Mūžībā devusies stikla māksliniece, Zvārtavas pils vitrāžas kupola autore Māra Kārkliņa
Foto: No LMS arhīva

Šī gada 3. februārī mūžībā devusies stikla māksliniece Māra Kārkliņa, portālu "Delfi" informē Latvijas Mākslinieku savienības (LMS) vadītājs Igors Dobičins.

Atvadīšanās no mākslinieces un pedagoģes notiks svētdien, 9. februārī, pulksten 15 Gaujienas kapu kapličā, Gaujienas pagastā, Smiltenes novadā.

Mākslinieces Māras Kārkliņas daudzveidīgajā daiļradē īpaša nozīme ir Zvārtavas pils Smiltenes novadā vestibila kupola vitrāžai bez kuras neogotikas stilistikā ieturētais pils interjers nav iedomājams. Mārai un visai Kārkliņu ģimenei Zvārtavas pils ir bijusi nozīmīga vieta kopš 1981. gada, norāda Dobičins.

Māra Kārkliņa 1974.gadā beigusi Rīgas Lietišķās mākslas vidusskolas (RLMV) Stikla mākslinieciskās apstrādes nodaļu. Vēlāk studējusi Mākslas akadēmijas Lietišķi dekoratīvās mākslas nodaļas, tolaik izveidotajā bij. Vitrāžas nodaļā, to absolvējot ar 1980. gadā ar diplomdarbu – vitrāžu "Strēlnieki ienāk Valmierā".

1981. gadā bij. LPSR Mākslas fonda (MF) valdes priekšsēdētājs, LMA zīmēšanas pasniedzējs, gleznotājs, Kārlis Dobrājs bija uzrunājis Māru Kārkliņu ar priekšlikumu strādāt LMS īpašumā Zvārtavas pilī (tag. LMS muzejs).

Māra Kārkliņu un viņas vīrs, dizainers Ģirts Kārkliņš (1951-2007) no 1981. līdz 1999. gadam darbojušies MF pārvaldītajā īpašumā, kā kurinātāji, apkopēji, vēlāk ieņēmuši pārvaldnieku amatus. Pienākumos ietilpa gan pārraudzīt restaurācijas darbus, gan vadīt ekskursijas pa Zvārtavas pili u.c.

Kopš 1982. gada Māra Kārkliņa bija uzsākusi pils astoņstūra stiklota kupola vitrāžu izgatavošanu. Kupols tika pabeigts 1986. gadā. Māras Kārkliņas pils logu vitrāžas tapa vitrāžas darbnīcas telpā Zvārtavas pilī. Māra Kārkliņa veidojusi kupola dizainu arī Lopperzumas pilī (1997, Vācija), logu vitrāžas un to apdare Nordenas pilī (1999, Vācija), no 2000.-2002. gadam veidotās Opekalna baznīcas logu vitrāžas (Jaunlaicenes pagasts, Alūksnes novads) u.c.

Māra Kārkliņa 90..gados piedalījās Starptautiskais mākslas un izglītības centra Zvārtavas pils (SIMC Zvārtavas pils) izveidē un simpoziju norisēs, kā arī piedalījusies dažādās izstādēs.

Viņa strādājusi par zīmēšanas skolotāju no 1987.- 1993. gadam bij. Alūksnes rajona Gaujienas vidusskolā, Gaujienas mūzikas un mākslas skolā no 1999. līdz 2025. gadam, kā arī vadīja studiju "Brīvbrīdis".

Kā uzsver Dobičins, nozīmīgs bija Māras Kārkliņas devums Zvārtavas pils publicitātes veidošanā vadot ekskursijas un iepazīstinot apmeklētājus gan ar pilī strādājošo Latvijas mākslinieku daiļradi, gan ar pils to bijušo īpašnieku muižnieku fon Ferzenu, Coikeļu, Ozollapu ģimeņu vēsturi Zvārtavas pilī. Māra Kārkliņa 1989.gadā bija uzsākusi saraksti ar bijušo muižas īpašnieku piederīgajiem un 1993. gadā pirmo reizi apmeklējuši Georgs fon Ferzens, viņa brāļa un māsas bērni. 2023. gadā Zvārtavas pilī notika starptautisks "Ferzenu-Verzenu biedrības" saiets.

Mārai Kārkliņai nodotais mākslinieka Aleksandra fon Ferzena autobiogrāfiskais atmiņu stāstījums par dzīvi Zvārtavā, jeb Švarchofā un citi viņas personīgā arhīva materiāli bija iekļauti LMS muzeja izdevumā "Zvārtavas pils" (2023, sastādīja arhitekte Ruta Dobičina, LMS muzejs). Šobrīd sadarbībā ar Austrumprūsijas novada muzeja Baltijas nodaļu (Līneburga, Vācija) un Hansu Georgu fon Ferzenu tiek gatavots LMS muzeja izdevums par Zvārtavā dzimušā mākslinieka Aleksandra fon Ferzena (1884-1978) daiļradi.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!