Restaurēta latviešu kino klasika – Rolanda Kalniņa spēlfilma 'Ceplis'
Foto: Kadrs no atjaunotās filmas 'Ceplis' (1972)

Izcilais Latvijas kino klasiķis, režisors Rolands Kalniņš šī gada maijā svin 95 gadu jubileju, un 15. maijā koncentrēti vairāki svinīgi notikumi – izstādes atklāšana, fotoizstāde kinoteātrī "Splendid Palace", kā arī atjaunotās filmas "Ceplis" (1972) pirmizrāde, informēja Nacionālā Kino centra (NKC) vecākā referente informācijas jautājumos Kristīne Matīsa.

Rolands Kalniņš ir viens no pēdējiem un izcilākajiem Latvijas klasiskā kino laikmeta pārstāvjiem, viņš pieredzējis un veicinājis nacionālā kino atdzimšanu pēc Otrā pasaules kara, jau kopš 
1947. gada strādājot pie filmu uzņemšanas, un pats aktīvi piedalījies Latvijas kino zelta fonda veidošanā; Latvijas kultūras kanonā iekļautas pat divas Rolanda Kalniņa filmas – "Ceplis" (1972) un "Es visu atceros, Ričard!"/ "Akmens un šķembas" (1966). Starp Rolanda Kalniņa pazīstamākajām filmām ir arī "Elpojiet dziļi"/ "Četri balti krekli" (1967), "Akmeņainais ceļš" (1983), "Ja mēs visu to pārcietīsim" (1987). Rolands Kalniņš ir vienīgais Latvijas kinorežisors, kurš vēl 85 gadu vecumā aktīvi strādājis, pabeidzot pilnmetrāžas spēlfilmu "Rūgtais vīns" (2007), bet 95 gadu vecumā ir aktīvs Latvijas kultūras dzīves dalībnieks un regulārs kinoapmeklētājs.

Par godu Rolanda Kalniņa jubilejai spēkus apvieno Nacionālais Kino centrs, Latvijas Kinematogrāfistu savienība un LKA Rīgas Kino muzejs, kura komanda veido mobilu izstādi "Divi kungi – Kalniņš un Ceplis". Tā tiks ierīkota iespējami "tuvu tautai" – tirdzniecības centra "Galerija Centrs" stiklotajā Rīdzenes ielā un tiks atklāta 15. maijā pulksten 16.00 kā pirmais notikums svinīgajā dienā, izstādes nosaukumu balstot faktā, ka arī filmai "Ceplis" šogad jubileja – 45 gadi kopš pirmizrādes. Izstādē aplūkota Rolanda Kalniņa radošā biogrāfija un nozīmīgākās filmas, kurās mijas vēsturiskās un mākslas vides tēmas, īpaši akcentējot filmas "Ceplis", "Elpojiet dziļi"/ "Četri balti krekli", "Es visu atceros, Ričard"/ "Akmens un šķembas" un "Piejūras klimats" (1974). Izstādes māksliniece ir Dace Džeriņa, kuratore – Zane Balčus.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!