No 6. līdz 8. augustam šogad norisinājās tradicionālais Valmieras vasaras teātra festivāls, kas piedāvāja sešas pirmizrādes bērniem, pusaudžiem un ģimenēm, vairākas viesizrādes un piedzīvojumus pilsētvidē.
Izrādes notika dažādās vietās Valmieras pilsētā – pagalmos, stāvlaukumos, skolā un citviet. Programma tika papildināta ar notikumiem Festivāla centrā, ko rādīja īslaicīgās arhitektūras un pilsētvides vasaras skolas dalībnieki, laikmetīgās mākslas darbnīcām un citām norisēm.
"Festivāla priekšplānā šogad esam izvirzījuši jauno paaudzi. Mēs vēlamies izprast un sajust bērnu un jauniešu redzējumu uz pasauli, paskatīties uz to no cita skatupunkta. Visi jaundarbi top, ieklausoties un respektējot viņu intereses, aktuālās tēmas un iesaistot arī radošajā procesā – izrāžu veidošanā," šī gada programmas tematiku raksturoja tās veidotājs Jānis Znotiņš.
Trīs dienas Valmieras centrā, bijušās katlumājas teritorijā, darbojās festivāla centrs, ko iekārtoja Biznesa, mākslas un tehnoloģiju augstskolas RISEBA rīkotās Starptautiskās vasaras skolas FestivaL'and dalībnieki. Paralēli festivāla norisēm Valmiermuižā notika Bērnu un jauniešu teātra institūta apmācības jaunajiem nozares profesionāļiem, kuru ietvaros viņi arī praktiski strādāja pie savu izrāžu idejām.
Festivāla programmu šogad veidoja izrādes bērniem, pusaudžiem un ģimenēm.
Režisore Krista Burāne kopā ar radošo komandu un vairāku Cēsu skolu audzēkļiem strādāja pie izrādes par pasaules glābšanu "Pasaules gals un citas blēņas", kuras laikā kopā ar aktieriem Mārtiņu Meieru un Jāni Kroni devās glābšanas misijā.
Vasarīgu izrādi par mīlestību un cita veida patikšanām pusaudžiem "Marija un zibens" iestudējusi režisore Paula Pļavniece. Izrāde vēsta par mulsinošo pasauli, kas kļūst arvien mazāka, un mocībām, kuras mums nemitīgi uzkrauj noslēpumainais spēks vārdā dzīve.
Horeogrāfe Liene Grava ar komandu šoreiz festivālā piedāvāja dejas izrādi "Pus Audzis" par pieredzēm cilvēka mūžā, kuras nav iespējams iegūt attālināti, komunicējot sociālajos tīklos - pirmā lēnā deja, pirmais skūpsts, pirmā iemīlēšanās, pirmā šķiršanās.
Leģendu par laimes ēdējiem "Cilts" kopā ar Valmieras teātra jaunajiem aktieriem iestudējis režisors Toms Treinis. Tā vēsta par kādu puisi, kurš kopš agras bērnības meklē noslēpumainu cilti, kas pat visnelaimīgāko cilvēku spēj padarīt laimīgu.
Viena no Bērnu un jauniešu teātra institūta dalībniecēm, režisore Māra Uzuliņa festivālā iestudējusi izrādi par to, cik cilvēki ir dažādi. Daži ērmīgi, bet sirsnīgi, citi atkal cēli, bet nu galīgi nejauki. Izrādes "Bumba nerunā" varonis ir Bumba, astoņus gadus vecs zēns, kurš nerunā, taču ir ļoti draudzīgs, un tā vēsta par viņa piedzīvojumiem.
Staigājamā klausāmizrāde "Urbānais safari", savukārt, bija piedzīvojums visai ģimenei, kas piedāvāja iespēju iztēlē novērot dažādu paaudžu cilvēkus. Izrāde iepazīstināja ar dažādām X, Y un Z paaudzei raksturīgām iezīmēm, ļāva salīdzināt, aizdomāties, labāk izprast, kā arī kopā pasmieties par sevi un vienam par otru.
Jau tradicionāli festivālā nozīmīga vieta atvēlēta "Studentu šķūnim" jeb darbiem, kas tapuši studiju projektu ietvaros. Horeogrāfe Kristīne Brīniņa kopā ar Liepājas teātra aktieru kursa studentiem radījusi dokumentālu izrādi – pastaigu "Upe". Tas ir ceļojums stāstos par cilvēku, lietu un dabas savstarpējo mijiedarbību, kas veidoti pēc Liepājas iedzīvotāju patiesiem dzīves notikumiem. Liepājas stāsti nokļuva Valmierā, lai veidotu satikšanos starp abām pilsētām un cilvēkiem.
Savukārt, Daugavpils teātra izrādi visai ģimenei "Samsona ceļojums" veidojusi Latvijas Kultūras akadēmijas Režisoru kursa absolvente Endīne Bērziņa. Izrāde aizskar svarīgas tēmas, kuras bieži vien paliek līdz galam neizrunātas un neizprastas - attiecības ģimenē, draudzība, zaudējuma sāpes un citas.