Diskusija "Sapņu un realitātes sadursme"; vada Pauls Timrots. Video ieraksts
Foto: Kristaps Kalns

Pirmdien, 17. februārī, pulksten 19 ikviens aicināts skatīties diskusiju "Sapņu un realitātes sadursme", kas tiks pārraidīta portālā "Delfi" no Čehova teātra lielās skatuves. Diskusija ir tematiskais paplašinājums jaunajai Lauras Grozas izrādei "Lēdija Makbeta", kas pirmizrādi piedzīvoja piektdien, 14. februārī.

Šī būs septītā diskusija Čehova teātra platformā "Bez punkta uz i", un to vadīs žurnālists Pauls Timrots. Diskusijā piedalīsies Fonda "Viegli" padomes priekšsēdētāja Žanete Grende, fiziķis Vjačeslavs Kaščejevs, filosofe Elvīra Šimfa, plastikas ķirurgs Jānis Ģīlis, meditācijas skolotājs Georgs Rubenis.

Karls Gustavs Jungs uzskatīja, ka sapņi ir tiešs logs uz neapzināto, kur tiek apstrādāti mūsu apspiestie, neizteiktie vai neapzinātie konflikti, bailes, vēlmes un emocijas. Sapņi runā simboliskā valodā – tieši tāpēc tie bieži šķiet nesakarīgi vai dīvaini, taču vēlme tos interpretēt un atšifrēt cilvēci pavada kopš neatminamiem laikiem. Ir daudz teoriju par sapņiem, to nozīmi un saikni ar realitāti apziņas stāvoklī. Sapņi nevar izmainīt realitāti fiziskā nozīmē, taču pastāv vairākas dimensijas, kurās sapņi un to apzināta izmantošana var "mainīt" realitāti – gan psiholoģiski, gan emocionāli, gan arī praktiski.

Diskusijas tematiskais pavediens radies nule Čehova teātrī pirmizrādi piedzīvojušās izrādes "Lēdija Makbeta" ietekmē. Pasaules skatuves mākslā daudz interpretētā Šekspīra lugas "Makbets" traģēdija salīdzinoši reti ir skārusi padziļinātu lēdijas Makbetas psiholoģisko portretu, analizējot viņas dziļākos motīvus, vājības, vēlmes un sapņus. Režisore Laura Groza savā jauniestudējumā Čehova teātrī "Lēdija Makbeta" ļauj šo klasikas šedevru ne tikai uzlūkot sievietes acīm, bet arī atrast tajā jaunās krāsas, pēkšņus pavērsienus un, iespējams, negaidītas interpretācijas. Režisores traktējumā lēdija Makbeta it kā meklē līdzsvaru starp kaisli, mīlestību, pašas vīra lēmumiem un veselo saprātu, taču šie meklējumi maldīgu orientieru dēļ gandrīz noved viņu līdz sevis pazaudēšanai, vēsta teātra pārstāvji.

Diskusija tiek organizēta sadarbībā ar valsts pētījumu programmu "Sabiedrības saliedētības vektori", ko īsteno Latvijas Universitātes Humanitāro zinātņu fakultātes Filozofijas un socioloģijas institūta vadīts pētnieku konsorcijs. Sadarbības mērķis ir vienot mākslas un zinātnes spēkus, iesaistot plašu un daudzveidīgu publiku atklātā, cieņpilnā un kompetentā sarunā par Latvijas sabiedrībai būtiskiem jautājumiem.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!