LAGB2023_Dailes teātra priekšlaukums_MADE arhitekti (4)
Foto: MADE arhitekti. Dailes teātra priekšlaukums
Latvijas Arhitektūras gada Lielo balvu 2023 saņēmis arhitektu birojs SIA "MADE arhitekti" par Dailes teātra priekšlaukuma atjaunošanu un labiekārtošanu.

Ceremonijā, kas 6. oktobrī notika VEF kvartālā, tika godalgoti projekta autori Miķelis Putrāms, Linda Krūmiņa, Māra Starka, Mārtiņš Vaskis, Krists Lūkins, Liena Šiliņa un Jēkabs Slava. Projekts tapis sadarbībā ar pilsētas galveno dizaineri Evelīnu Ozolu.

Arhitektu birojam šī ir jau otrā saņemtā Lielā gada balva, kad 2012. gadā birojs saņēma Grand Prix par objektu – Saldus mūzikas un mākslas skola.

Dailes teātra priekšlaukums tika atklāts šī gada jūnijā kā jauna urbāna pulcēšanās vieta - atpūtas laukums iepriekš degradētā pilsētvidē, turklāt līdzās ar modernisma arhitektūras paraugu – Dailes teātra ēku. Šarlotes ielas puse ir apzaļumota un ierīkotas platformas ērtai laika pavadīšanai, galerijā zem vestibila aktivizēta gājēju kustību. Tāpat laukumā izveidota dalīts vienlīmeņa segums ar telpu gājējiem, riteņbraucējiem un autotransportam, padarot laukumu pieejamu ikvienam. Skvēra zemākajā vietā izveidota apzaļumota lietusūdens infiltrācijas ieplaka – moderns risinājums, kas ilgtspējīgā veidā sakārto lietus notekūdeņu novadīšanu.

Starptautiskās žūrijas pārstāvji vienoti stāsta, ka objekts ir ne tikai labas prakses piemērs, bet arī rada un veido pārdomātu vides telpu, kas ir iekļaujoša gan pret vidi, gan sabiedrību. Žūrijas pārstāvji uzsver, ka projekts ir izstrādāts ar lielu iejūtību pret arhitektes Martas Staņas radīto Dailes teātri, kas ir spilgts padomju modernisma arhitektūras paraugs un unikāla sava laikmeta liecība. "Dailes teātra priekšlaukums ir izcils piemērs tam, kā uzlabot pilsētu. Nevis radīt jaunas radikālas pārmaiņas, bet gan rast viedu, kā pielāgoties mūsdienu vajadzībām, nepārtraukti sadarbojoties ar esošajiem resursiem un uzlabojot tos," stāsta starptautiskās žūrijas pārstāvis.

Fināla žūrijas balvu jeb Latvijas Arhitektūras gada balvu 2023 saņēma divi objekti – Zāļu pagatavošanas nodaļa (SIA "MUUD". Autoru komanda: Dins Vecāns, Jurijs Kostirko, Raitis Štobe) un Koka biroju ēka Lizumā (SIA "MADE arhitekti". Autoru komanda: Miķelis Putrāms, Linda Krūmiņa, Māra Starka, Krists Lūkins, Jēkabs Slava, Patrīcija Lidere).

Zāļu pagatavošanas nodaļas pieci lielie skatlogi Brīvības ielā 68 ļauj ieskatīties farmaceita ikdienā. "Ir radies stereotips, ka zāļu pagatavošana ir kaut kas slēpjams, ar ko nodarbojas 'tumšās laboratorijās', taču mēs vēlējāmies pievienot interjeram papildus vērtību un parādīt darba procesu, veidojot izpratni par farmaceita profesiju," stāsta projekta autori. Koncepcijas izveides lielākais izaicinājums arhitektiem bija jautājums par to, kā saglabāt vēsturiskā nama krāšņo interjeru, eksponēt to un reizē nodrošināt sterilu darba vidi darbiniekiem. Atbilde bija "box in box" princips – nepieskaroties ģipša rotājumiem, tika kopēta telpas forma ar metāla kvadrātcaurulēm konstrukcijā.

Foto: SIA MUUD. Zāļu pagatvošanas nodaļa

Starptautiskās žūrijas pārstāvji izceļ, ka projekta arhitekti ar lielu rūpību un detalizāciju ir radījuši ļoti konsekventu dizainu, kas ir ne tikai eleganti un drosmīgi izstrādāts interjers, bet arī risinājums, kā saglabāt vēsturiskā nama mantojumu specifiskos darba apstākļos.

Koka biroju ēka Lizumā ir energoefektīva un ilgtspējīga biroja ēka nozīmīgam Vidzemes kokrūpniecības uzņēmumam. Ēka apvieno uzņēmuma administratīvo un ēdināšanas funkciju, radot ērtu satikšanās vietu darbiniekiem un laikmetīgu akcentu rūpnīcas kompleksā, kas labi pamanāms no iebraucamā ceļa. Uzsvars uz racionālu resursu izmantošanu, īstenojot universālu plānojumu, kurš pamatots ar ēkas strukturālo un klimatoloģisko sistēmu, un iespējami izmantojot vietējas izcelsmes materiālus. Lineārais būvapjoms ar pārkarēm un D—Z orientācija nodrošina paredzamu un kontrolējamu ēkas ventilāciju un telpu noēnojumu.

