Filma "J'accuse" ir stāsts par 19. gadsimta beigu Franciju un vienu no sava laika lielākajiem politiskajiem skandāliem – "Dreifusa afēru". Tā aizsākās 1894. gada 15. oktobrī, kad Parīzē aizdomās par spiegošanu Vācijas labā arestēja un ieslodzīja artilērijas virsnieku Alfrēdu Dreifusu. Tikai 1906. gadā tika pierādīts, ka liecības šajā lietā tika safabricētas Dreifusa ebreju izcelsmes dēļ un viņš tika atbrīvots.
Polaņska filma, kas jau saņēmusi godalgas Venēcijas kinofestivālā, nominēta 12 "Cēzariem".
Francijas kinoakadēmijas vadītājs Alēns Terzjans skaidroja, ka akadēmijai, piešķirot apbalvojumus, "nevajadzētu ieņemt morālu nostāju".
Tomēr filmas izvirzīšana tik lielam godalgu skaitam jau izsaukusi feministu un dažu kritiķu nopēlumu.
"Ja izvarošana ir māksla, dodiet visus "Cēzarus" Polaņskim," tviterī mudināja franču sieviešu organizācija "Osez le feminisme" ("Uzdrīksties būt feministe").
"Cildinot bēguļojušu izvarotāju un cilvēku, kas pastrādājis dzimumnoziegumu pret bērnu, mēs apklusinām upurus," norādīja organizācija, solot 28. februārī līdzās ceremonijas norises vietai rīkot protestu.
Nopēlumu paudis arī britu kinokritiķis Kaspars Salmons.
""Cēzaru" balvu rīkotāji burtiski uzaicinājuši lielu kino svinību laikā būt kopā vienā telpā aktrisi (Adeli Enelu), kas, būdama bērns, bija režisora pastrādāta dzimumnozieguma upuris, un režisoru (Polaņski), kurš seksuāli izmantojis bērnu," pavēstīja Salmons.
Enela, kas ir nominēta labākās aktrises godalgai par veikumu filmā "Portrait de la jeune fille en feu", pērn franču sabiedrībā izraisīja plašu rezonansi, atklājot, ka cietusi no seksuālas uzmācības savas pirmās filmas uzņemšanas laikā, kad viņa bija 12 gadus veca.
Franču režisors Kristofs Rudžija pagājušajā mēnesī tika apsūdzēts par seksuālu uzbrukumu nepilngadīgajam.
Polaņskis Venēcijā saņēma labākā režisora un kritiķu godalgu, bet filma "J'accuse" Francijā izpelnījās lielu skatītāju interesi un guva komerciālus panākumus, neraugoties uz oponentu protestiem.