Foto: Parīzē noslēdzas vērienīgs 24/7 'padomju Trūmena šovs'
Foto: EPA/AP/Scanpix/LETA
No 25. janvāra līdz 17. februārim Parīzē, blakus esošajos teātros "Theatre du Chatelet" un "Theatre de la Ville", norisinājās krievu režisora Iļjas Hržanovska teju 15 gadus lolotais kino un laikmetīgās mākslas projekts "Dau", kas vēsta par Nobela prēmijas laureātu, ebreju izcelsmes PSRS fiziķi Ļevu Landauu, kuru dēvēja par "Padomju atombumbas tēvu".

Ļevs Landaus bija Ukrainas fizikāli tehniskā institūta vadītājs, kas viņa vadībā kļuva par nozīmīgu teorētiskās fizikas centru, taču 1938. gadā viņu arestēja, apsūdzot spiegošanā un staļinisma pielīdzināšanā nacismam. No Gulaga viņam izsprukt palīdzēja fiziķa Pjotra Kapicas aizstāvības vēstule Staļinam. Neskatoties uz šo pieredzi, Landaus visu mūžu palika uzticīgs savai iekšējai brīvībai un domas neatkarībai, allaž gatavs kritizēt Padomju Savienību.

Vērienīgā projekta centrālais elements ir filma "Dau", kas bija iecerēta kā Ļeva Landaua biogrāfija, bet ar laiku tas izvērtās par "padomju Trūmena šovu", kas parāda padomju cilvēka dzīves priekus un bēdas, sapņus un bailes, kā arī atklāj zinātnisku eksperimentu norisi. Filma uzņemta Ukrainā, Harkovā, un tajā imitēta dzīve Padomju Savienībā. Filmēšanā, kas noritēja no 2009. līdz 2011. gadam, piedalījās vairāk nekā 400 cilvēku no dažādiem sabiedrības slāņiem un profesijām, un kopumā tika uzņemts 700 stundu garš materiāls, kas sadalīts 13 atsevišķās filmās. Turklāt apmeklētāji nezina, kādu filmu un kādā secībā viņiem būs lemts noskatīties.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!