Mūžībā devies režisors, "Tvinpīkas" un "Zilā samta" autors Deivids Linčs
Foto: AFP/Scanpix/LETA

78 gadu vecumā miris kino vizionārs, amerikāņu režisors, scenārists, arī gleznotājs un mūziķis Deivids Linčs (1946-2025), vēsta ārvalstu mediji.

Par režisora nāvi sociālajā medijā "Facebook" 16. janvārī paziņojusi viņa ģimene.

"Nu pasaulē ir liels caurums, jo viņa vairs nav starp mums. Taču, kā viņš būtu teicis, "skatieties uz virtuli, nevis uz tā caurumu"," teikts ģimenes sēru vēstī.

Pagājušajā gadā Linčs paziņoja, ka viņš sirgst ar plaušu emfizēmu, kas saistīts ar to, ka viņš visu mūžu ir smēķējis. Režisors pauda, ka viņam ir grūti elpot, tāpēc viņš nevarēs pamest savu dzīvesvietu un režisēt vēl kādu filmu.

"Es ar grūtībām varu šķērsot istabu. Ir sajūta, ka galvā visu laiku uzmaukts plastmasas maisiņš," izdevuma "People" 2024. gadā atklāja Linčs, sakot, ka viņam ļoti paticis smēķēt, bet šī cena, kas par šo baudu nu jāmaksā.

Kopumā Linčs kopš 70. gadiem uzņēmis 10 pilnmetrāžas filmas, no tām kā nozīmīgākās jāmin "The Elephant Man" ("Ziloņcilvēks", 1980), "Blue Velvet" ("Zilais samts", 1986) un "Mulholland Drive" ("Malholandas ceļš", 2001), par kurām režisors ticis nominēts vairākām "Oskara" balvām, kā arī saņēmis. Linčs divas reizes saņēmis arī Kannu kinofestivāla "Zelta palmas zaru" kā labākais režisors par filmām "Mulholland Drive" un "Wild at Heart" ("Mežonīgi sirdīs", 1990).

Īpaši lielu popularitāti iemantojis Linča veidotā "Twin Peaks" ("Tvinpīka", 1990–1991), kas tiek uzskatīta par vienu no visu laiku ietekmīgākajiem televīzijas seriāliem. Tas piedzīvoja divas sezonas un skatītāju intereses krituma dēļ tā uzņemšana 90. gadu sākumā tika pārtraukta. 2017. gadā "Twin Peaks" atgriezās ar trešo sezonu.

Kā Nacionālās enciklopēdijas interneta vietnē encikolopedija.lv raksta kino kritiķe Dita Rietuma: "Linča darbus raksturo sirreālu elementu izmantojums, komplicēta dramaturģiska struktūra, mērķtiecīgs radikālu šoka elementu, nereti arī vardarbības izmantojums. D. Linča filmu tematikā dominē iedziļināšanās cilvēka psiholoģijas un parādību slēptajās dzīlēs. Nereti viņa filmu darbība norisinās ASV mazpilsētās, aiz kuru harmoniskās, sīkpilsoniskās virskārtas slēpjas noslēpumainas un noziedzīgas norises, sarežģītas un traumatiskas filmas varoņu attiecības. Viņa filmas pēta iracionālo un ārpus normas esošo."

2006. gadā Linčs saņēma Venēcijas kinofestivāla balvu par mūža ieguldījumu, savukārt. 2019. gadā režisors tika apbalvots ar Amerikas Kinoakadēmijas goda balvu.

Līdztekus kino, Linčs arī gleznoja. Viņa darbi tikuši eksponēti prestižās galerijās visā pasaulē. Tāpat Linčs iesaistījies dažādos muzikālos projektos gan kā producents, gan tekstu autors, gan vokālists, kā arī izdevis pats savus albumus. Tāpat jāpiemin viņa dizaina darbi, no tiem zināmākais – mēbeļu kolekcija filmai "Ceļš uz nekurieni" ("Lost Highway", 1997).

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!