174728_2549
Foto: stock.xchng
Noslēdzies dokumentālā kino režisores Renātes Cānes pētījums "Latvijas dokumentālā kino komunikatīvo funkciju transformācija", kurā analizēta propaganda kino padomju laikā Latvijā, aģentūru LETA informēja biznesa augstskolas "Turība" asociētais profesors Andris Pētersons.

Darbā apskatīts periods, kad dokumentālajam kino Latvijā bija ievērojamākie sasniegumi, starptautiski augstākais novērtējums un arī lielākā interese no skatītāju puses - tā saucamais padomju periodu (1944-1990).

Pētījums ir unikāls, jo masu komunikācijas un mediju kontekstā ne tikai dokumentālais kino, bet arī kino kopumā Latvijā nav pētīts nekad. Šādā rakursā tas reti aplūkots arī citur pasaulē. Pierastā prakse ir analizēt kino kā mākslas veidu. Taču kino ir arī ietekmīgs komunikācijas līdzeklis, kuram piemīt spēja veikt dažādas sociālas funkcijas sabiedrībā - tas var ideoloģiski ietekmēt, izglītot, informēt, audzināt tās pārstāvjus vai tieši otrādi - degradēt tos.

Turklāt šīs funkcijas laika gaitā attīstās, mainās to īpatsvars kopējā komunikācijas plūsmā un līdzekļi, ar kuriem šīs funkcijas tiek īstenotas. Spoži piemēri tam ir arī Latvijas dokumentālajā kino, kurš no klaja propagandas rīka padomju institūciju rokās pēckara gados kļuva par sociālo procesu dziļas un analītiskas izpētes līdzekli pētāmā perioda beigās, kad tādas filmas kā "Strēlnieku zvaigznājs", "Šķērsiela", "Vai viegli būt jaunam?" un daudzas citas ne tikai iekļāvās sabiedriskās domas pārmaiņu procesā, bet pat rosināja to.

Zinātne ir ļoti darbietilpīga. Doktorantūras laikā saņemtā Eiropas Sociālā fonda projekta "Doktora studiju atbalsts Biznesa augstskolā Turība" stipendija bija liels atbalsts Renātei Cānei pētniecībā, kas mūsu laikos nav lēts process. Par šo stipendiju tika finansēti izpētes braucieni uz Antverpenes universitātes bibliotēku, kur ir plaša mediju bibliotēka, un uz Maskavu, tika intervēti kino zinātnieki. "Pateicoties stipendijai, man bija iespēja veltīt vairāk laika pētījumiem, un ceru, ka šo pētījumu rezultāts dos pienesumu Latvijas zinātnei," teic Renāte Cāne.

Viens no interesantiem pētījumu virzieniem darbā saistās ar to, kādi ir dokumentālā kino attīstības ceļi mūsdienās. TV un interneta ietekmē mainās dokumentālā kino skatīšanās paradumi, un tas ietekmē arī pieeju dokumentālo filmu veidošanā - mūsdienās dokumentālais kino kļūst arvien pētnieciskāks, tas arvien vairāk pārņem žurnālistikas paņēmienus, tādējādi apstiprinot savu piederību masu medijiem.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!