Atklājot izstādi "Tikai neraudi! Feministiskie skatījumi Latvijas mākslā: 1965–2023", piektdien, 14. jūlijā, plkst. 17.00 Latvijas Nacionālais mākslas muzejs (LNMM) aicina apmeklēt īpaši sagatavotu performanču programmu, kas norisināsies muzeja parka puses laukumā, "Delfi" informē LNMM pārstāvji.

Izstāde "Tikai neraudi! Feministiskie skatījumi Latvijas mākslā: 1965–2023", kura no 15. jūlija līdz 15. oktobrim notiks Latvijas Nacionālā mākslas muzeja galvenās ēkas Lielajā zālē, pievēršas sieviešu mākslinieču veikumam, un tajā eksponēti glezniecības, grafikas, fotogrāfijas, instalāciju un video darbi no 20. gadsimta 60. gadiem līdz šodienai. Atklāšanas vakarā trīs latviešu mākslinieces – Marija Linarte, Mētra Saberova un Anna Maskava – uzstāsies ar performancēm, kurās tiks atspoguļotas dažādas sieviešu identitātes un lomas sabiedrībā.

Plkst. 17.00 performancē "Sieviete – Latvija" Marija Linarte lasīs dzejnieka Kārļa Vērdiņa apkopotos, Latvijā publicētos tekstus, kas ir par un pret feminismu vērsti izteikumi laika periodā no 1870. gada līdz mūsdienām. Tēmas skar dažādus jautājumus – vardarbību pret sievieti, mātišķību, izglītības iespējas utt. Lasījumā iekļauti tādi autori kā Karolīne Kronvalde, Jānis Akuraters, Aspazija un citi.

Plkst. 18.30 notiks Mētras Saberovas performance "Uztūnē mammu/ratiņus", kas veltīta "neērtai sievietes vienādošanai ar mātes lomu". Tā pirmo reizi izpildīta 2017. gadā mākslinieces personālizstādes atklāšanā Tartu Mākslinieku mājā.

Plkst. 19.00 Jātnieku alejā (LNMM parka daļā pie Latvijas Mākslas akadēmijas sētas) notiks mākslinieces Annas Maskavas performance "Izdzimtā". ""Tas tev iz dzimtas. Tu esi izdzimtā." Tā teica man kāda veca, vieda kundze no Latgales mežiem, kad stāstīju viņai par vienu savu sapni, kas ilglaicīgi, gadu no gada atkārtojās. Tikai vēlāk, padziļināti pētot savu dzimtu, es atklāju, ka mana vecvecvecmamma bija dziedniece jeb, kā mēdz teikt, baltā ragana, kura ar buramvārdiem dziedināja gan cilvēkus, gan dzīvniekus. Viņas liktenis un pieredze savdabīgā veidā bija izdzimis manī un ievijies manos sapņos. Savas sieviešu dzimtas līnijas vēsture mani iedvesmoja izzināt, ko sevī īsti ietver sievietes-raganas tēls. "Izdzimtā" ir performance, kas pēta raganas arhetipu, iedziļinoties manas dzimtas sieviešu personīgajā pieredzē un stāstos," komentē Anna Maskava.

Dalība pasākumos ir bez maksas; nav nepieciešama iepriekšēja pieteikšanās.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!