Latvijā - 7
Foto: Vitolds Mašnovskis
Pērnā gada nogalē Latvijas Zinātņu akadēmijas Portretu zālē, klātesot ap 300 cilvēkiem, tika atvērts enciklopēdijas "Muižas Latvijā" pirmais sējums, kura autors ir fotogrāfs un kultūras pieminekļu pētnieks, Triju Zvaigžņu ordeņa kavalieris Vitolds Mašnovskis. Viņš 40 gadu garumā apsekojis ap 2000 Latvijas muižu, veicot ap 1200 muižu kompleksu dokumentālu fotofiksāciju un skrupulozu izpēti, nu informācija par pirmajām 179 muižām apkopota unikālā enciklopēdijā, kas ir veltījums Latvijas simtgadei un nākamajām paaudzēm, lai tās zinātu, kāda bagātība mums reiz bijusi, taču šobrīd neizbēgami iet bojā.

Pirmais sējums, kas ar Valsts kultūrkapitāla fonda atbalstu izdots izdevniecībā DUE, aptver 179 Latvijas muižas alfabētiskā secībā no A līdz H. Ap 90% enciklopēdijā iekļauto fotogrāfiju ir uzņēmis pats autors, savukārt ap 10% ir no dažādu arhīvu, tostarp ārvalstu, krājumiem. Kopskaitā to ir vairāk nekā 300 tūkstoši. Savukārt par muižu vēstures un muižnieku ciltskoku (ap 600) pētījumu avotiem izmantoti Latvijas, Vācijas, Igaunijas, Zviedrijas, Polijas, Krievijas un Baltkrievijas arhīvu materiāli, kā arī vācu arhitektu un vēsturnieku publikācijas. Būtībā šis darbs ir Latvijas muižu kompleksu inventarizācija, jo vienotas šo kultūrvēsturisko pieminekļu uzskaites līdz šim nav bijis.

Katrs muižas komplekss aprakstīts gan latviešu, gan vācu valodā, ietverot tā atrašanās vietu un ekonomisko raksturojumu, īsu īpašnieku vēsturi, akcentējot muižas pirmsākumus un norietu, kā arī skaidrota kungu mājas vai pils būvvēsture un sniegts saimnieciskās apbūves ansambļa un parka raksturojums. To visu Vitolds Mašnovskis neatlaidīgi pētījis un licis kopā 40 gadu garumā paralēli savam maizes darbam.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!