"100% Rīga" izrādes notiks VEF Kultūras pilī 4. un 6. decembrī plkst. 19 un 7. decembrī plkst. 17.
"Saskaņā ar Centrālās Statistikas pārvaldes datiem 2014. gada sākumā Rīgā dzīvoja 643 368 cilvēki. Visapdzīvotākais Rīgas rajons ir Purvciems, katra rīdzinieka dzīves telpa ir vidēji 23,2 kvadrātmetri, bet trīs meitenes Latvijā ir nosauktas Rīgas vārdā.
Cilvēki nepārtraukti tiek grupēti līknēs, ailēs un stabiņos, ko izmanto politiskā argumentācijā vai ekonomisku stratēģiju pamatošanā. Kā būtu, ja statistikai piešķirtu cilvēciskus vaibstus? Kā būtu, ja 100 rīdzinieki pārstāvētu savu pilsētu uz skatuves līdzīgi kā 100 procenti statistikā, atklājot, ko Rīga domā un jūt patiesībā?
"100% Rīga" ir pilsētas portrets ar 100 sejām. Tie ir cilvēki, kas veido mūsu pilsētu, cilvēki, kuri ir satikušies pirmo reizi un citos apstākļos, visticamāk, nekad nesatiktos, daudzbalsīgs koris, kas nekad iepriekš nav mēģinājis. "100% Rīga" ir izrāde par to, ko statistika nekad nespēs fiksēt," stāsta tās veidotāji.
Pusgadu izrādes veidotāji ir tikušies un runājušies ar 100 rīdziniekiem, un uzzinājuši, kas Rīgā sajūsmina vai kaitina tos, kuri šeit ir piedzimuši, un tos, kuri ir pārcēlušies uz dzīvi pavisam nesen, kādēļ daži sapņo par došanos prom, bet citi ir atgriezušies uz palikšanu, kur Rīgā apēst labāko krēmu brilē, kur ir labākās sēņu vietas un kur vislabāk trenēties ielu vingrošanā.
Viss sākās ar pirmo "100% Rīga" dalībnieci, pirmo procentu 100% ķēdē – Centrālās Statistikas pārvaldes priekšnieci Aiju Žīguri. Viņa uzaicināja nākošo dalībnieku jeb otro procentu, kurš savukārt uzaicināja nākošo…, un tā – līdz simtajam.
Katrs "100% Rīga" dalībnieks pārstāv 1% no Rīgas iedzīvotājiem, bet visi kopā ir Rīgas sabiedrības šķērsgriezums, jo atbilst pilsētas statistikai pēc dzimuma, vecuma, tautības, rajona un
mājsaimniecības veida.
Tomēr neviena pilsēta nav izmērāma vai izsakāma tikai skaitļos. Katrai ir savas īpatnības, specifika, tēls, ko veido tās iedzīvotāji. Tādēļ svarīgi, lai izrādē piedalās cilvēki ar noteiktu profesiju, aizraušanos vai piederību, kas raksturīga konkrētajai pilsētai. Sandjego tas bija taksists, Melburnā – sērfotājs, Rīgā uz skatuves būs gan hokeja kluba "Dinamo" fans, gan hipsters, gan zemledus makšķernieks.
"Rimini Protokoll" ir trīs mākslinieku apvienība, kuru raksturo spēja iedziļināties ikdienišķajā un pārcelt to uz skatuves. Viņu rīcībā ir pašu izgudroti un līdz pilnībai attīstīti teātra instrumenti, kas ļauj paskatīties uz realitāti kā caur lupu, izgaismo to no pilnīgi negaidīta un neparasta skatu punkta, piedāvā ne tikai jaunu, vērtīgu teātra pieredzi, bet arī jaunas, būtiskas zināšanas par pasauli.
"Rimini Protokoll" veido teātra izrādes, lasījumus, instalācijas, multimediālus, sociāli politiskus un pētniecības projektus, kuros nekad nav piedalījušies profesionāli aktieri un kas teorijā ieguvuši apzīmējumu "dokumentālais teātris".
"100%" pilsētu projekts jau ir iestudēts 21 pilsētā Eiropā, Āzijā, Austrālijā un ASV, Rīga ir 22.
Latvijas Jaunā teātra institūta rīkotā programma "forte forte" ir nozīmīgu Eiropas režisoru izrāžu sērija gada garumā. Tie ir mākslinieki, kuri pazīstami visā pasaulē sava unikālā rokraksta dēļ, un izrādes, kuru centrā ir indivīda un varas, personības un masu, mūsu savstarpējās attiecības uz lielo vēsturisko notikumu fona un gluži ikdienišķā kontekstā.
Janvārī programmu atklāja latviešu režisors Alvis Hermanis, martā turpināja flāmu mākslinieks Jans Lauverss un "Needcompany", bet rudenī - Alēns Platēls un "les ballets C de la B" un "Rimini Protokoll".
Biļetes pieejamas "Biļešu paradīze" tīklā.