Gunārs Placēns
Foto: F64

Piektdien, 6. decembrī, no pulksten 11 līdz 12 notiek atvadīšanās no ilggadējā Dailes teātra aktiera, leģendārā Šveika un daudzu citu lomu meistara Gunāra Placēna.

Atvadīšanās no mākslinieka notiks Dailes teātra Stikla zālē, otrā stāva foajē. Teātra pārstāvji lūdz atvadām izvēlēties dažus simboliskus ziedus.

Jau vēstīts, ka Gunārs Placēns mūžībā devās šī gada 30. novembrī, 97 gadu vecumā.

Kā atvadu vārdos raksta teātris, savā vienīgajā, Dailes teātrī Placēns nostrādāja skaistus 70 gadus. Bet pirms teātra absolvējis Vestienas lauksaimniecības un lopkopības skolu un Vecbebru biškopības un dārzkopības tehnikumu, bijis biškopis. Pēc tam Gunārs Placēns iestājās Latvijas Teātra un horeogrāfijas vidusskolā, kas vēlāk pārtapa par LPSR Valsts Teātra institūtu. To viņš pabeidza 1951. gadā, kad arī Eduards Smiļģis jauno aktieri pieņēmis Dailes teātrī.

"Ar bagātu fantāziju, lielisku humora izjūtu un jūtīgumu apveltīts, ar savu labsirdīgo būtību un biškopja rūpību Gunārs Placēns meistarīgi veidojis smalkus raksturus, kuri piesaista sev uzmanību. Gunārs Placēns nekad neizsmēja, viņš smieklīgajā meklēja cilvēcisko, kas piešķir tēlam patiesīgumu," par aktieri teikts atvadu vēstījumā.

Gunārs bija režisoru pieprasīts aktieris, viņa lomu skaits sniedzas pāri simtam. Un daudzas no tām ir kļuvušas skatītājiem neaizmirstamas. Protams, omulīgais un dzīvespriecīgais Šveiks Eduarda Smiļģa 1961. gada inscenējumā, tad precīzais padomju laikmeta tips, aprobežotais "loceklis vairākās valdēs" Fēlikss Ģīga Miervalža Birzes komēdijā "Sākās ar melno kaķi" (1966), mūsu teātra tēvs, liels aktieris gan uz teātra skatuves, gan dzīvē – Ādolfs Alunāns latviešu teātra simtgades iestudējumā "Lai top!" (1968), doktors Vatsons "Šerlokā Homsā" (1979) un Dona Kihota uzticamais pavadonis Sančo Pansa Migela de Servantesa "Donā Kihotā" (1984).

Gunāra Placēna bagātais aktiera mūžs redzams arī daudzās kinofilmās. Debitējis kino viņš 1958. gadā ar Augusta Caunas lomu filmā "Latviešu strēlnieka stāsts", pēc tam radot virkni spilgtu lomu darbos, kas pieder mūsu kino klasikai.

Gunāra Placēna darbs ir novērtēts gan gadskārtējās Latvijas teātru skatēs (apbalvojumi par Fēliksu Ģīgu un Ādolfu Alunānu), tāpat saņemti padomju laika goda nosaukumi: Nopelniem bagātais skatuves mākslinieks (1971), Tautas skatuves mākslinieks (1977). 2011. gadā viņam piešķirts Triju Zvaigžņu ordenis.

2018. gadā ikgadējā "Spēlmaņu naktī" aktieris tika godināts par mūža ieguldījumu Latvijas teātra mākslā.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!