Viesītes Kultūras centrā "Sēlija" 13. janvārī no pulksten 11 norisināsies pasākums "Vidū salu", uz kuru īpaši aicināti Sēlijas cilvēki – tautas mūzikas un tautas deju mīļotāji.
Pasākumā Sēlijas novada deju kolektīvi mācīsies horeogrāfa Jāņa Purviņa jaunās dejas, kas tapušas sadarbībā ar folkloristiem Julgī Stalti un Ēriku Zepu (grupa "TKP / tā kā pērn"). Jaunās dejas ir šo mākslinieku Sēlijas izjūtu redzējums tautas mūzikā un dejā.
Viesītes Kultūras centrā "Sēlija" 13. janvārī rosība sāksies jau pulksten 11, kad jaunās dejas tiks dāvinātas Sēlijas novada tautas deju kolektīviem. Lai gan dejas tiks iestudētas konkrētos kolektīvos, ikvienam interesentam būs iespēja piedalīties dejas pieradināšanas meistarklasēs. Tāpēc ikviens aicināts dejot līdzi deju ansambļiem, lai pēc tam šīs dejas varētu dejot arī savos kolektīvos (mūzika un apraksti būs brīvi pieejami). Pulksten 11 deju "Ilūkstes ozoli" (B un C grupas) mācīsies JDK "Ance" no Ilūkstes; pulksten 13 deju "Vārnavas naktsvijole" apgūs JDK "Kauranieši" no Jēkabpils. Savukārt pulksten 15 deju "Neretas rudzu rogas" (B, C, D, E grupas) apgūs VPDK "Augšzeme" no Viesītes.
"TKP sadarbība ar horeogrāfu Jāni Purviņu aizsākās pirms gandrīz desmit gadiem, savukārt pirms pāris gadiem tika izveidotas trīs tautas mūzikas aranžijas un horeogrāfijas Kurzemes novada jaundeju koncertam "Zelta zemes vidiņā"; tad sekoja Zemgales mantojuma izcelšana, radot jaundarbus Vispārējo Dziesmu un deju svētku Latviešu skatuviskās dejas lielkoncertam "Balts", kurš pērn notika "Arēnā Rīga"," par sadarbību ar Jāni Purviņu stāsta Ēriks Zeps.
"Ceļojumam turpinoties, bija skaidrs, ka nākamā godināšana pienākas Sēlijas novadam, kurš pavisam nesen beidzot arī likumiski iecelts kā pilntiesīga piektā zvaigzne Latvijas novadu saimē. Veiksmīgi sagadījās, ka idejas īstenošanas laiks sakrita ar 2023. gada pirmo "Sēlijas Kultūras programmu" (Valsts kultūrkapitāla fonda mērķprogrammas "Latviešu vēsturisko zemju attīstības programma" projektu konkurss "Sēlijas kultūras programma" 2023), ar kuras atbalstu tapušas trīs jaunas dziesmas postfolkloras stilā, savijoties ar trim jaunām Jāņa Purviņa horeogrāfijām."
"Projekta ideja bija atlasīt atbilstošākās Sēlijas dziesmas, radīt to aranžiju, izpētīt Sēlijai raksturīgos soļus, balstot tos jaunradītajās horeogrāfijās. Katrā jaundarbā izcelta konkrētā vieta, no kuras nāk dziesma, un klāt pielikts kāds augs, uz kuru atsauces vērojamas dejā. Tā ir mūsu Sēlijas izjūta, kādu esam sajutuši, gan pētot Sēlijas folkloru, gan tiekoties ar vietējiem kultūras aktīvistiem, gan uzturoties Sēlijā. Mūsu cieņas apliecinājums Sēlijas daudzveidīgajai kultūrai un cerība, ka (tai skaitā izceļot vietējo izloksni) ir izdevies pilnasinīgi bagātināt Sēlijas pūru," uzsver projekta autori.
Savukārt plkst.19 sāksies koncerts, kurā Julgī Stalte un Ēriks Zeps kopā ar grupu "TKP / tā kā pērn" dalīsies ar savām sajūtām par saknēm, piederības spēku un tautas mantojumu; tāpat Sēlijas deju kolektīvu izpildījumā būs iespēja novērtēt jauniestudētās dejas, un ikkatram būs iespēja dalīties ar savu Sēlijas izjūtu stāstu.
Ieeja pasākumā – bez maksas.