Režisors Viesturs Kairišs ar savu jaunāko dokumentālo filmu "Neredzamā pilsēta" piedalās Krievijas prestižākajā neatkarīgajā dokumentālo filmu festivālā "Artdocfest".
Filmu studijā "Ego Media" tapusī filma ir stāsts par dzīvi tā dēvētajā Černobiļas Atsvešinājuma zonā, kur pirms 28 gadiem notika vēsturē lielākā kodolkatastrofa, kuras rezultāta radioaktīvie izmeši piesārņoja Ukrainu, Baltkrieviju, Krieviju un daļu Eiropas.
Festivāls „Artdocfest” pazīstams ar augstvērtīgu filmu izlasi, kā arī ar savu brīvdomību un atklāto vēršanos pret valsts oficiālo politiku.
Priekšroka tiek dota to filmu autoriem, kuri izvirza sev uzdevumu attīstīt dokumentālā kino valodu, atklāj jaunas formas un veidus, kā komunicēt ar auditoriju, atsakās savos darbos iekļaut vispārpieņemtus šablonus un dogmas, neatzīst televīzijas kanāliem apstiprināto formātu, ieskatās privātajā telpā atklājot mūsdienu pasaules vājības, kā arī ir pretrunā ar noteiktajām idejām un dogmām – autori, kuri tiecas izveidot spilgtus kino darbus, lai paplašinātu pasaules redzesloku.
Nesen Krievijas Federācijas kultūras ministrs paziņoja savu personīgo(!) lēmumu finansiāli neatbalstīt Artdocfest un tā rīkotāja starptautiski pazīstamā dokumentālo filmu režisora Vitālija Manska projektus.
Kairiša filmas galvenais varonis Igors - trīsdesmitgadnieks ar divām augstākām izglītībām, nelegāli dzīvo Černobiļas Zonā jau septiņus gadus. Viņš vēlās atrast mieru un iespēju aizmukt no civilizācijas.
Igoru grauž daudzas psiholoģiskas problēmas - personiskās un globālās. Viņā vienlaicīgi ir gan harmonizējošs miers un pārlaicīga spriedze, gan eksistenciāls dzīves būtības noslēpums.
Viņam apkārt Černobiļas ciemu vecie iedzīvotāji, kuri dzīvo dabas pilnībā pārmāktos ciemos. Viņi ved savu nereālo Atlantīdas dzīvi, no kuras pat karš Ukrainā liekas kā uz citas planētas notiekošs.
Konflikts starp dabu un cilvēku ir filmas tuvplānā. Režisoram raksturīgajā manierē filmā ir atsauces uz operu, šajā stāstā tā ir par krievu "Parsifālu" dēvētā Nikolaja Rimska-Korsakova "Leģenda par neredzamo pilsētu Kitežu un jaunavu Fevroniju".
Libreta pamatā ir divas teiksmas – par skaisto Fevroniju, kura dzīvoja mežā un uzskatīja dabu par Dieva templi un par neredzamo pilsētu Kitežu, kuru atrast lemts tikai dvēselē patiesiem cilvēkiem.
Vai Igors ir šāds varonis un vai viņš atradīs ceļu uz savu Kitežu? Filma ir iespaidīga, jēdzieniski piesātināta, vizuāli krāšņa pasaka un politiska parabola par mūsdienu sabiedrību.
Režisors un scenārija autors Viesturs Kairišs, operatori - Gints Bērziņš, LGC, Andrejs Rudzāts, LGC, montāžas režisore Andra Doršs, skaņu režisors Aleksandrs Vaicahovskis, producents Guntis Trekteris, filmas garums - 68 minūtes.