LNSO iziet ielās, mudinot risināt koncertzāles un mūziķu atalgojuma jautājumus
Foto: Roberts Blaubuks

Piektdien, 28. jūnijā, Ministru kabinetā notiks valdību veidojošo politisko partiju tikšanās par nacionālās koncertzāles izveidošanu. Tādēļ dienu iepriekš, 27. jūnijā, Esplanādē Latvijas Nacionālais simfoniskais orķestris (LNSO), apvienojoties ar Latvijas Nacionālās operas un baleta orķestra mūziķiem, Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas studentiem un Emīla Dārziņa mūzikas vidusskolas absolventiem, kļuva par ielu muzikantiem, vācot ziedojumus jaunās koncertzāles atbalstam, protestējot pret 15 gadu ilgu kavēšanos un mudinot pieņemt lēmumu par koncertzāles projekta uzsākšanu. Akcijas laikā tika arī aktualizēti jautājumi par orķestru mūziķu zemo atalgojumu un katastrofālajiem darba apstākļiem Lielajā ģildē.

Viena no Rīgas senākajām, skaistākajām celtnēm ir Lielā ģilde – galvaspilsētas galvenā akustiskā koncertzāle. Tā ir iemīļota apskates vieta galvaspilsētas viesiem un, protams, nemainīgs klasiskās mūzikas koncertu apmeklētāju tikšanās punkts. Tomēr diemžēl jau ilgstoši tā atrodas kritiskā tehniskā stāvoklī un mūziķu darba apstākļi ir pilnīgi neatbilstoši kvalitatīva darba veikšanai.

"Vairākus gadus Lielās ģildes tehniskais stāvoklis tiek vērtēts kā 'neapmierinošs' un, attiecībā uz dažiem mezgliem un sistēmām pat bīstams. Aizskatuve un zemskatuve neatbilst ugunsdrošības prasībām un pašreizējā stāvoklī nedrīkstētu tikt ekspluatēta. Ventilācijas sistēma nenodrošina gaisa apmaiņu zālē un ir vērtējama kā katastrofāla – jebkādu pasākumu norise vasaras periodā ir drauds apmeklētāju un mākslinieku veselībai. Vēsturisko logu un durvju nolietojuma pakāpe ir ļoti augsta, daudzi no tiem ir avārijas stāvoklī un steidzami jāremontē. Ziemas sezonā ēkas mūri pagrabstāvā tiek nopludināti ar lietus ūdeni un sālsūdeni, mitrumam nonākot ēkas iekšienē un bojājot ūdensvadu komunikācijas. Lielajā ģildē ir stipri apgrūtināta pieeja cilvēkiem ar kustību traucējumiem, tajā nav pietiekams labierīcību skaits ne tikai apmeklētājiem, bet arī mūziķiem. Lielās zāles krēslu sistēma ir novecojusi, nepieciešami jauni krēsli, kā arī sēdvietu izkārtojuma pārskatīšana ar mērķi nodrošināt lielāku sēdvietu skaitu zālē," raksta LNSO pārstāvji.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!