Mežaparka Lielajā estrādē jeb Sidraba birzī Rakstniecības un mūzikas muzejs (RMM) turpina darbu pie Dziesmu un deju svētku tradīcijai veltītās pastāvīgās ekspozīcijas "Dziesmusvētku telpa" izveides. To plānots atklāt 2023. gadā – dziesmu svētku tradīcijas 150-gadē.
RMM aicina Latvijas atmiņu institūciju (muzeju, bibliotēku un arhīvu) darbiniekus un sadarbības partnerus uz forumu "Visi mūsu dziesmusvētki", lai iepazīstinātu ar Dziesmu un deju svētku ekspozīcijas "Dziesmusvētku telpa" saturu, iecerēm un sadarbības modeļiem.
Daļa foruma būs veltīta turpmākajiem sadarbības principiem starp institūcijām 150 gadu ilgās dziesmu un deju svētku vēstures datu vākšanā un saglabāšanā, lai nodrošinātu to pieejamību plašai sabiedrībai. Tāpat forumā iecerēts diskutēt par zināšanu pārnesi un jaunajām prasmēm digitālajā laikmetā. Būs iespēja iepazīt Dziesmusvētku personību stāstus, kā arī uzzināt vairāk par datu vākšanas principiem dažādos Latvijas novados.
RMM direktore Iveta Ruskule stāsta: "Ceļš uz ekspozīciju kā primāri muzejisku Dziesmusvētku reprezentācijas, izziņas, estētiska baudījuma un emocionāla līdzpārdzīvojuma vietu ir paplašinājies līdz iecerei par ilgtspējīgu un savstarpēji atbalstošu tradīcijas mantojuma vācēju, glabātāju un pētnieku sadarbību, lai katrā kultūras institūcijā vāktās un glabātās ziņas par Dziesmusvētku procesa norisēm un dalībniekiem varētu kļūt pieejamas apvienotā resursā par šīs latviešu nācijai izšķirīgi svarīgās tradīcijas nepārtrauktību laikā, telpā, kultūras un dzimtu atmiņā. Citiem vārdiem sakot – lai šodienas vidusskolēns no pirmajiem tenoriem kādā Rīgas korī varētu atrast faktus par sava vecātēva brāļa gaitām Valdemārpils kora tenoros, kurš 1938.gada jūlijā kopā ar Talsu un Ventspils novada koriem piedalījies Valdemārpils pirmajās dziesmu dienās, bet pirms tam bijis viens no IX Vispārējo dziesmu svētku kopkora dziedātājiem Rīgā virsdiriģentu Teodora Reitera, Teodora Kalniņa un Emīla Melngaiļa vadībā".
Ekspozīcija "Dziesmusvētku telpa" būs bagātīgi izzinoša, vienlaikus interaktīva un mūsdienīga, un tās izveide ir aktīvs process, kurā iesaistās gan dziesmu un deju svētku tradīcijas dalībnieki, gan valsts, pašvaldības un nevalstiskās organizācijas. Ekspozīcijas saturā aptvertas visas tradīcijas attīstībai būtiskās nozares, kā arī interesentiem būs pieejami ar dziesmusvētku izpēti saistītie materiāli, piemēram, svētku repertuāru krājumi, literatūra par tradīcijai būtiskām personībām un norisēm, informācija par dalībniekiem no visiem Latvijas novadiem, kā arī svētku dalībnieku un skatītāju pieredzes stāsti.
Paredzēts, ka ekspozīcija atradīsies divos stāvos, tās pamatā būs četri stūrakmeņi – multimediāla instalācija "Lielākais koris pasaulē", vizuāla un skaniska svētku norišu laika līnija, meditācijas vietas kormūzikas klausīšanās krēslos un aktivitāšu telpa, kura tiks atvēlēta tam, lai varētu satikties visi dziesmusvētku tradīcijā iesaistītie – gan dalībnieki, gan arī to veidotāji, kā arī būs iespēja rīkot seminārus, maināmās izstādes un īstenot muzejpedagoģiskās nodarbības.
Foruma "Visi mūsu Dziesmusvētki" programma:
Pulksten 12 Foruma atklāšana – dzied Mazsalacas kultūras centra jauktais koris "Salaca", diriģente Arta Zunde
Uzrunas: Nauris Puntulis, Kultūras ministrs un Dziesmu un deju svētku padomes priekšsēdētājs, Iveta Ruskule, RMM direktore, Andris Vilks, LNB direktors.
