Foto: Valdis Dirnēns

Sestdien, 9. septembrī, Rīgā jau 18. reizi notiks mūsdienu kultūras forums "Baltā nakts". Tā laikā galvaspilsētas centrā un apkaimēs varēs baudīt dažādu žanru koncertus, performances, izstādes, dejas ar cirka elementiem, kā arī interesenti varēs sekot līdzi lielformāta sienas gleznojuma tapšanas procesam Tallinas kvartālā.

Šogad foruma īpašā tēma ir "Apslēptās patiesības" – katra liela patiesība sastāv no daudzām mazām taisnībām, katra ideja – no iedvesmas avotiem vai ietekmēm. Aiz katra mākslas darba slēpjas idejas un tēmas, kas pašas par sevi var būt patstāvīgi darbi. Mūsdienu kultūras forums "Baltās nakts" aicina šī gada darbos un projektos meklēt apslēptās patiesības – noslēpumus, zemtekstus, pretrunas – kritiski izvērtēt sabiedrībā un pasaulē aktuālas tēmas.

"Baltās nakts" pasākumi notiks no 9. septembra pulksten 12 līdz 10. septembra pulksten 2. Visos "Baltās nakts" pasākumos ieeja bez maksas.

Kopumā šogad "Baltajā naktī" tiks piedāvāti vairāk nekā 30 dažādi pasākumi. "Baltajā naktī" būs atvērti Mākslas muzejs "Rīgas birža" un Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs. "Baltās nakts" programmu piedāvās festivāli "Survival Kit" un "Skaņu mežs". Tomēr, sekojot foruma rīkotāju aicinājumam, atklāt jaunas takas galvaspilsētā, "Delfi Kultūra" izpētīja programmu un piedāvā savu 10 notikumu izlasi – ko nepalaist garām šī gada "Baltajā naktī". Ar pilnu "Baltās nakts" programmu var iepazīties šeit.

Planēta, milzu atoms vai lielais sprādziens? Objekts "Bing Bang 850" Neatkarības laukumā

Kā ik gadu, arī šogad "Baltajā naktī" pilsētvidē mākslas baudītājus pārsteigs vizuāli iespaidīgi un pārdomas rosinoši objekti. Tās būs arī Etjēna Krāenbūla (Etienne Krähenbühl) darbs "Bing Bang" Neatkarības laukumā. Milzu lode attēlo Lielo sprādzienu kā sfēru, kas varētu būt gan planēta, gan liels atoms mikroskopa palielinājumā, kur bezgalīgi mazais savienojas ar bezgalīgi lielo. Mākslas darbu veido 850 metāla detaļas, kas, kustoties savā ritmā, rada skaņas vilni.

Darbs 2022. gadā bija eksponēts "Baltajā naktī" Parīzē. Rīgā tas būs aplūkojams arī 10. un 11. septembrī no pulksten 10 līdz 23.

Atklājumi Āgenskalnā – "Baltā nakts" pie Alīses ielas ūdenstorņa

Foto: F64

Šogad "Baltās nakts" noskaņu varēs baudīt arī pie Alīses ielas ūdenstorņa (Alīses ielā 4), jaunajā koncertu norises vietā un kultūrtelpā "Balodis". Pasākums tiks atklāts pulksten 20 ar grupas "alejas" koncertu, bet, vakaram satumstot, iemirdzēsies Āgenskalna ūdenstornis. Uz vienu nakti tas kļūs par netradicionālu kino ekrānu, uz kura tiks projicētas īpaši mūsdienu kultūras forumam "Baltā nakts" radītas animācijas. Video projekciju un instalāciju tēma ir "Gaismas tornis. Brīvības sapņi."

Torņa dārzā vakara gaitā pulcēties un uzkavēties aicināti kā lieli tā mazi, lai uz mirkli iegrimtu mākslinieku radītajā sapņu pasaulē, – gaismas instalāciju dārzā, kur būs iespēja viesoties īstā feju namiņā, kā arī varēs izveidot pats savu ilustrāciju kodoskopu projekcijai. Ūdenstorņa teritorija būs atvērta līdz pulksten 2 naktī.

