MISC 2.0 - 23864
Foto: LETA

Nacionālā teātra kolektīvs ir pārvarējis iekšējo sašķeltību, visas domstarpības ir palikušas pagātnē, piektdien intervijā Latvijas Radio paziņoja jaunais teātra direktors Māris Vītols.

Kā ziņots, šonedēļ, nespējot līdz galam vienoties par piemērotāko sadarbības veidu, par savu lēmumu atstāt teātra mākslinieciskā vadītāja posteni paziņoja režisors Elmārs Seņkovs, bet vēlāk par aiziešanu no teātra vēstīja arī viņa komandas biedri – mākslinieks Reinis Suhanovs, komponists, teātra Muzikālās nodaļas vadītājs Edgars Mākens un kustību māksliniece Elīna Gediņa.

Vītols Latvijas Radio teica, ka nav pareiza vai nepareiza teātra mākslinieciskās vadības modeļa. Viens no tiem ir, kad mākslinieciskais vadītājs uzņemas pilnībā visu atbildību – teātra valdes loceklis nav šajā procesā iesaistīts, taču šis modelis, pēc Vītola domām, nav ilgtspējīgs. Līdz ar to arī viņš piedāvājis savu modeli, kas paredz, ka šajā procesā iesaistīts arī teātra valdes loceklis jeb direktors.

Vaicāts, vai viņa mākslinieciskā programma, kas sekmējusi uzvaru Kultūras ministrijas izsludinātajā konkursā, bijusi labāka, Vītols teica, ka iepriekšējais direktors Jānis Vimba esot piedalījies konkursā ar Seņkova māksliniecisko programmu, taču Vītols izstrādājis pats savu, ko konkursa komisija atzinusi par spēcīgāku.

"Zaudētājs šajā situācijā nav neviens," teica Vītols.

Direktors sacīja, ka viedokļu atšķirības starp viņu un Seņkovu bijušas tieši par mākslinieciskās vadības modeli. Iepriekšējais direktors Vimba esot nodevis daudzas funkcijas Seņkovam un pats zināmā mērā pagājis no šī procesa malā.

Kad Vītols piedāvājis Seņkovam un viņa komandai saglabāt līdzšinējo statusu, bet papildus mākslinieciskajā vadībā iesaistītos arī pats Vītols kā direktors un literārās daļas vadītāja Ieva Struka, tad šāds modelis režisoram neesot bijis pieņemams – viņaprāt, līdzšinējā vienošanās to neparedzot.

Vītols teica, ka šobrīd esot mainījusies vienīgi darba tiesisko attiecību forma – ar Seņkovu un viņa komandas biedriem noslēgti autoratlīdzības līgumi un radošā sadarbība ar viņiem turpināsies. Turklāt arī jaunā teātra sezona paiešot tieši "Seņkova zīmē", teica direktors.

"Godīgi sakot, mazliet skumji," situāciju teātrī Latvijas Televīzijas raidījumā "Rīta panorāma" vērtēja Seņkovs.

Skumji gan esot ne jau tas, ka notiek pārmaiņas, bet gan tieši veids, kādā notika komunikācija par šīm pārmaiņām no Kultūras ministrijas (KM) puses, kura "izvēlas ieturēt tādu strausa politiku un neko nekomentēt". Viņu skumdinot tas, ka pašreizējā krīze teātrī nekādā veida netiekot komunicēta no to puses, kuri šīs pārmaiņas vēlējās, proti, tieši no ministrijas puses.

Seņkovs teica, ka viņš un komanda iepriekš bija parakstījušies uz citu mākslinieciskās vadības modeli, nekā to tagad piedāvājusi KM un Vītols, kuri iepriekš neesot painteresējušies par to, kāda ir situācija teātrī.

"Tieši šī arogance, augstprātība un nerēķināšanās" Seņkovu nav apmierinājusi. Viņš sacīja, ka vēlētos, lai nākotnē tomēr par tik nozīmīgiem jautājumiem un lēmumiem būtu diskusijas.

Seņkovs uzsvēra, ka par mākslinieciskajiem lēmumiem visa atbildība būtu jāuzņemas tieši mākslinieciskajam vadītājam, nevis mākslinieciskajai padomei, kā to piedāvājis Vītols, vēloties arī pats aktīvi iesaistīties šajā procesā.

Tāpat Seņkovs nenoliedza, ka rosinājis kolēģus parakstīt atbalsta vēstuli Vimbam, ko gan parakstījusi tikai ceturtā daļa aktieru, taču, iespējams, tieši šī vēstule arī bijusi viens no domstarpību iemesliem.

Jau ziņots, ka Seņkovs, skaidrojot aiziešanas iemeslus, norādīja, ka viņam un jaunajam teātra direktoram Vītolam neizdevās atrast kopsaucēju tālākai sadarbībai. Viņš uzsvēra, ka Vimbas laikā uzsāktais mākslinieciskās vadības modelis deva viņam gan pilnu māksliniecisko atbildību, gan brīvību pār repertuāru, trupas izveidi un aktīvu sadarbību ar mārketingu.

"Māra Vītola darbības modelis to neparedz, kā rezultātā nesaskatu iespēju sasniegt nospraustos mākslinieciskās izcilības mērķus," Seņkovs rakstīja sociālajā medijā "Facebook".

Seņkovs vērsās pret Kultūras ministriju (KM), norādot uz vairākiem komunikācijas u. c. aspektiem jaunā Nacionāla teātra direktora izraudzīšanas procesā.

Māris Vītols par Latvijas Nacionālā teātra direktoru ievēlēts 12. jūlijā, un iepriekš viņš nebija labi zināms teātra sabiedrībā.

Vītols uzvarēja atklātā konkursā – KM nominācijas komisija viņu par spēcīgāko atzina starp 14 pretendentiem.

Vītols ir biedrības "Latvijas Kultūras projekti" direktors, un kādreiz viņš bijis izglītības un zinātnes ministrs.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!