Panka_sindroms_promo_web
Foto: Publicitātes foto
Skaista un grūta filma. Somu pankroka grupas "Pertti Kurikana vārda diena" ikdienu veido sadzīvošana ar Dauna sindromu un citam ar citu. Radošs dusmu izgāšanas veids ir mūziķu galvenā priekšrocība, salīdzinot ar viņu klausītājiem, kas filmā šķiet psihiski daudz nestabilāki.

Ja "normālā" sabiedrībā pieņemts liekuļot, tad mūziķi var būt brīvāki. Brīvāka ir arī somu sabiedrība. Iedomājieties Latvijā (vai nedod, Dievs) Maskavā grupu, kas dzied, ka ienīst melīgos politiķus, bet nākamajā dienā dodas glīti safrizētas politiķes atbalsta kampaņā, bet aiznākamajā dienā tiek ar godu pieņemti valdības banketā.

Lielākais filmas panākums šķiet varoņu sadzīvošana ar kameru un filmētāju klātbūtni, skatītājs tiešām piedalās grupas dzīvē. Filmas gaitā rodas vairāk jautājumu, nekā atbilžu - tas ir simpātiski, tomēr dažu atbilžu trūkums kaitina, piemēram, grupas menedžera Kalles motivācija.

Tāpēc pašmāju filma "Kā Tev klājas, Rūdolf Ming?" šķiet līdzīga un spēcīgāka. Jā, mēs nevaram salīdzināt abu filmu varoņus, bet varam salīdzināt, ko dod mērķtiecīgāk veidots stāsts, pastrādājot arī ar fona tēliem spilgtas radošas personības tuvumā.

Šajā gadījumā galvenajiem varoņiem tiek dota pilnīga brīvība, un viņi uzveic filmu, tāpēc lielāki aplausi pašai pankgrupai.

Filmu "Panka sindroms" varēs noskatīties 5.septembrī, pulksten 18 un 8.septembrī, pulksten 21 Baltijas jūras dokumentālo filmu foruma ietvaros.

Pēc 5.septembra seansa – tikšanās ar filmas režisoriem Juku Kerkeinenu un J-P Passi, grupu "Pertti Kurikan Nimipäivät" un scenāristi Kristu Vāveri.


(The Punk Syndrome / Kovasikajuttu, rež. Juka Kerkeinens (Jukka Kärkkäinen), J-P Passi, Mouka Filmi Oy, 85 min., 2012, Somija)

Filma par somu pankroka grupu "Pertti Kurikan Nimipäivät" jeb "Perti Kurikana vārda diena", kuras dalībniekus vieno ne vien milzīga atdeve uz skatuves, bet arī Dauna sindroms. Viņu dziesmas vēsta par problēmām sabiedrībā, kā arī izaicinājumiem, ar kuriem nākas saskarties ikdienā, nostājoties pret sabiedrības vairākumu un visu šķietami normālo.

"Panka sindroms" stāsta par citādības cīņu pret mietpilsoniskiem maldiem, ļauj piedzīvot panku dzīvesveida cienīgus mirkļus un lauzt iesīkstējušus stereotipus.


Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!