Birdman - 6
Foto: Vida Press
Aizvadītajā "Oskara" balvu pasniegšanā laurus plūca Alehandro Gonsalesa Injaritu režisētā melnā komēdija "Birdman". Tā ne tikai ieguva galveno "Oskaru" - par labāko filmu, bet vēl 3 "Oskarus" - par labāko režiju, labāko operatora darbu un labāko oriģinālo scenāriju. "Delfi Kultūra" piedāvā sešus interesantus faktus par šī brīža aktuālāko kinolenti.

Kopumā Injaritu režisētā filma ir saņēmusi 166 (!) dažādas kino balvas, liecina vietnē "IMDB" atrodamā informācija, tostarp kino pasaulē svarīgākās - "Birdman" ir saņēmusi arī "Golden Globes" ("Zelta globusa"), "BAFTA", "AFI" un citus prestižus apbalvojumus.

"Putncilvēka" (pilns nosaukums - "Birdman (or The Unexpected Virtue of Ignorance)") sižets stāsta par galveno varoni Riganu Tomsonu, kura lomu atveido Maikls Kītons - dzīves nogurdinātu aktieri, kurš kādreiz bijis slavens, filmu triloģijā tēlojot supervaroni. Lai atkal atgrieztos apritē un atdzīvinātu savu karjeru, viņš nolemj iestudēt izrādi "What We Talk About When We Talk About Love", kas patiesībā ir amerikāņu rakstnieka Reimonda Karvera īso stāstu krājums.

Cīnoties ar dažādiem šķēršļiem un problēmām, kā arī mēģinot saglābt attiecības ar savu ģimeni, galvenais varonis arvien vairāk attālinās no realitātes.

"Delfi Kultūra", atsaucoties uz portālu "Themovienetwork.com", piedāvā sešus interesantus faktus par  filmu, kas šobrīd ir satricinājusi visu kino pasauli.


Maikls Kītons kā supervaronis

Foto: AP/Scanpix
Var tikai uzteikt Injaritu trāpīgo aktieru izvēli - Maikls Kītons, tāpat kā viņa attēlotais varonis Tomsons, savā laikā ir tēlojis supervaroni, proti, Tima Bērtona filmās "Betman" ("Betmens") un "Betman Returns" ("Betmens atgriežas") Kītons atveidoja pašu Betmenu un Brūsu Veinu. Un, tieši tāpat kā atveidotais varonis, arī Kītons pameta lomu brīdī, kad filmu studija iecerēja turpinājumu veidot vieglākā, mazāk nopietnā manierē.

Lai gan kopš brīža, kad "Betmens" parādījās uz kino ekrāniem, ir pagājuši jau 25 gadi, liela daļa kinomīļu joprojām uzskata, ka tieši Kītons šo supervaroni ir atveidojis vislabāk.

Neparastais operatora darbs

Foto: Vida Press
Emanuels Lubecki ir filmas operators - tieši viņa darbs izpelnījās vienu no četrām "Putncilvēka" "Oskara" statuetēm. Meksikāņu izcelsmes Lubecki kopā ar režisoru ļoti centīgi strādāja pie tā, lai filma izskatītos tā, it kā būtu uzņemta vienā paņēmienā jeb bez pārtraukumiem filmējot.

Līdzīgu paņēmienu Lubecki izmantoja strādājot pie filmas "Gravity" ("Gravitāte"), taču vēl spēcīgākas paralēles tiek vilktas ar Hičkoka 1948. gada filmu "Rope" ("Virve"), kurā panākts tieši tāds pats efekts. 

Režisors aktierus uzņemšanas laikā nežēloja

Foto: AP/Scanpix
Gan Maiklam Kītonam, gan arī pārējiem aktieriem Injaritu lika katrā piegājienā izspēlēt līdz 15 lapām dialogu, kā rezultātā aktieriem nācās filmēt emocionāli sarežģītas ainas, kuru garums stiepās pat līdz 10 minūtēm.

"[Pēc filmēšanas] tu aizej mājās, paēd vakariņas un sāc domāt par rītdienas filmēšanu," kādā intervijā stāstījis Kītons. "Un tajā brīdī tevi pārņem panika. Visi aktieri, kas piedalījās filmēšanā, bija tiešām labi. Un visi no viņiem katru rītu darbā ieradās pārbijušies. Arī pārējā filmēšanas komanda. Man šķiet, ka visi pie sevis domāja: "Es negribu būt tas, kas visus pieviļ.""

Kītons filmā nav vienīgais supervaronis

Foto: AP/Scanpix
Visai nozīmīga loma "Birdman" ir arī Edvardam Nortonam, kurš filmā attēlo Maiku Šaineru - visai ekscentrisku aktieri, tāpat filmā piedalās arī Emma Stouna, kura attēlo galvenā varoņa meitu. Tāpat kā Kītons, arī Nortons un Stouna savā laikā ir tēlojuši supervaroņus.

Nortons attēloja galveno lomu filmā "The Incredible Hulk" ("Neticamais Halks"), proti, attēloja pašu doktoru Brūsu Baneru un viņa zaļo alterego, savukārt Emma Stouna spēlēja Gvenas Steisijas lomu filmā "The Amazing Spider-Man" ("Apbrīnojamais Zirnekļcilvēks").

Reimonda Karvera īso stāstu krājums izmantots arī citās filmās

Foto: AP/Scanpix
"What We Talk About When We Talk About Love" (burtiskā tulkojumā - "Par ko mēs runājam, kad runājam par mīlestību") tiek uzskatīts par vienu no labākajiem Reimonda Karvera darbiem un tas ir kalpojis par iedvesmu arī citām filmām.

Amerikāņu režisors Roberts Altmans izmantoja stāstus "So Much Water so Close to Home" un "Tell The Women We're Going" par pamatu savai filmai "Short Cuts", savukārt stāsts "Why Don't You Dance" ir pamatā Dena Raša filmai "Everything Must Go", kurā galveno lomu atveido Vils Ferels.

Maikls Kītons patiesībā ir Maikls Duglass


Foto: AP/Scanpix

Galvenās lomas atveidotāja Maikla Kītona īstais vārds ir Maikls Džons Duglass. Kino un televīzijas aktiera karjeru uzsākot 1977. gadā, bija skaidrs, ka ar šādu vārdu industrijā figurēt nedrīkst, jo "īstais" Maikls Dugalss jau bija guvis pirmos panākumus.

Tiesa, arī tas Maikls Duglass gluži nav Maikls Duglass, jo viņa tēvs - ne mazāk slavenais aktieris Kērks Duglass - bija dzimis kā Izijs Demskis.Savulaik baumoja, ka "Betmens" Maikls Kītons savu pseidonīmu izvēlējies par godu skaistajai aktrisei Daienai Kītonai (īstajā vārdā Daiena Hola), taču patiesībā viņa iedvesmas avots bija leģendārais komiķis Basters Kītons (īstajā vārdā Džozefs Frenks Kītons) - vienīgais, kuram šajā plejādē patiešām bija uzvārds Kītons.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!