1865. gada 11. septembrī dzimis latviešu dzejnieks, dramaturgs, tulkotājs, teātra darbinieks, leģendārās "Dienas Lapas" redaktors un politiķis Rainis, īstajā vārdā Jānis Pliekšāns.
150. gadadienā kopš Raiņa dzimšanas portāls "Delfi" sadarbībā ar Starptautiskā starpdisciplinārā kongresa "Dzīvā dzīve. Aspazija – Rainis – 150" rīkotājiem piedāvā ieskatu Raiņa ietekmē uz Latvijas kultūrvidi - ne vien literatūru, bet arī teātri, kino, mūziku un mākslu, kā arī informāciju par Raiņa memoriāliem, kur par dzejnieku iespējams uzzināt vairāk.
Raiņa un Aspazijas muzeja vecākais eksperts Dr. philol. Jānis Zālītis sarunā ar portālu "Delfi" uzdod retorisku jautājumu: "Vai bieži parkā uz soliņa vai trolejbusā redzam kādu lasām Raini?"
Viņaprāt, tapt aizmirstiem - tāds ir lielas daļas klasiķu liktenis, tomēr Raiņa gadījumā eksperts norāda, ka arī mūsdienās joprojām aktuāli ir daudzi ar Raini saistīti simboli, par kuru saikni ar literātu ikdienā aizdomājas vien retais - piemēram, Gaismas pils, lauztās priedes un pat personvārdi - piemēram, Baibiņa, kā arī daudzi tēli un asociācijas, kas iesakņojušās vairāku paaudžu cilvēku prātos - Antiņš, Stikla kalns, Baltais tēvs un citi.
Zālītis uzskata, ka skolas obligātās literatūras saraksts parasti vairāk atbaida nevis pievērš jauno grāmatmīļu uzmanību. Viņaprāt, viens no veidiem, kā rosināt skolēnos interesi par klasiķiem, varētu būt humorpilna pieeja - piemēram, savdabīga "aizliegtās literatūras" saraksta ieviešana, kurā būtu iekļauti arī klasiķu - tostarp Raiņa un Aspazijas - darbi.
"Lasīšanas process ir smags darbs. Ja neesam gatavi domāt un lasīt nopietnu literatūru, tad varbūt to nemaz nevajag darīt. Ir jāieintriģē, jāieinteresē!" ir pārliecināts eksperts.
Zālītis tāpat norāda, ka, viņaprāt, Raiņa un Aspazijas gada (līdzīgi kā Rūdolfa Blaumaņa simtpiecdesmitgadē 2013. gadā) aktivitātēs brīžiem tiek tērēts pārāk daudz enerģijas pasākumiem, kas ar jubileju saistīti netiešā veidā. "Spēkus vajadzētu sadalīt vienmērīgāk," teic eksperts un piebilst, ka viņam šķiet ļoti nozīmīgi, lai "Aspazijas un Raiņa daiļradi biežāk skatītu kā saistītu, jo tas ir organisks veidojums".
Virsrakstā citēts Gunāra Priedes lugas "Es jūs piespiedīšu mīlēt Raini" nosaukums.