Foto: Neputns

Izdevniecībā "Neputns" iznākusi mākslas zinātnieces Rutas Čaupovas monogrāfija par tēlnieku Jāni Karlovu (1939) “Jānis Aivars Karlovs. Nepakļaušanās un uzbūves spēks tēlniecībā”. Grāmatas literārā redaktore ir Cilda Redliha, bet dizainu veidojis Brālis Y.

Mūsu mākslas parādībām veltītajā pētnieciskajā literatūrā tēlniecības izvērtēšanai joprojām atstāta pabērna loma. Īpaši tas attiecas uz to tēlnieku paaudzi, kas joprojām strādā tepat līdzās, taču kuras spēka gadi pavadīti padomju sistēmā. Kā vienu no nelieliem soļiem, lai dzēstu šo neizpildīto pienākumu, izdodam izcilās un unikālās tēlniecības jomas speciālistes Rutas Čaupovas monogrāfiju par tēlnieku Jāni Karlovu.

Jānis Karlovs ir viens no spilgtākajiem talantiem, kas sevi spoži apliecinājis sarežģītajā un īpašu gara spēku, ne tikai fizisku izturību pieprasošajā tēlniecības pasaulē. Turklāt brīvai monumentālai sacerei īpaši nelabvēlīgajā padomju varas periodā Latvijā. Karlovs ir spēcīgas, uz monumentālu skanējumu vērstas kompozicionālas saceres meistars. Viņa spēks ir lakoniski, spriegi uzlādēti veidojumi, īstas masu sprieguma un saskaņas izvērsumu tēlniecības paraugstundas. To lakonisms, formu ritmizācija robežojas ar abstrakciju, taču kompozīciju pamatā allaž jūtam sevī pārdzīvotu – fiziski un garīgi izjustu – emocionalitāti. Viņa darbi allaž bijuši notikums mūsu izstāžu ainā, īpaši starptautisko Rīgas Tēlniecības kvadriennāļu ekspozīcijās, kā arī pilsētvidē un ainaviskajās novietnēs Latvijā un pasaulē, kur tie joprojām sastopami.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!