'Mangrove'
Vēsturiskā drāma "Mangrove" pirmizrādi piedzīvoja šā gada 24. septembrī, ar to atklājot Ņujorkas filmu festivālu. Režisors Stīvs Makvīns (Steve McQueen) tajā pievēršas notikumiem 60. gadu beigu un 70. gadu sākuma Londonā. Karībiešu restorāns "The Mangrove" Notinghilā – tolaik populāra tumšādaino aktīvistu un mākslinieku tikšanās vieta – nonāk policijas redzeslokā. Notiek regulāri reidi, vēloties pārtraukt restorāna darbību. 1970. gada augustā notiek protesta akcija, kas beidzas ar vardarbīgu tumšādaino protestētāju un policijas sadursmi. Tiek arestēti deviņi aktīvisti un 1971. gadā notiek tiesas prāva, kurā visi apsūdzētie tiek attaisnoti, pierādot, ka policijas uzbrukumi bijuši balstīti neiecietībā.
Par "The Mangrove Nine" jau iepriekš tikusi uzņemta dokumentālā filma, taču šoreiz vēsturiskie notikumi atainoti spēlfilmā, kas tapusi BBC sērijā "Small Axe" par dažādām etniskajām minoritātēm Lielbritānijā.
'Wolfwalkers'
BBC 2020. gada labāko filmu izlasē iekļauta arī īru animācijas fantāzija "Wolfwalkers", ko veidojuši režisori un animatori Tomass Mūrs (Tomass Moore) un Ross Stjuarts (Ross Stewart). Abi 2014. gadā par citu savu darbu "Song of the Sea" bija nominēti "Oskara" balvai kategorijā "Labākā animācijas filma".
Filmā kāda jauna angļu medniece un viņas tēvs dodas uz Īriju, lai iesaisītos vilku iznīcināšanas cīņā. Tomēr viss mainās, kad viņa iepazīstas ar kādu brīvdomīgu jaunu meiteni no kādas noslēpumainas cilts, kas naktīs pārvēršas par vilkiem.
"Ikviens, kurš redzējis filmas "The Secret of Kells" vai "Song of the Sea", arī šajā darbā atpazīs ķeltu misticismu, grezno un vienlaikus stūraino animāciju, tomēr "Wolfwalkers" ir visapburošākais no visiem Tomasa Mūra darbiem," par filmu raksta BBC kritiķi.
'I'm Thinking of Ending Things'
Psiholoģiskā mistērija "I'm Thinking of Ending Things" uz atsevišķiem lielajiem ekrāniem nonāca 2019. gada augusta beigās, bet pavisam drīz arī "Netflix" piedāvājumā.
Neskatoties uz šaubām par attiecībām, filmas galvenā varone – kāda jauna sieviete (Džesija Baklija), kopā ar savu draugu dodas ciemos pie viņa vecākiem uz ģimenes lauku māju. Pāris tur "iestrēgst" sniega vētras dēļ. Tomēr nekas īsti nenotiek tā, kā tam vajadzētu būt. Puiša vecāki un apkārtējā pasaule paliek aizvien dīvaināki un dīvaināki, bet jaunajai sievietei tā ir viela pārdomām gan par sevi, savām attiecībām un pasauli vispār. Filmas režisors – Čārlijs Kaufmans.
Kā raksta BBC kritiķi – šī filma nelīdzinās nevienai citai šā gada filmai, turklāt tai līdzinieces būs grūti atrast arī iepriekšējo gadu piedāvājumā. "Filma ir spēcīgs un melanholisks stāsts – dzīves un mīlestības īslaicīguma apliecinājums. Jā, tā varbūt ir mulsinoša, bet neapšaubāmi aizkustinoša filma," raksta BBC.
