f64_dt_press_016
Foto: F64. Dž.Dž.Džilindžers
"Ja pēc manas izrādes kāds neiziet ārā, neaizklapēdams durvis, tad es mērķi neesmu sasniedzis," tā reiz par saviem iestudējumiem bija teicis režisors un Dailes teātra mākslinieciskais vadītājs Dž.Dž.Džilindžers. Lai gan iemantojis izaicinoša skandālista slavu, viņš pēdējo gadu laikā pievērsies klasikai, iestudējot gan Šillera "Mariju Stjuarti", gan Šekspīra "Romeo un Džuljetu". Tāpat latviešu un pasaules klasikas darbi dzīvo viņa mūziklos – "Pūt, vējiņi!", "Oņegins" un "Žanna d'Arka". Šogad 8. martā Dž. Dž. Džilindžeram, ko Normunds Naumanis nosaucis par "mūsu ievērojamāko teātra šovmeni" ir apaļa – 50 gadu jubileja.

Jau kopš režisora karjeras sākuma 90. gadu otrajā pusē teātra kritiķi veltījuši Džilim, kā viņu mēdz saukt teātra vidē, tādus vārdus kā provokatīvs, ekstravagants un skandalozs. Dž.Dž.Džilindžers ir arī viens no ražīgākajiem Latvijas teātru režisoriem – 20 gadu laikā kopumā iestudētas vairāk nekā 70 izrādes. Viņa iestudējumi saņēmuši gan galēji kritisku novērtējumu, ar līdzjūtības izteikšanu aktieriem un skatītājiem, gan slavinošas recenzijas un profesionāļu atzinību. Latviešu teātra vecmeistars Oļģerts Kroders ir teicis, ka Džilindžera iestudējums "Kaligula" ir viena no tām latviešu izrādēm, pēc kuras "esmu skrējis režisoru gandrīz vai bučot". (Žurnāls "Ir", 2011. gada 27. jūlijs). Savukārt kritiķe Silvija Radzobe par Liepājas teātrī iestudēto Raiņa "Pūt, vējiņi!" versiju rakstījusi: "Baidos pārspīlēt, bet "Pūt, vējiņi!" man šķiet pirmais īstais modernā skatuves valodā atrisinātais nacionālais mūzikls, kas ne tikai mums pašiem, bet arī ārpusniekiem palīdzētu labāk saprast latviešu dvēseli." (NRA, 2011. gada 21. novembris).

Dž.Dž.Džilindžers, īstajā vārdā Raimonds Rupeiks, dzimis 1966. gada 8. martā, Kazahstānā. Pseidonīmu atvasinājis no 20. gadsimta sakumā bēdīgi slavenā amerikāņu gangstera un banku aplaupītāja Džona Herberta Dilindžera (John Herbert Dillinger) vārda.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!