3. Kurzemes latvie╒u strëlnieku bataljona brîvprâtîgâs Lîna ╢anka un Jevgë∞ija Mo╪aiko. 1916. gads
Foto: LNVM. Līna Čanka un Jevgēņija Možaiko. 1916. gads
Līna Čanka ir viena no retajām sievietēm, kas saņēmušas Lāčplēša kara ordeni. Viņas dzīvesstāsts iekļauts piecu rakstu sērijā, kas tapusi, pieminot Brīvības cīņas un svinot Lāčplēša ordeņa dibināšanas simto gadadienu.

Raksts tapis sadarbībā ar Latvijas Nacionālo vēstures muzeju, kur no 25. oktobra skatāma izstāde "11 varoņstāsti. Lāčplēša Kara ordenis, tā kavalieri un Lāčplēša diena". Vairāk informācijas: www.lnvm.lv.

Tikai trīs sievietes apbalvotas ar Lāčplēša Kara ordeni, bet tikai viena no viņām – Līna Čanka – piedzīvoja Pirmā pasaules kara nežēlīgās kaujas, cīnoties 3. Kurzemes latviešu strēlnieku bataljona rindās. Latviešu strēlnieces kaujinieciskais gars un rakstura stingrība ļāva viņai izturēt visus kara laika pārbaudījumus un pēc kara nereti atkārtot savu iemīļoto teicienu: "Kaut jūs zinātu, cik skaisti ir pozīcijās. Tā sprakstošo šrapneļu un granātu mūzika – tā nav aprakstāma, to tikai izjust, izbaudīt var. Kad kādu laiku neapšaudās, kā pamiruši visi staigā, bet sāk šaut – tikpat kā koncertā."[1]

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!