'Ammonite'
Britu režisora Frānsisa Lī filmas "Ammonite" notikumi risinās 19. gadsimtā. To centrā mīlas trijstūris starp paleontoloģi Mēriju Anningu (Keita Vinsleta), skotu ģeologu Roderiku Mērkisenu (Džeimss Makārdls) un viņa jauno sievu Šarloti (Sērša Ronana). Šarlote cieš no melanholijas – tā uzskata viņas vīrs, kurš pierunā Mēriju Anningu palīdzēt un iesaistīt jauno sievu savā darbā. Skarbajos apstākļos, par spīti atšķirīgajiem raksturiem un sociālajai izcelsmei abu sieviešu starpā rodas jūtas. Filmas stāsts balstīts patiesos notikumos.
Mērijas Anningas loma jau tiek saukta par jaunu virsotni Keitas Vinsletas karjerā, bet BBC eksperti uzsver – tieši viņas tēlojums ir galvenā filmas vērtība.
'Rocks'
Gada labāko filmu sarakstā iekļauta britu režisores Sāras Gevronas (Sarah Gavron) pusaudžu jeb tā saucamā "pieaugšanas filma" "Rocks". Tā pirmizrādi piedzīvoja jau 2019. gadā Toronto filmu festivālā, tomēr plašākam skatītāju lokam kļuva pieejama vien 2020. gada rudenī.
Filmas galvenā varone ir tumšādaina britu meitene ar iesauku "Rocks". Viņu un viņas mazo brāli pamet māte, un abi bērni ir spiesti paši par sevi parūpēties, turklāt meitene ir nolēmusi visiem spēkiem slēpt notikušo, lai nenonāktu nepilngadīgo aprūpes iestādēs.
Filmas režisore scenāriju noskatījusi reālajā dzīvē, bet ar filmas tekstiem viņai palīdzējuši Londonas nomalēs sastaptie jaunieši. Kā raksta BBC, šī ir viena no autentiskākajām filmām par pusaudžu dzīvi Londonā pēdējo gadu laikā. "Sirdi plosošs, bet cerību pilns veltījums jaunības drosmei un izturībai," raksta britu kritiķi.
'Ma Rainey's Black Bottom'
"Ma Rainey's Black Bottom" ir biogrāfisks stāsts par Ma Reiniju – vienu no pirmajām profesionālajām afroamerikāņu blūza dziedātājām, sauktu arī par "blūza māti". Filmā Ma Reiniju spoži atveido ar "Oskara" balvu godalgotā Viola Deivisa. Savukārt viņas pavadošās grupas trompetista un arī sāncenša Levī Grīna lomā – šogad pāragri mūžībā aizgājušais Čedviks Bousmens. Kā raksta BBC, tieši dzīves pēdējā loma aktieri droši virza uz nomināciju "Oskara" balvai kategorijā "Labākais aktieris otrā plāna lomā".
Filmas scenārija pamatā ir ar Pulicera balvu godalgotā Augusta Vilsona luga ar tādu pašu nosaukumu – "Ma Rainey's Black Bottom". Tās notikumi risinās pagājušā gadsimta 20. gados Čikāgā. Ma Reinija, kura jau ir kļuvusi par leģendu, kopā ar grupu strādā pie ieraksta studijā. Taču viņai ir jāizcīna tiesības pašai būt noteicējai par savu mūziku un ierakstiem. Viņas pavadošajā grupā spēlē trompetists Levi Grīns, kurš pats labprāt sāktu solokarjeru, turklāt met acis uz Ma Reinijas mīļoto Dasiju Meiu (Dussie Mae).
Filma skatītājiem pieejama "Netflix".
'The Personal History of David Copperfield' / 'Deivida Koperfīla dzīvesstāsts'
Viena no retajām filmām, kas šogad nonāca uz lielajiem ekrāniem ar vismaz daļēji aizpildītām skatītāju zālēm ir režisora Armando Ianuči darbs "The Personal History of David Copperfield" ("Deivida Koperfīla dzīvesstāsts"). Tās pamatā labi zināma angļu literatūras klasika – Čārlza Dikensa romāns "Deivids Koperfīlds". Titullomā – indiešu izcelsmes britu aktieris Devs Patels.
