Eižens Valpēters
Foto: Publicitātes foto

Ziemassvētku laikā mūžībā devies mākslinieks – nonkonformists, grāmatas "Nenocenzētie. Alternatīvā kultūra Latvijā. XX gs. 60-tie un 70-tie gadi" (2010) sastādītājs Eižens Valpēters (1943-2024), liecina Anša Rūtentāla kustību teātra "Facebook" profilā publicētā informācija.

Kā vēsta Latvijas Mākslinieku savienības (LMS) mājaslapā, Eižens Valpēters (Ivanovs) dzimis Sverdlovskas apgabalā, Krievijā. Bērnībā mācījās Rīgas 3. vidusskolā. 1961. gadā mākslinieks, atsaucoties laikmeta aicinājumam par vēstures izpēti, beidza restaurēšanas darbu kvalifikācijas kursus.

60. un 70. gados Valpēters darbojies jauniešu vidū populārajā kustību teātra ansamblī "Rīgas Pantomīma", ko vadīja tolaik Dailes teātra aktieris Roberts Ligers (1931-2013). Valpēters bija arī viens no "kazistiem" – 60. gadu māksliniekiem – hipjiem un brīvdomātājiem, kas pulcējās leģendārajā Rīgas kafejnīcā "Kaza". Valpēters bija fotogrāfes Māras Brašmanes iecienīts personāžs "Kazas" fluksus aktivitāšu fotofiksācijās, atgādina LMS. Par "kazistiem" uzņemta dokumentālā filma "Kaza kāpa debesīs" (2019. rež. Laima Žurgina).

Valpēters piedalījies arī Rundāles pils muzeja ēkas restaurācijā, Jaunmoku pils, Maikapara nama, Rīgā restaurācijā, kā arī Livādijas pils, Voroncova pils (abas Krimā, Ukrainā) un Ebreju muzeja Ņujorkā (ASV) restaurācijā.

Eižens Valpēters aktīvi strādājis arī foto mākslā, fiksējot un meklējot semantiku gaismas staru nejaušos atspulgos pilsētvidē, un veido objektus rasto priekšmetu asamblāžas tehnikā. Daiļradē nozīmīga vieta atvēlēta mākslinieka miermīlīgajai, vērojošajai, izzinošajai pozīcijai, akcentējot personīgo rezignēto attieksmi.

Izstādēs Eižens Valpēters piedalījās kopš 2001. gada.

Nozīmīgs sniegums Eižena Valpētera daiļradē ir darbs pie izdevuma "Nenocenzētie. Alternatīvā kultūra Latvijā. XX gs. 60-tie un 70-tie gadi" sastādīšanas ("Latvijas Vēstnesis", 2010), kas veltīts sešdesmito un septiņdesmito gadu alternatīvajai kultūrai Latvijā.

Eižena Valpētera darbi atrodas Latvijas Mākslinieku savienības muzejā, Latvijas Nacionālajā mākslas muzejā, Topošā Latvijas Laikmetīgās mākslas muzeja krājumā, Jane Voorhees Zimmerli mākslas muzejā (ASV), kā arī privātkolekcijās.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!