Foto: Publicitātes attēli
Trešdien, 13. janvārī, no pulksten 10 līdz 14.30, pieminot 30 gadus kopš 1991. gada janvāra barikādēm, norisināsies konference "X stunda. Barikādēm 30".

Kā informē organizatori no Latvijas Nacionālās bibliotēkas, tajā piedalīsies tā laika aktīvie barikāžu dalībnieki, Tautas Frontes, bijušie valdības un Augstākās padomes pārstāvji, atskatoties uz 1991. gada janvāra notikumiem un caurskatot, galvenokārt, iepriekš vēl plaši neapspriestas tematiskās līnijas – gatavošanos barikādēm un mediju kā ziņneša lomu. Vienlaikus konference pievērsīsies tiem cilvēkiem, kuri, savas pašiniciatīvas vadīti, nesavtīgi atbalstīja barikāžu norisi.

Konferenci atklās Latvijas Valsts prezidents Egils Levits, un tā būs skatāma tiešraidē no Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) sabiedrisko mediju portālā "lsm.lv", kā arī LNB mājaslapā un "Facebook" profilā.

Konferences programma:

Pulksten 10.00 | Ievads

Valsts prezidents Egils Levits, LNB direktors Andris Vilks, konferences vadītājs žurnālists un komentētājs Pauls Raudseps

Uzrunas: Saeimas priekšsēdētāja Ināra Mūrniece, kultūras ministrs Nauris Puntulis

Vēsturnieks Edgars Engīzers – "Latvijas sabiedrība 1991. gada Barikāžu priekšvakarā un to laikā"

Pulksten 11.00 | I daļa: X STUNDA

Vadītājs – žurnālists un politologs Edijs Bošs

Latvijas Tautas frontes priekšsēdētājs 1991. gadā Romualds Ražuks

Diskusija: Dainis Ģēģers, Māris Šops, Andris Jaunsleinis, Juris Strīpnieks, Jānis Dinevičs

Pulksten 12.15 | II daļa: Mūsu cilvēki

Vadītājs – žurnālists Aidis Tomsons

Diskusija: Tālavs Jundzis, Dainis Īvāns, Egils Einārs Jurševics, Artūrs Irbe, Raimonds Graube, Laila Pakalniņa, Guntis Kalme

Pulksten 13.15 | III daļa: Vēstījums no barikādēm
Vadītāja – Valsts prezidenta padomniece Sarmīte Ēlerte


Diskusija: Ojārs Ēriks Kalniņš, Aleksandrs Mirļins, Zaiga Grīnberga, Māra Sīmane, Harijs Beķeris, Uldis Cērps

Pulksten 14.15 | Noslēgums

Konferences programmā iespējamas izmaiņas.

Konferenci rīko: Latvijas Nacionālā bibliotēka sadarbībā ar Kultūras ministriju, 1991. gada barikāžu muzeju, Latvijas Tautas frontes muzeju un Latvijas valsts simtgades biroju.

Barikādes bija nozīmīgs tautas pašapziņas un gribas izpausmes brīdis, kad cilvēki bija apņēmības pilni nosargāt savu zemi un brīvību. Tā bija nevardarbīgās pretošanās izpausme, masveidīga gatavība aizsargāties bez ieročiem, kad, Latvijas Tautas frontes aicināti, cilvēki izveidoja barikādes apkārt stratēģiski svarīgiem objektiem Rīgā un citur Latvijā. Pateicoties plašajai sabiedrības iesaistei, neatkarības pretinieku mēģinājums pārņemt varu izgāzās. 1991. gada janvāra barikādes ir unikāls starptautiskas nozīmes nevardarbīgas pretošanās piemērs, kā arī būtiska Latvijas vēstures sastāvdaļa, raksta organizatori.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!