Filmas stāsts aizsākas Viktorijas laika Anglijā. Deivida Koperfīlda bērnība rit mierīgi un jautri viņa aukles ģimenes neparastajā mājā – otrādi apgāztā laivā pludmalē. Kad pienāk laiks atgriezties pie savas mātes Londonā, atklājas, ka viņa apprecējusies ar ļauno Edvardu. Strīdi ir neizbēgami, un ģimene Deividu nosūta strādāt Edvarda Londonas rūpnīcā. Pēc mātes nāves bēdu sagrauztais Deivids uzmeklē tanti Betsiju, kura dzīvo vienā namā ar savu raksturā spilgto brālēnu misteru Diku. Te sākas viņa jaunā dzīve.
BBC kritiķi raksta, ka viena no visu laiku lielākajām britu kinematogrāfa kļūdām ir bijusi šīs filmas ignorēšana šā gada BAFTA ceremonijā. Tā uzlikusi jaunu latiņu Čārlza Dikensa darbu ekranizācijām un ir šī britu klasiķa daiļrades godināšana. BBC pie filmas kvalitātēm uzskaita gan tās vizuālo pievilcību, gan aktieru izvēli, īpaši uzsverot Deva Patela teicamo tēlojumu.
'Never Rarely Sometimes Always'
Režisores un scenāristes Elizas Hitmenas (Eliza Hittman) drāmas "Never Rarely Sometimes Always" centrā ir 17 gadus vecā Otuma (lomā Sidnija Flenigana) – jauna meitene no kādas mazpilsētas Pensilvānijā. Viņas dzīvi sašūpo neplānota grūtniecība, turklāt Pensilvānijas štatā aborti ir aizliegti. Viņa kopā ar savu māsīcu dodas uz Ņujorku, lai meklētu palīdzību tur.
"Elīzas Hitmenas filma ir daiļrunīgs un intīms stāsts par izvēlēm, noslēpumiem un skumjiem izmisuma lēmumiem, kas dažkārt jāpieņem jaunām sievietēm, lai glābtu savu nākotni," par filmu raksta BBC. Kritiķi šo filmu sauc par nežēlīgi godīgu, tomēr empātiju raisošu darbu.
'The Hunt'
Labāko filma sarakstā iekļauts arī viens no šī gada pretrunīgākajiem kino darbiem – šausmu filma-komēdija "The Hunt". Režisora Kreiga Zobela (Craig Zobel) filmā kāda priviliģēta liberāļu grupa nodarbojas ar labējo nolaupīšanu, lai vēlāk rīkotu izklaidējošas cilvēku medības.
Filmas pirmizrāde bija plānota jau 2019. gadā, taču pēc divām publiskām masu apšaudēm ASV tā tika pārcelta. Turklāt tā izpelnījās arī Donalda Trampa nosodījumu.
Uz lielajiem ekrāniem filma "The Hunt" nonāca šā gada pavasarī, īsi pirms Covid-19 pandēmijas ārkārtējās situācijas visā pasaulē. Šobrīd filma saņēmusi pretrunīgas atsauksmes kā no kritiķiem, tā arī skatītājiem, tomēr BBC eksperti to salīdzina ar "uzjautrinošiem amerikāņu kalniņiem", kā arī sauc par "gudru satīru", "viltīgu, asu un izklaidējošu vēstījumu par Amerikas sabiedrības politisko dalījumu".
'Bacurau'
Brazīlijas un Portugāles kopražojuma filma "Bacurau" jau nodēvēta par vienu no gada dīvainākajiem un arī atjautīgākajiem kinodarbiem. Režisoru Klebera Mendonsas Filju un Žuliano Dornelisa jaunākā darba absurdais sižets un tā zemteksts lielā mērā sasaucas ar BBC labāko filmu sarakstā ieklauto filmu "The Hunt".
Bacurau ir nabadzīgs un nomaļš ciems Brazīlijā, kur mīt savstarpēji saskanīga un cieša kopiena. Jucekli izraisa ciemata vadones nāve, bet tuvējā upe, kas apgādāja iedzīvotājus ar ūdeni, tiek aizdambēta. Ciematā ierodas korumpētais vietējās pašvaldības vadītājs un arī tūristi, kas uzsāk ciema iedzīvotāju slaktēšanu izklaides dēļ.
