'Dostoevsky-Trip'
Cilvēkam ir jābūt vai nu karstam vai aukstam, jo remdenos Dievs izspļaujot. Šo Bībeles parafrāzi mīlēja lietot Dostojevskis. Ģirts Ēcis savam pieteikumam režijā izvēlējies vienu no spilgtākajiem krievu autoriem Vladimiru Sorokinu un viņa parafrāzi par krievu klasiķi “Dostoevsky-Trip”, kuras pirmizrāde notiks šovakar, 16. janvārī Jaunā Rīgas teātra Lielajā zālē.
Vladimirs Sorokins izaicina. Viņš sagriežu ar kājām gaisā un apšauba jebkurus lingvistiskos, ētiskos vai ideoloģiskos pieņēmumus, liekot krievu kulturologiem atzīt, ka tā ar vārdu neviens nav strādājis. Jebkurā gadījumā – Vladimira Sorokina darbos vārdi iegūst nozīmi tikai pēc tam, kad darbs ir izlasīts līdz galam. Nozīme ir kopējam tekstam, nevis atsevišķiem vārdiem. Viņa darbi balansē uz absurda, fantasmogorijas un sirreālisma robežas, piedāvājos oriģinālas parodijas par krievu kultūras ikonām un, izaicinot ar seksuālo attiecību detalizētu aprakstu. Literatūrkritiķi Vladimiru Sorokinu salīdzina ar Kventinu Tarantino. Gan Sorokinam, gan Tarantino necilvēciskais, drausmīgais ļoti bieži kļūst ierasti ikdienišķs.

Izrāde “Dostoevsky – Trip” ir par atkarībām jeb stāsts par cilvēkiem, kas vēlas saglabāt brīvību, veidojot dzīvi pēc saviem ieskatiem. Viņi vēlas paši grēkot, atzīties savos grēkos un uzņemties par tiem atbildību. Lugas autors Vladimirs Sorokins piedāvā literatūru kā atkarību, kas tiek ietērpta labi atpazīstamā narkomānu slengā un uzvedībā.

Izrādes veidotāji paplašina jēdzienu “atkarība”, izvēloties sporta pasaules noteikumu projicēšanu teātra vidē. “Mēs atļaujamies sportu nodēvēt par “atkarību impēriju”. Impēriju ar savu hierarhiju, kas ietver ne tikai dopingu skandālus, bet arī šķietami nevainīgo nepieciešamību pēc mediju, reklāmas industrijas utt. radītās pasaules. Šodien progresa virzītājspēks ir civilizācijas pieaugošā vajadzība pēc šīs pasaules, kas balstās uz senā olimpiešu principa “ātrāk, augstāk, stiprāk” mutācijām mūsu ikdienā,” savu skatījumu uz izrādi un atkarības jēdzienu pamato režisors Ģirts Ēcis un māksliniece Monika Pormale. Kustību režisore Ineta Ķirse vairāku mēnešu garumā centusies olimpisko garu pārnest septiņos aktieros: Agnesē Zeltiņā, Santā Didžus, Vigo Rogā, Kasparā Znotiņā, Ģirtā Krūmiņā, Andī Strodā un Artusā Kaimiņā. Vēl izrādē piedalās Vilis Daudziņš, tiesa gluži nesportiskā lomā.

Vēl ko piebilst šī kontraversālā darba pieteikuma ir grūti. Ja nu vien to, ka varbūt bērniem līdz 16 gadu vecumam labāk uz teātri nenākt. Bet visus to, kurus intriģē šobrīdējais kulta rakstnieks Sorokins, spilgtas krāsas, skaļa mūzika un drosmīgs pieteikums režijā Jaunais Rīgas teātris gaida 17., 18., 19. un 30 janvārī Lāčplēša ielā 25.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!