Foto: Publicitātes foto
17. jūnijā Rīgā divpadsmito reizi tiks atzīmēta Jesajas Berlina diena, kas veltīta Rīgā dzimušā izcilā filozofa Jesajas Berlina (1909-1997) piemiņai. Šī būs pirmā reize kopš 2018. gada, kad Berlina dienas pasākumi notiek klātienes formātā.

Kā ierasts, pasākuma centrālais notikums būs Jesajas Berlina piemiņas lekcija, kuru šogad lasīs Izraēlas akadēmiķe un bijusī politiķe Jūlija Tamira (Yuli Tamir). Pasākumi notiks Latvijas Nacionālajā bibliotēkā (LNB) Mūkusalas ielā 3, portālu "Delfi" informē Jesajas Berlina centra pārstāvji.

Kopš 2009. gada, kad Berlinam būtu apritējuši 100 gadi, Rīgā ik gadu tiek rīkota Jesajas Berlina diena, kuras galvenais notikums allaž ir kāda starptautiski atzīta akadēmiķa, autora vai viedokļu līdera lekcijas priekšlasījums. Šogad Jesajas Berlina dienā uzstāsies Izraēlas akadēmiķe un politiķe Jūlija Tamira. Viņa ir viesprofesore Oksfordas universitātē un Beit-Berlas koledžas prezidente, savulaik bijusi gan Izraēlas parlamenta deputāte, gan imigrācijas un izglītības ministre. Tamiras doktora disertāciju Oksfordā savulaik vadīja neviens cits kā pats Jesaja Berlins.

Tamiras pētniecisko un filozofisko interešu centrā ir saiknes starp liberālismu un nacionālismu, un to iespējām veiksmīgi pastāvēt līdzās. Viņa tam pievēršas gan savā slavenākajā darbā "Liberālais nacionālisms" (1993), gan vienā no pēdējām grāmatām "Kāpēc nacionālisms?" (2019).

Pirms lekcijas pulksten 16 LNB otrajā stāvā notiks Humanitāro un sociālo zinātņu lasītavas svinīgā pārsaukšana Jesajas Berlina vārdā. Tas bija iecerēts jau 2020. gadā, taču tika atlikts pandēmijas apstākļu dēļ. Šajā lasītavā atrodas Jesajas Berlina Centrs – LNB un Jesajas Berlina biedrības kopīgi veidots projekts, kura mērķis ir popularizēt Berlina idejas un viņa saikni ar Rīgu.

Pēc atklāšanas pulksten 17 LNB Ziedoņa zālē interesentiem būs iespēja noskatīties 1981. gada BBC raidījuma "The Levin Interview" videoierakstu, kurā britu žurnālists Bernards Levins sarunājas ar Jesaju Berlinu par viņa bērnības iespaidiem, piedzīvoto revolūciju Pēterburgā, ģimenes pārcelšanos uz Lielbritāniju un viņa integrāciju britu sabiedrībā, kā arī to, kā piedzīvotais ietekmēja viņa uzskatus un idejas.

Dalība visos pasākumos ir bez maksas. Lai apmeklētu Jesajas Berlina Centra atklāšanu LNB otrajā stāvā, jāuzrāda derīga lasītāja vai apmeklētāja karte. Lai apmeklētu pasākumus LNB Ziedoņa zālē, nepieciešams pieteikties bezmaksas biļetēm šeit.

Filozofs un ideju vēsturnieks Jesaja Berlins (1909-1997) ir viens no 20. gadsimta nozīmīgākajiem un atzītākajiem politikas teorētiķiem. Viņš dzimis un līdz 1915. gadam dzīvojis Rīgā, Alberta ielā 2A. Sākoties Pirmajam Pasaules karam, ģimene pārcēlusies uz Pēterburgu, bet vēlāk, pēc boļševiku revolūcijas, uz Lielbritāniju, kur Berlins nodzīvojis atlikušo dzīvi. Pabeidzis studijas Oksfordas Universitātē, Berlins tur kļuva par profesoru un vēlāk – par jaundibinātās Vulfsona koledžas pirmo prezidentu. Politikas filozofijas ideju vēsturē Berlins iemantojis paliekošu vietu ar nošķīruma starp pozitīvo un negatīvo brīvību formulējumu, kā arī ar ideju par vērtību plurālismu.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!