"Brīnuma anatomija" – dejas gaisā un stāsts par pasaules radīšanu Āgenskalna tirgū

"Baltās nakts" laikā, 9. septembrī, pulksten 20 un 22.30 Āgenskalna tirgus paviljonā būs iespēja piedzīvot skaņas, kustības un gaismas notikumu "Brīnuma anatomija".

"Brīnuma anatomija" vēstīs stāstu par tās pasaules radīšanu, kuru mēs katrs šodien redzam sev apkārt. Stundu ilgajā iestudējumā laikmetīgās gaisa dejas un cirka elementi apvienosies ar baroka mūziku, stāstot stāstu par pasaules kontrastiem.

Foto: Valdis Dirnēns

Kā viens no būtiskākajiem scenogrāfijas elementiem iestudējumā būs dejotāju atbalsta sistēmas – virves, stiprinājumi un citi drošības mehānismi, kas it kā pazūd skatītāja acīm brīdī, kad mēs ļaujamies noticēt mākslas brīnumam. Jaundarbs tiešā veidā atspoguļos šī gada "Baltās nakts" tēmu – apslēptās patiesības. Iestudējums ir veidots īpaši Āgenskalna tirgus paviljonam.

Pasākuma muzikālo daļu veido Noras Kalniņas izstrādāta koncertrogramma "Miracolo d'Amore" jeb "Mīlas brīnums", kas balstīta dažādās mīlestības izpausmēs, kuras iekodētas baroka laika retorikā.

Gaismas instalācija un kora "Balsis" koncerts Lielajos kapos

Šogad aprit 250 gadi kopš pirmajiem apbedījumiem Rīgas pilsētas kapos jeb Lielajos kapos Miera iela. Tam par godu īpašu "Baltās nakts" programmu ir sarūpējis koris "Balsis" diriģenta Inta Teterovska vadībā un slovāku gaismu mākslinieks sedemminut.

Četras dienas, no 7. līdz 10. septembrim, Rīgas Augšāmcelšanās Evaņģēliski luteriskā baznīca Lielajos kapos kļūs par īpašu telpu nebeidzamai savu iespēju un varēšanas izzināšanai, uztveres robežu paplašināšanai, redzētā un dzirdētā atspoguļojumam. Tur būs gan skatāma, gan klausāma gaismas instalācija "Izplatījums" / "The Galaxy", kas vedinās uz pārdomām par norisēm šajā vietā 250 gadu garumā.

Notikuma kulminācija paredzēta sestdien, 9. septembrī, kad jauniešu koris "Balsis" diriģenta Inta Teterovska vadībā vedīs muzikālā ceļojumā – ar balsi tuvāk zvaigznēm. Kora uzstāšanās "Baltajā naktī" būs divas reizes – pulksten 21.00 un pusnaktī.

Etno disko Rātslaukumā

"Baltās nakts" laikā visvairāk norišu gaidāms tieši Vecrīgā, bet visiem mākslas baudītājiem būs iespēja satikties Etno diskotētā "Vālda" (līvu valodā nozīmē "balts") Rātslaukumā. Līdz ar šo pasākumu tiks aizsākta jauna tradīcija - Rīgas Rātslaukuma iedzīvināšanu deju ritmos.

Šoreiz dažādos elektroniskās mūzikas žanros ar Dāvja Stalta radīto un autentiskā sajūtā bāzēto līvu mūziku DJ Oskara Upenieka, DJ KAN un DJ Krii aranžijām, varēs ļauties tehno, dub techno, coldwave, regeja, folktronikas, ethno-elektronikas deju ritmiem. Savukārt dejotāji no tautas deju ansambļa "Dancis" ievadīs apmeklētājus šīs disko nakts īpaši tradicionālā un novatoriskā apvienojuma sajūtu plūsmā.

