Noskaties! "Mākslas darbi rodas mokās" – tapusi filma par Juri Kulakovu
Foto: Kadrs no filmas "Mākslas darbi rodas mokās"

Šī gada 11. februārī – dienu pirms leģendārā mūziķa Jura Kulakova nāves gadadienas - kinoteātrī "Splendid Palace" notiks dokumentālās filmas "Mākslas darbi rodas mokās" Latvijas pirmizrāde, portālu "Delfi" informē filmas veidotāji.

Pēc piecu gadu ilga darba pabeigta dokumentālā filma "Mākslas darbi rodas mokās", kuras galvenais varonis ir latviešu mūzikas grands Juris Kulakovs. To veidojusi Elizabete Gricmane ar lietuviešu režisori Ramūni Rakauskaiti, centrā izvirzot Latvijas mūzikas zvaigzni, grupas "Pērkons" līderi Juri Kulakovu.

"Laikam nav piemērotāka latvieša, kuru tik precīzi raksturotu izteiciens "Neskati vīru pēc cepures". Juris Kulakovs ar savām redzamajām izdarībām un anarhista garu ir bijis visai pretrunīgs tēls, bet savā iekšējā pasaulē, kuru viņš bija tik drosmīgs, lai mūsu filmai atvērtu, Juris ir ievainojama un jutīga dvēsele. Es kā autors esmu pateicīga, ka man bija iespēja satikt tādu dzīves skolotāju un caur šo filmu runāt par radošuma nesavtību un dāsnumu, par mūziku, kurā mēs visi varam satikties un piedzīvot gara saplūšanu," saka viena no filmas "Mākslas darbi rodas mokās" režisorēm Elizabete Gricmane.

"Mans gars ir vājš, bet griba – stipra," leģendārais Juris Kulakovs atzina filmas režisorei Gricmanei. Sekojot laikam Jura ekscentriskajā midzenī, kas atspoguļo vētraino mūžu un aizraujošo mūziku, skatītājs brīžiem tiek ierauts atpakaļ padomju absurdo aizliegumu realitātē un brīvības atgūšanas spožumā, kas par spīti visam mēdz izklausīties kā muļķības slavinājums. Atklātās sarunās ar Juri un viņa tuvākajiem cilvēkiem filma skatītājam paver skatu uz maskām, mākslām un kaislībām ar iedvesmojošu spēku, vēsta filmas pieteikums.

Daudzas Dūrīšu Jura dziesmas kļuvušas par nozīmīgiem latviešu nācijas simboliem, kas bija biedējoši padomju režīmam, kas "Pērkonu" aizliedza divas reizes, tomēr nespēja novērst, ka grupa kļūst par Atmodas muzikālo flagmani.

"Latvijā - tāpat kā citās Baltijas republikās – dziedošajām revolūcijām bija savi varoņi, savs stils, savs pasaules uzskats, kas lielā mērā noteica vispārējo pretpadomju vēstījumu," ir pārliecināta režisore Ramūne Rakauskaite. "Iepazīt mūsu tuvāko kaimiņu mākslinieciski muzikālās izpausmes un filozofiskās koncepcijas – tas nozīmē paplašināt mūsu pašu zināšanas par brīvības garu un mūsu izpratni par būtisko vēstures procesos."

"Garajos pārbraucienos uz filmēšanas lokācijām Lietuvā vienmēr pietrūka laika, lai uzklausītu līdz galam aizraujošos stāstus par klasiskās mūzikas pasauli, kurā Juris orientējās līdz vissmalkākajai niansei. Vienmēr atcerēšos to brīdi, kad Meistars pirmo reizi piesēdās pie Kauņas katedrāles ērģelēm un vienā rāvienā improvizēja "Pērkona" hitu popūriju tā, ka ne tikai mēs vien, filmēšanas grupa, bet arī nejaušie apmeklētāji miklām acīm sastingām no dievišķajām skaņām," saka "VFS Films" producents Uldis Cekulis.

"Man ir zināms satraukums par to, vai caur šīs filmas skatījumu es satikšos ar to personu, ko pazīstu, bet galvenais, ka tēva daudzšķautņainā radošā personība ir vizuāli iemūžināta," pirms pirmizrādes uzsvēra Jura Kulakova meita, vijolniece Justīne Kulakova-Sipņevska.

Filmas "Mākslas darbi rodas mokās" sirsnīgu aplausu pavadītā pirmizrāde notika 15. novembrī Lietuvas kino festivālā "Scanorama", kur to demonstrēja ar nosaukumu "Pēdējais rokenrols", un šī festivāla ietvaros filma ceļoja arī pie Kauņas, Klaipēdas, Šauļu un Paņevēžas kino skatītājiem. Filmā sastrādājusies starptautiska komanda, operatori Mārtiņš Jansons un Povils Baltinas, skaņotāji Arvīds Ceļmalis un Artūras Jeļinas, producenti Uldis Cekulis un Arūns Matelis un daudzi citi.

"Pērkona" saistība ar Lietuvu ir īpaši zīmīga – jau pašā karjeras plaukumā astoņdesmito gadu sākumā grupas koncerti Kauņas "Žalgiris" arēnā notika veselas trīs dienas ar sešiem pilnībā izpārdotiem koncertiem, kurus apmeklēja apmēram 30 tūkstoši cilvēku.

Pēc filmas "Mākslas darbi rodas mokās" pirmizrādes "Studio Nominum" producents Arūns Matelis norādīja, ka tas nav pārsteigums, ka šie koncerti notika Kauņā, brīvākajā Lietuvas pilsētā, kur spēlēja leģendārā basketbola komanda "Žalgiris" un kur vēl joprojām valda pretestības gars. "Acīm redzami, to apzinājās arī "Pērkona" mūziķi, kuri to izvēlējās savai lielākajai koncertturnejai. Pirms diviem gadiem mums izdevās nofilmēt vēsturisku filmas ainu ar Jura Kulakova atgriešanos Kauņas zālē 40 gadus pēc nu jau leģendārajiem koncertiem. Juris bija viens no pirmajiem Kauņas zāles apmeklētājiem pēc tās vērienīgās pārbūves. Pēc tam Kauņas kultūras galvaspilsētas izstādē "Braking the Wall" Juris satika senu draugu – skaņu inženieri Orūnasu Urboni, un abi izmantoja iespēju atdzīvināt astoņdesmito gadu pašdarinātos sintezatorus."

Dziedātāja un Jura Kulakova cīņubiedre Ieva Akurātere saka: "Brīnišķīgi, ka ir veidota dokumentāla filma par tādu kultūrvēsturisku personu kā Juris Kulakovs un šī liecība par Jura personību un radošo darbību ir nozīmīga ne tikai mūsu paaudzei, bet arī nākošajām paaudzēm, jo viņa mūzika ir ilglaicīga."

Latvijas studijas "VFS Films" un Lietuvas studijas "Studio Nominum" kopražojuma filmas "Mākslas darbi rodas mokās" tapšanu atbalstīja Latvijas Kino centrs, Latvijas televīzija, LMT, Lietuvas Kino centrs un Līvānu novada dome. Filmas pirmizrāde notiks 11. februārī kinoteātrī "Splendid Palace".

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!