Garā gadsimta valdzinājums. Saruna ar kinorežisoru Dāvi Sīmani
Foto: LETA

Dāvis Sīmanis ir latviešu kinorežisors. Lai gan studējis vēsturi un filozofiju, pašsaprotami vienmēr bijis kino vidē. Viņa tēvs ir pazīstamais latviešu kinooperators, arī Dāvis Sīmanis. "Rīga 2014" programmā top jauna režisora veidota dokumentālā filma "Escaping Riga" par divu slaveno rīdzinieku – Jesajas Berlina un Sergeja Eizenšteina – kopīgo bērnības pilsētu, paralēlajām dzīvēm un satikšanos pēc 30 gadu pārtraukuma Maskavā.

Dāvis Sīmanis iepriekš veidojis neparastas un spilgtas dokumentālās filmas. Ar savu debijas darbu "Versija. LNO" 2006. gadā izpelnījies profesionāļu atzinību un Nacionālo kino balvu "Lielais Kristaps". Tam sekojušas arī vairākas citas atzinīgi novērtētas filmas, tostarp fundamentālais darbs vairāku gadu garumā "Pēdējā tempļa hronikas" par jaunās Latvijas Nacionālās bibliotēkas celtniecību un tās simbolisko nozīmi sabiedrībā, kā arī "Valkyre Limited" – stāsts par mākslinieka iekšējo kauju starp iecerēm, iespējām un realitāti, iestudējot Riharda Vāgnera operu "Valkīra".

Šobrīd top arī pirmā Dāvja Sīmaņa spēlfilma "Pelnu sanatorija", kas līdzīgi kā jaunā "Escaping Riga" runā par laikmeta, kultūras un domāšanas iznīcību, ko nes sev līdzi Pirmais pasaules karš. Režisors neslēpj, ka "garais gadsimts" un tā bojāeja (pastāv uzskats, ka 19. gadsimts ildzis līdz 1914. gadam, kad sākās Pirmais pasaules karš) viņu valdzina un reizē biedē. Režisora klusais sapnis ir lauku īpašums, kur 19. gadsimta Eiropas aristokrātijas cienīgi varētu pavadīt vismaz pāris nedēļu vasarā – veltot laiku garām, filozofiskām sarunām, pastaigām parkā, brokastīm noteiktā laikā un vakariņām, pirms kurām visi pārģērbjas.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!