Sadarbības memorandaparakstīšana par turpmākiem sadarbības principiem Dziesmu svētku 150 gadu vēstures apzināšanā un mūsdienīgas kultūras mantojuma pārvaldības veicināšanā starp:
Rakstniecības un mūzikas muzeju, Latvijas Nacionālo arhīvu, Latvijas Nacionālo kultūras centru, Latvijas Universitātes Literatūras, folkloras un mākslas institūtu, Latvijas Kultūras akadēmiju, Latvijas Kultūras darbinieku biedrību, Latvijas Nacionālo bibliotēku.
Baibas Moļņikas, UNESCO LNK ģenerālsekretāres, apsveikums
Gunta Šmidchena, Vašingtonas Universitātes (Sietla, ASV) Skandināvijas studiju departamenta asociētā profesora, Kazickas Ģimenes Fonda Baltijas studiju profesora, videouzruna
Lekcijas - prezentācijas:
Iveta Ruskule, RMM direktore
Top RMM Dziesmu un deju svētku ekspozīcija "Dziesmusvētku telpa"
Laura Švītiņa, RMM mākslas eksperte, JVLMA ZPC zinātniskā asistente
Prezentācija: "Kopienas telpa - vieta, kas sasauc"
PhD Līga Vinogradova, Latvijas Kultūras akadēmijas Kultūras un Mākslu institūta pētniece, lektore
Prezentācija: ""Kas ir tradīcija? Kā pētīt Dziesmu un deju svētkus?"
Katrīna Kukaine, LNB Attīstības departamenta direktore, ICOMOS Latvijas komitejas valdes priekšsēdētāja
Artūrs Žogla, LNB digitālās bibliotēkas vadītājs
Prezentācija: "Kultūras mantojuma vērtības – vienotā digitālā platformā".
Dr. philol. Sanita Reinsone, LU LFMI vadošā pētniece, Digitālo humanitāro zinātņu grupas vadītāja
Prezentācija: "Digitālās līdzdalības projekti jeb mantojums kā kolektīvā atbildība"
Pulksten 14.15 Pārtraukums
Dziesmu un deju svētku ekspozīcijas un kopienas telpas apmeklējums
Pulksten 15.15 Astoņu kultūrvēsturisko novadu pieredzes stāsti
Pasaule - Marianna Auliciema, Muzeja un pētniecības centra "Latvieši pasaulē" galvenā kuratore. Prezentācija: "Dziesmu svētki Muzeja "Latvieši pasaulē" krājumā"
Kurzeme - Inta Burnevica, Kuldīgas novada pašvaldības aģentūras "Kuldīgas kultūras centrs" direktore. Prezentācija: "Amatiermākslas kolektīva mantojums. Ko ar to iesākt?"
Vidzeme - Dace Jurka, Mazsalacas kultūras centra vadītāja, Latvijas Kultūras darbinieku biedrības valdes priekšsēdētāja. Prezentācija: "Mazsalacas kordziedāšanas tradīcijai 160"
Sēlija - Agita Ikauniece-Rimšēviča, Vispārējo latviešu dziesmu un deju svētku un Jēkabpils novada virsdiriģente. Prezentācija: "Sēlija. Dziesmusvētki. Diriģents."
Latgale - Dr. hist., asoc. prof. Henrihs Soms, Daugavpils Universitātes Humanitāro un sociālo zinātņu institūta Reģionālo pētījumu centra "Latgales Pētniecības institūts" vadītājs. Prezentācija: "Dziesmu svētku vēstures apzināšanas teorētiskie un praktiskie aspekti: Latgales piemērs"
Latgale – Dr. Art. Ēvalds Daugulis, Daugavpils Universitātes Mūzikas un mākslu fakultātes dekāns, profesors. Prezentācija: "Latgales dziesmu svētki: hronoloģijas aspekts un repertuārs"
Zemgale – Dr. Art. Zane Prēdele, JVLMA Zinātniskās pētniecības centra pētniece, muzikoloģe. Prezentācija: "Dziesmusvētku popularizēšanas ceļš: IV Vispārīgie Dziesmu un Mūzikas svētki Jelgavā (1895)"
Rīga – Signe Pujāte, LNKC direktore. Prezentācija: "Pieskarties tradīcijai, pieskarties vēsturei"
Pulksten 17.30 Noslēgums
Forumu vada Ilona Matvejeva, RMM mārketinga un komunikācijas vadītāja.