"Cilvēku antoloģija" – fotoizstāde un muzikāls priekšnesums kultūrtelpā "Masa"

"Baltās nakts" laikā no pulksten 18 līdz 23 kultūrtelpā MASA, Elizabetes ielā 67 būs starpdisciplinārs pasākums "Cilvēku antoloģija", kurā caur dažādu mākslas veidu sintēzi tiks šķetinātas cilvēka dažādo noskaņu apslēptās patiesības.

Pasākuma pamatā ir Ričarda Miezīša fotoizstāde "Cilvēku antoloģija", kuru papildinās muzikāls pavadījums altistes Jevgēnijas Frolovas un baroka soprāna Aijas Veismanes izpildījumā, kā arī dinamiskas gaismas instalācijas veidotas ar "Puškina ielas gaismām" – tā ļaujot attēliem iet ārpus fotopapīra robežām un veidot krāsu, gaismu un skaņas sintēzi. Portretu sērijā fotomākslinieks "kolekcionē" cilvēkus ar mērķi atspoguļot viņu emociju un noskaņu noslēpumainību, rotaļājoties ar gaismēnu kontrastiem un tekstūrām.

Pasākums ilgs no pulksten 18 līdz 23. Muzikālie priekšnesumi gaidāmi pulksten 19 un pulksten 20.

Iespēja būt klāt jauna sienas gleznojuma tapšanā Tallinas kvartālā

Šī gada "Baltajā naktī" Tallinas ielas kvartāls pievērsīsies fenomenam par ielūkošanos mājokļu logos, indivīdu apslēptajās dzīvēs un šķērsgriezumos.

Ļaujot fantāzijai vaļu, visa vakara garumā, no pulksten 18 līdz pulksten 2 taps lielformāta ielu mākslas zīmējums "Zvirbuļu murālis", kas attēlos iedomātu zvirbuļu slepeno dzīvi.

Foto: F64

Vēl dziļāk ieskatīties līdzcilvēku apslēptajās dzīvēs mudinās Artas Skujas un Veltas Emīlijas Platupes duetizstāde "Instalācijas naktsputniem". Izstādē tiks eksponēti bērnu onkoloģijas pacientu portreti un garīgās meklētājas svētceļojumu dienasgrāmata daudzu gadu garumā. Modeļu personības ir pārveidotas par alķīmiskiem eņģeļiem. Izstādes mērķis ir piedalīties diskusijā par cilvēka cieņas un brīvības saglabāšanu, it īpaši ārstēšanās procesā tajās veselības aprūpes jomās, par kurām ilgi esam ievērojuši klusēšanu.

Visbeidzot, mākslas performanču grupa PUSHPA aicinās doties pašam savos apslēptajos dziļumos. Ar performanci Vol. 3 (+ Vol. 4 un + Vol. 5) klātesošie tiks vedināti meklēt atbildes uz jautājumiem "Kas notiek pēc izlaušanās? Ko darīt ar brīvību? Kāpēc es eju tur, kur eju?".

"Dievišķā ģeometrija" Rīgas Svētās Marijas Magdalēnas baznīcā, Vecrīgā

Rīgas Svētās Marijas Magdalēnas baznīcā, Klostera ielā 2, Vecrīgā "Baltajā naktī" no pulksten 18 līdz 2 būs aplūkojama mākslas instalācija "Dievišķā ģeometrija". Tā iemieso apļa būtību kā vienības un bezgalības simbolu. Instalācija, kas sastāv no 24 lāzeriem, izkārtotiem apļa formā, simbolizē visu lietu vienotību un savstarpējo saistību. Šī instalācija pārvērš apļa formu par perfekcijas, pilnības un Dieva plāna simbolu. "Dievišķā ģeometrija" aicina skatītājus aizdomāties par Visuma bezgalīgo dabu, visu būtņu savstarpējo saistību un matemātiskās un mākslinieciskās izpausmes skaistumu.

