Digitālais Lācars. Publicists Žulijens Kulibali par filmu "Mūžīgi mūžos"
Foto: Kadrs no filmas "Eternal Young"

Mākslīgā intelekta ienākšana 21. gadsimta cilvēka dzīves telpā ērti lietojamu rīku formā jau daudzkārt ir saukta par "nākamo lielo pagriezienu" – tehnoloģiju, kas kardināli mainīs to, kā dzīvojam. Režisoru Hansa Bloka un Morica Rīzevīka jaunākā filma "Mūžīgi mūžos", kas pie Latvijas skatītāja nonāks Dokumentālo filmu foruma programmā divos seansos, 5. un 7. septembrī, faktiski uzrāda, ka šis pagrieziens iezīmē arī kardinālas izmaiņas tajā, ko mēs saprotam ar miršanu. Par filmu raksta kino kurators un kino publicists Žulijens Kulibali.

Režisoru tandēms, Hanss Bloks un Morics Rīzevīks, moderno tehnoloģiju tumšajai pusei pievēršas jau otrreiz – viņu 2018. gada filma "Tīrītāji / Im Schatten der Netzwelt" apskatīja sociālā tīkla "Facebook" moderatoru darbu, atklājot, ka aiz bezpersoniskā "satura filtrēšanas" mehānisma, uz kuru interneta lietotāji paļaujas kā drošu un aizsargājošu, patiesībā stāv mazapmaksāts, ekspluatējams darbaspēks, kas vidēji viena ieraksta izvērtēšanai velta mazāk nekā 10 sekundes sava laika, un atlases procesā iezogas gana daudz subjektīvas moralitātes un "pelēko zonu".

Autoru jaunākais sniegums "Mūžīgi mūžos" ir vairāku idejisko pavedienu audums – tas ir stāsts par cilvēces nebeidzamo cīņu ar visu dzīvo radību lielāko ienaidnieku – nāvi; tas ir stāsts par sērām un to, cik grūti ar tām sadzīvot un tās pieņemt; visbeidzot, tas ir stāsts par tehnoloģiju industriju, tās galvu reibinošo izaugsmi un naudaskāri, kas aizēno apsvērumus par izgudrojumu lietotāju drošību vai ētikas jautājumiem.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!