Filma žanriski tiek dēvēta par "weird western" jeb dīvaino vesternu, ko var skatīties, gan nolasot tās zemtekstus par Brazīlijas politiku, neo-koloniālismu, attiecībām starp rasēm un dažādiem sociālajiem slāņiem, gan arī vienkārši baudot saistošo un arī pārdrošo interpretāciju par vesterna žanru.
'The Assistant'
Filma "The Assistant" ir austrāliešu režisores Kitijas Grīnas debijas spēlfilma. Turklāt viņa pati ir tās scenārija autore un producente.
"The Assistant" atklāj visai pretrunīgo ikdienu kāda ietekmīga vadītāja birojā, kur nule sākusi strādāt viņa jaunā asistente Džeina (lomā Džūlija Gārnere). Pildot savus darba pienākumus, viņa arvien vairāk apzinās, ka pēc būtības viņas amats ir tam, lai citi varētu viņu izmantot un pazemot.
"Filma caur viena cilvēka stāstu atklāj augstprātību, seksismu un kopīgu klusēšanu par pāridarījumiem, ko slēpj korporatīvās kultūras ikdiena. Tomēr spriedze aug, jo nezinām, vai galvenā varone sacelsies pret pāridarītājiem, vai iekļausies sistēmā, lai kas arī notiktu," raksta BBC.
'Emma'
Lai gan pasaule piedzīvojusi milzum daudz Džeinas Ostinas romānu ekranizāciju, ka, šķiet, nekas vairs skatītāju nevar pārsteigt, tomēr izrādījās, ka var gan. Gan BBC, gan arī citos gada labāko filmu sarakstos iekļuvusi amerikāņu fotogrāfes un mūzikas video režisores Otumas de Vaildas (Autumn de Wilde) debija pilnmetrāžas kino – "Emma", kas tapusi pēc slavenās 19. gadsimta britu rakstnieces Ostinas tāda paša nosaukuma romāna motīviem.
Krāsainā, krāšņā un asprātīgā kostīmfilma aizved skatītāju uz 18. gadsimta beigu Angliju. Skaistā un bagātā Emma Vudhausa ir pārliecināta, ka nemūžam neizies pie vīra, un pati būs savas dzīves noteicēja. Taču viņa labprāt saved kopā citus. Tiesa, tas sagādā ne mazumu pārpratumu, turklāt Emma nepamana, ka viņas pašas lielā mīlestība jau ilgu laiku ir bijusi tepat, viņas acu priekšā.
Filmā titullomā ir redzama jaunā aktrise Anna Teilore-Džoja, pārējās lomās Džonijs Flinns, Džošs O'Konors un citi.
'The Vast of Night'
"The Vast of Night" jaunā kvalitāte ekrānos atgriezusi kino par citplanētiešiem, kas atkal uzdod jautājumu – vai ārpus Zemes patiešām eksistē citas civilizācijas. Jaunā filma ir režisora Endrju Patersona debija pilnmetrāžas kino.
Filmas darbība notiek 50. gados Ņūmeksikā. Kāds mazpilsētas radio dīdžejs un telefonsarunu operatore atklāj dīvainu audio frekvenci, kurā saklausāmās skaņas varētu liecināt par kādu citu civilizāciju. Tas aizsāk mistisku notikumu virkni – radio tiešajā ēterā uzrodas kāds noslēpumains militārists Billijs, kurš reiz pabijis kādā īpaši slepenā vietā tuksnesī, kuras atklāšana varētu apdraudēt Amerikas drošību.
