Novembrī JRT gaidāma pirmizrāde Ineses Mičules iestudējumam 'Vēsā jaunava'
Foto: Jānis Deinats
Jaunā Rīgas teātra Lielajā zālē 12. novembrī gaidāma pirmizrāde režisores Ineses Mičules iestudējumam "Vēsā jaunava", kas veidots pēc dāņu rakstnieka Jerna Rīla stāstu krājuma "Vēsā jaunava un citi blēņu stāsti" motīviem.

Kā portālu "Delfi" informēja teātra pārstāve Inga Liepiņa, izrādi veido asprātīgi, traģikomiski stāsti par cilvēka esību aiz polārā loka, par viņu kaislībām un dēmoniem, par vientulību un patiesu draudzību, par cilvēka dabu starp ledājiem un polāro nakti.

Par jauno izrādi režisore un arī dramatizējuma autore saka: "Norvēģu polārpētnieks Fritjofs Nansens pirmais 1888. gadā šķērsoja Grenlandes ledus vairogu, pierādot nepārtraukta ledus vairoga eksistenci, kā arī mēģināja sasniegt Ziemeļpolu. Arktikā valda jauna ekosistēma. Sugas nav paspējušas attīstīties, jo tā salīdzinoši nesen ir atbrīvojusies no pleistocēna šļūdoņiem. Parastais skaistuma jēdziens uz Arktiku nav attiecināms. Ainava ir vienmuļa, nevis skaista. Noteicošās ir izjūtas. Cilvēks ir attīstījies tropos, par dabas skarbumu mums ir vienīgi mūsu ģenētiskās biogrāfijas viedoklis. Salīdzinājumam - polārlācim skarbi ir Amazones džungļi. Tad kāpēc cilvēks tomēr bēg no civilizācijas un apmetas uz dzīvi salā, kura, šķietami, tikai kāda pārpratuma dēļ nosaukta par zaļo zemi? Izrādās tas nav bijis gluži pārpratums. Grenlande patiešām 10. gadsimtā bijusi daļēji zaļa. Šobrīd Grenlandes ledus vairogi zaudē ledus masu, mazais ledus laikmets beidzies jau 19. gadsimta beigās, bet joprojām polārā nakts Grenlandē ilgst gandrīz sešus mēnešus. Ilgs laiks, taču aukstumā, pustumsā un vientulībā laika jēdziens cilvēkam vairs neko nenozīmē. Garlaicība tiek kliedēta, pateicoties dažādiem notikumiem un pašgatavotam alkoholam. Tas būs rupjš, tajā pašā laikā arī maigs, brīžiem traģisks un komisks gabals, jo galu galā tas ir tik cilvēciski!"

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!