"Tuvumā tukšums" - performance un instalācija Rīgas Cirkā

"Tuvumā tukšums" ir mākslinieku apvienības IevaKrish un zviedru horeogrāfa Erika Eriksona veidota performance. Veidojot darba dramaturģiju, mākslinieki ir pētījuši "Poēmu par Gilgamešu" un dažādus Bībeles stāstus. Abos avotos tiek pieminēti Lielie plūdi, kas ir kā metafora pārejai no iznīcības uz rekonstrukciju, kas spēlē nozīmīgu lomu darba radošajā procesā. Darba sākotnējā versija tika radīta 2017. gadā, tomēr "Baltajā naktī" tiks izrādīts jaundarbs, kuram ir veidota oriģināla skaņu un gaismu partitūra, kā arī pilnveidota dramaturģija, atbilstoši izvēlētajai videi.

Foto: NRJA

Tā ir procesuāla performance/instalācija, kuras laikā divu dienu garumā – 9. septembrī un 10. septembrī – vairāki izpildītāji Rīgas Cirka pagalmā un arēnā veidos savu pasauli, izmantojot malku un koka bluķus. Darbs ir veidots kā meditācija par tukšumu un tā sniegto potenciālu. Pārdomas par to, ka kaut kā beigas ir kā cita sākums. Tā ir arī refleksija par dabas potenciālo iznīcību cilvēku industriālās darbības ietekmē.

Performance ir veidota formā, kas ļauj skatītājiem brīvi nākt un iet, neko nenokavējot, kā arī darbības telpa tiek izmantota tā, ka skatītājam ir izvēles iespējas, kuram elementam pievērst uzmanību. Vakarā, laikā no pulksten 18 līdz 23 tiks divas reizes izspēlēta izrādes dramaturģija, ko izpildīs Eriks Eriksons, apvienība IevaKrish, dziedātāja Jolanta Strikaite un divi izpildītāji no jaunākās laikmetīgās dejas paaudzes.

Bezmaksas ekskursijas un kino maģiskā pasaule "Splendid Palace"

Kinoteātrī "Splendid Palace", kas šogad svin 100. jubileju, "Baltās nakts" laikā būs iespēja doties bezmaksas ekskursijās, kā arī aplūkot grezno ēku individuāli.

No pulksten 18 līdz pat pusnaktij ik stundu apmeklētājiem tiks piedāvātas ekskursijas latviešu valodā kopā ar gidu grupā līdz 30 apmeklētājiem, taču individuālai apskatei tiks nodrošināts informatīvs materiāls ar QR kodu palīdzību.

No pulksten 20 līdz pusnaktij "Splendid Palace" priecēs apmeklētājus un garāmgājējus ar īpaši veidotu kustīgo bilžu izlasi, kas veidota no kinoteātra arhīva fotogrāfijām.

Foto: LETA

Savukārt kinoteātra Velvju zālē un Mazajā zālē īpašu "Baltās nakts" programmu un darbnīcas piedāvās Starptautiskais īsfilmu festivāls "2Annas".

No pulksten 18 būs iespēja piedalīties praktiskās nodarbībās veidojot zīmējumu teātri. "Darbnīca sastāvēs no diviem posmiem: zīmējumu sērijas zīmēšana un skaņu celiņa ieskaņošana. Šajā darbnīcā spēlēsimies ar ķermeni, skaņām un mūzikas instrumentiem. Gaidīšu visus interesentus, kuri ir gatavi radīt kopīgu mākslas darbu – zīmējuma un skaņas kombināciju, bet pats galvenais – pavadītu patīkami laiku, kopīgi eksperimentējot," uz savām praktiskajām nodarbībām aicina skaņu un ritmu darbnīcas vadītājs Miegels Andress Žiraldi (Miguel Andres Hernandez Giraldi) no Brazīlijas.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!