Kinolentes par karu nekad nav zaudējušas savu aktualitāti - gan par abiem pasaules kariem, gan citiem militāriem konfliktiem visā vēsturē regulāri parādās arvien jaunas un jaunas filmas. Īpaši liela nozīme tām bija Aukstā kara laikā, kad kara tēma gan Amerikā, gan Padomju savienībā kļuva par izdevīgu materiālu propagandai. Tādejādi vienmēr jāpatur prātā, ka divdesmitā gadsimta otrajā pusē uzņemtajās filmās nereti notikumu gaita ir attēlota faktoloģiski neprecīzi, bet reizēm pavisam neatbilstoši realitātei.
Par spīti tam, vairākas filmas, kuras vēsta par Otro pasaules karu, ir gan interesantas, gan mākslinieciski augstvērtīgas. "Delfi Kultūra" piedāvā piecu atšķirīgu un dažādus kara aspektus atspoguļojošu filmu izlasi.
'The Thin Red Line'
"The Thin Red Line" (1998) ir Džeimsa Džounsa 1962. gadā izdotā autobiogrāfiskā romāna ekranizācija. Filma vēsta par cīņu, kas norit Gvadalkanāla salā, taču tās centrā ir karavīra iekšējie pārdzīvojumi un saspringtās savstarpējās attiecības.
Lai arī filmas kritiķi filmai pārmeta pārmērīgu apcerīgumu un poētismu, to atsver emocionālā spriedzē, kā arī lieliska aktierspēle. Galvenās lomas atveido Džims Kavizels un Šons Pens.
'The Pianist'
Romāna Polaņska filma "The Pianist" (2002) ir adaptācija poļu-ebreju pianista Vladislava Špīlmana memuāriem par viņa pieredzi nacistu okupētajā Varšavā. Jāatzīmē, ka arī Polaņska izcelsme ir tieši tāda pati, un tas noteikti ir viens no aspektiem, kas piešķir filmai ne tikai skaudrumu, bet arī neviltotību.
Filma, kas apbalvota arī ar Kannu festivāla galveno godalgu un trim "Oskara" statuetēm, vēsta par izcila pianista slēpšanos un pārdzīvojumiem nacistu okupācijas laikā. Adriens Brodijs, kurš atveido galveno lomu, tēlo izcili, un viņam šai lomai nācās arī pienācīgi gatavoties - Polaņskis viņam lika spēlēt klavieres četras stundas dienā, līdz viņš pats varēja izpildīt sarežģītus Šopēna darbus.
'17 pavasara mirkļi'
1973. gada daudzsēriju filma "17. pavasara mirkļi" caurvij neskaitāmas faktoloģiskas neprecizitātes un kļūdas, taču, par spīti tam, tā ir absolūta kinoklasika. Filmas darbība norisinās laika posmā no 12. februāra līdz 24. martam 1945. gadā - Otrā pasaules kara pēdējās 17 pavasara dienās.
Filmas sižets vēsta par padomju izlūku Isajevu – Štirlicu, faktiski, padomju supervaroni. Lai arī filmā ir pārliecinoši jūtama PSRS raksturīgā vēstures adaptācija savām vajadzībām, tās komisms ir pārliecinošs – ne velti Štirlics ir neskaitāmu anekdošu varonis.
'Enemy At The Gates'
2001. gada filam "Enemy At The Gates" vēsta par divu snaiperu cīņu Staļingradas kaujas ietvaros. Snaiperus atveido Džūda Lovs un Eds Hariss. Šī ir viena no populārākajām filmām par Otro pasaules karu un ne velti – līdzās dinamiskam cīņu atainojumam tā piedāvā arī romantisku sižeta līniju, kas uz traģisko notikuma fona ir emocionāli trāpīga.
Runājot par šo filmu, jāpiemin arī filma "Stalingrad", kas arī vēsta par Staļingradas kauju, taču, atšķirībā no augstākminētās, ir daudz skarbāka un vēsturiski precīzāka.
'Defiance'
2008. gada filma "Defiance" ar Danielu Kreigu galvenajā lomā vēsta par četriem brāļiem Baltkrievijā, kuri bēgot no nacistu zvērībām paglābjas mežā, kur vienojas ar citiem bēgļiem.
Līdzās aizraujošai aktierspēlei un meistarīgi būvētais spriedzei, filma piedāvā heroisku stāstu, kā arī iespaidīgas cīņu ainas. Filma balstīta uz patiesiem notikumiem, par pamatu ņemot Nečamas Tekas grāmatu.