Foto: "Made arhitekti"

"Ēka ir arhitektūras prakses piemērs kā arhitektu, inženieru un uzņēmēju komanda spēja pacelt klienta sākotnējās ambīcijas līdz izcilam līmenim. Projekts ir pārdomāts, radot funkcionālas darba telpas, kas atbilst augstiem standartiem enerģijas patēriņa ziņā un pierāda, ka fundamentāli arhitektu lēmumi var rast inovatīvus un ilgtspējīgus risinājums dzīvojamās telpas radīšanā," stāsta fināla žūrijas pārstāvis.

Fināla žūrijas īpašo atzinību ieguva process Valmieras Kurtuve (SIA "Sudraba Arhitektūra". Autoru komanda: Ilze Liepiņa, Reinis Liepiņš, Dāvis Jansons, Renāte Karjavčenko). Tāpat "Kurtuvei" tika piešķirta portāla "Delfi" simpātijas balva – mākslinieka Gata Erdmaņa veidotā izcilības sfēra un reklāmas kampaņa 5000 eiro vērtībā.

Foto: Gatis Priednieks-Melnacis

Valmieras bijusī katlu māja, kas būvēta 20. gadsimta septiņdesmitajos gados, atrodas pašā Valmieras centrā un 2022. gada nogalē tika pārveidota par pagaidu telpām Valmieras teātrim. Ideju pārcelties uz šo ēku teātris prezentēja Valmieras novada pašvaldībai 1. oktobrī, savukārt pirmā izrāde jaunajās telpās notika jau 21. decembrī. Divu mēnešu laikā ar pašvaldības atbalstu un teātra piesaistīto Kultūras ministrijas finansējumu tika izstrādāts projekts un veikta pārbūve, izveidota teātra zāle un palīgtelpas, reizē saudzējot ēkas industriālo raksturu. Jaunās skatuves fonā – scenogrāfiju papildinošs elements – logi uz Rīgas ielas vakara ainavu. Industriālā mantojuma pielāgošana kultūras būvei kā arhitektūras process.

Starptautiskās žūrijas pārstāvji uzsver, ka projekts ir gan kā piemērs, kā īsā laika posmā radīt adaptīvu ēkas saglabāšanas risinājumu, sniedzot pilsētas attīstības nākotni, gan ietver profesionālu mijiedarbību starp pašvaldību, arhitekiem un ēkas lietotājiem.

Atlases žūrijas atzinību "Par arhitektu personīgo ieguldījumu ētiskas, pret vidi un sabiedrību atbildīgas arhitektūras radīšanā" vienlīdzīgi ieguva trīs biroji – SIA "GoodPattern", SIA "MADE arhitekti" un NRJA (No Rules Just Architecture).

Partneru un atbalstītāju balvas ieguva – jumta logu un to aksesuāru ražotāja "Velux" īpašo balvu ieguva Mauriņa klīnika (SIA "Didrihsons arhitekti". Autoru komanda: Gatis Didrihsons un Ineta Solzemniece-Saleniece); izglītības projekta "Skolnieks. Pētnieks. Pilsētnieks" balvu "Zirnis" saņēma Dailes teātra priekšlaukums (SIA "MADE arhitekti". Autoru komanda: Miķelis Putrāms, Linda Krūmiņa, Māra Starka, Mārtiņš Vaskis, Krists Lūkins, Liena Šiliņa, Jēkabs Slava sadarbībā ar Evelīnu Ozolu); apdares krāsu, industriālo pārklājumu un ar krāsu produktiem saistītu preču importētāja un izplatītāja Latvijā "Tikkurila" simpātiju balvu saņēma Mārupes mūzikas un mākslas skolas pārbūve (SIA "AR.4". Autoru komanda: Guntis Grabovskis, Agnese Kalniņa); dizaina, arhitektūras un dzīvesstila žurnāla "Deko" balvu saņēma Koka biroju ēka Lizumā (SIA "MADE arhitekti". Autoru komanda: Miķelis Putrāms, Linda Krūmiņa, Māra Starka, Krists Lūkins, Jēkabs Slava un Patrīcija Lidere); ziņu portāla "Delfi" simpātiju balvu saņēma process Valmieras Kurtuve (SIA "Sudraba Arhitektūra". Autoru komanda: Ilze Liepiņa, Reinis Liepiņš, Dāvis Jansons, Renāte Karjavčenko).

Latvijas Arhitektūras gada balvas 2023 laureātus vērtēja starptautiskā žūrija – arhitekts un arhitektu biroja "Audrius Ambrasas Architects" dibinātājs un vadītājs Audrius Ambrasas (Audrius Ambrasas); Arhitekts, pilsētplānotājs un Briselē, Beļģijā, bāzētās dizaina studijas "1010AU" līdzdibinātājs Bērts Gelinks (Bert Gellynck); Briseles galvaspilsētas reģiona būvniecības meistars un galvenais arhitekts Kristians Borets (Kristiaan Borret).

Latvijas Arhitektūras gada balva ir prestižs apbalvojums, kas ne tikai akcentē izcilākos sasniegumus Latvijas arhitektūrā un rūpējas par nozares attīstību, bet arī veicina sabiedrības izpratni par arhitektūru. Šogad balva tiks pasniegta 28. reizi un, tā ir atzīta par valstiski nozīmīgu pasākumu, bet pati balva ir augstākais novērtējums Latvijas arhitektūrā.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!