Režisors filmas ieceri lolojis 10 gadu. Tā tapusi, iedvesmojoties no diviem gadījumiem 60. gadu ASV. Pirmais - Keksburgas NLO incidents, kas notika 1965. gada 9. decembrī, kad vairākos ASV štatos un Kanādas Ontario debesīs bija redzama milzīga ugunsbumba – konusveidīgs objekts. Tas nokrita netālu no Keksburgas izraisot meža ugunsgrēku. Otrais – Fosas rezervāta noslēpumainās divu automašīnu pazušanas 1969. un 1970. gadā. Abas automašīnas ar visām cilvēku mirstīgajām atliekām izdevās atrast vien 2013. gadā Fosas ezera dibenā.
'The Painter and the Thief'
2020. gada labāko filmu sarakstā iekļauta norvēģu dokumentālā filma "The Painter and the Thief" – patiess stāsts par kādas mākslinieces draudzību ar viņas pašas darbu zagli. No kādas galerijas Oslo tiek nozagti divi čehu mākslinieces Barboras Kvsilkovas darbi. Zaglis tiek arestēts, bet māksliniece uzmeklē viņu, lai gleznotu viņa portretu. Tas ir sākums abu visai skarbajai un dzēlīgajai draudzībai.
"Filmas režisors seko saviem varoņiem vairākus gadus, lai radītu daudzslāņainu, aizkustinošu attiecību hroniku, kas piesātināta ar iedvesmu, vainas apziņu un jaunatklāšanu," raksta BBC.
'True History of The Kelly Gang'/ 'Patiess stāsts par Neda Kellija bandu'
Šī nav pirmā reize, kad uz lielā ekrāna atdzīvojies šausmīgais stāsts par 19. gadsimta Austrālijas banku laupītāju un noziedznieku Nedu Kelliju. Iepriekš viņu nospēlējuši gan nelaiķis Hīts Ledžers, gan rokzvaigzne Miks Džegers. 2020. gadā uz lielajiem ekrāniem nonāca Neda Kellija stāsts Džastina Kurcela (Justin Kurzel) režijā ar aktieri Džordžu Makkiju (George MacKay) galvenajā lomā.
Jaunās filmas scenārija pamatā ir adaptēta Pītera Kerija 2000. gadā izdotā grāmata ar tādu pašu nosaukumu – "True History of the Kelly Gang". Romāns, kas saņēmis Bukera prēmiju, akcentē laupītāja Neda Kellija bērnības un jaunības gadus, kad viņš tiek iegrūsts noziedzības pasaulē – viņa māte (Esija Deivisa) nodod viņu audzināšanā laupītājam Harijam Paueram (Rasels Krovs).
"Filma ir gaismas gadu attālumā no vidusmēra kostīmdrāmas. [..] Kurcels un viņa komanda Nedu Kelliju radījuši mežonīgāku un biedējošāku nekā jebkad iepriekš, tomēr vienlaikus arī līdzjūtību raisošāku," raksta BBC eksperti.
'Da 5 Bloods'
Sarakstu noslēdz Spaika Lī jaunākā filma "Da 5 Bloods" – skarbs stāsts par Vjetnamas kara veterāniem – afroamerikāņiem. kuri atgriežas Vjetnamā, lai atrastu sava līdera mirstīgās atliekas un kopā ar viņu apbedītās bagātības. Taču viņiem nākas saskarties ar kara radītajām sekām šajā valstī un pašu atmiņām.
Filmas scenārija autors ir pats Spaiks Lī, kurš to rakstījis kopā ar vēl trim citiem autoriem.
Šī ir viena no beidzamajām filmām, kurā redzams aktieris Čedviks Bousmens (Chadwick Boseman, 1976-2020), tāpat filmā piedalās Delrojs Lindo (Delroy Lindo), Klarks Pīterss (Clarke Peters), Norms Luiss (Norm Lewis) un Aisajs Vitloks Juniors (Isiah Whitlock Jr).
Kā raksta BBC, Spaiks Lī filmā plašākā perspektīvā atklāj ASV un rasismu tajā. Tāpat tiek uzsvērts, ka šī ir viena no Spaika Lī līdz šim labākajām filmām un tas nozīmē daudz, ņemot vērā režisora apbalvojumus un prominento statusu.