Bauhaus 100: nacistu nīstie, bet pasaulē godātie arhitekti
Foto: Vida Press
Pirmais pasaules karš bija beidzies, un atkal bija laiks un telpa jaunām mākslinieciskām idejām, kā rezultātā tieši pirms 100 gadiem, proti, 1919. gadā Vācijā tika dibināta mākslas skola un novirziens Bauhaus – jauna dizaina un estētikas filozofija, kas spēcīgi ietekmēja modernisma arhitektūru visā pasaulē, ietverot dažādus medijus, materiālus un disciplīnas.

Bauhaus skola "Staatliches Bauhaus" tika dibināta Veimārā, un tās "tēvs" ir vācu arhitekts Valters Gropiuss (1883-1969). Lai arī no vācu valodas tiešā tulkojumā "Bauhaus" nozīmē "ēku būvniecība", taču Gropiusa nodoms nebija koncentrēties tikai uz ēkām vien. Viņš vēlējās radīt auglīgu augsni māksliniekiem, kuri būtu spējīgi darboties dažādās mākslas nozarēs.

Bauhaus studenti apguva keramiku, iespiešanu, grāmatu iesiešanu, galdniecību, tipogrāfiju un reklāmu, un viņus mudināja uz pasauli sev apkārt raudzīties citādāk, mācību vielu apgūstot praktiskos semināros, nevis stīvās lekcijās, kā tas bija citās laikmetīgajās dizaina skolās. Bauhaus estētiskie principi apvienoja formu, funkcionalitāti un efektivitāti, un drīz vien iemantoja popularitāti arhitektūrā visā Vācijā.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!