Oļģerts Kroders - 9
Foto: LETA
Latvijas teātrī 2021. gads ir īpašs gan ar režisora Oļģerta Krodera 100. dzimšanas dienu, gan 10 gadiem, kopš darbojas viņa vārdā nosauktā teātra aktuālo procesu vietne "Kroders.lv". Atzīmējot Oļģerta Krodera un "Kroders.lv" jubilejas, 25. augustā plkst. 10.00–14.15 virtuālajā vidē Latvijas valsts simtgades programmas ietvaros notiks starptautiska zinātniska konference #kroderdienas.

Oļģerts Kroders (1921–2012) ir viens no visu laiku nozīmīgākajiem latviešu teātra režisoriem, kura personība, dzīves un mākslas principi un radītie skatuves darbi atstājuši būtisku nospiedumu Latvijas teātra vēsturē. Savukārt viņa vārdā nosauktā teātra aktuālo procesu vietne 2011. gadā tika dibināta kā dažādu teātra profesiju pārstāvju domu apmaiņas platforma, kuras pamatmērķis – piedāvāt neviena neietekmētus demokrātiskus viedokļus par teātri un dzīvi – ir saglabājies joprojām.

Oļģerta Krodera un vietnes "Kroders.lv" jubilejai veltītā zinātniskā konference tiešsaistē pulcēs teātra zinātniekus, universitāšu mācībspēkus, kultūras pētniekus un dažādu teātra profesiju pārstāvjus, kopīgi atklājot mazāk zināmas režisora personības un radošā darba lappuses, aktualizējot Oļģerta Krodera nozīmi Latvijas teātrī, kā arī analizējot "Kroders.lv" kā digitāla teātra medija darbību 10 gadu griezumā. Konferences starptautiskā sekcija, kas organizēta sadarbībā ar Tartu universitāti un Vītauta Dižā universitāti un noritēs angļu valodā, iezīmēs kontekstu par Oļģerta Krodera laikabiedriem Baltijā.

Konferences noslēgumā tiešsaistē notiks diskusija "Oļģerta Krodera mantojums šodienas Latvijas teātra procesā", kur teātra zinātnieces Laumas Mellēnas-Bartkevičas vadībā sarunāsies Valmieras Drāmas teātra direktore Evita Ašeradena, režisors Alvis Hermanis, aktieris Ivo Martinsons un teātra zinātnieces Vēsma Lēvalde un Edīte Tišheizere.

Konferences tiešraide 25. augustā no plkst. 10.00 līdz 14.15 būs vērojama "Kroders.lv" "Facebook" kontā, kā arī mājaslapā. Sesiju un diskusijas ieraksti vēlāk tiks publicēti "Kroders.lv" "YouTube" kontā un mājaslapā. Pēc konferences plānots izdot zinātnisku rakstu krājumu.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!