Sagaidot nozīmīgu notikumu Latvijas kino vēsturē – režisora Rolanda Kalniņa 99. dzimšanas dienu –, Nacionālā Kino centra portālā "filmas.lv" sadarbībā ar Latvijas Nacionālo arhīvu un studiju "Lokomotīve" izveidota jauna restaurētu filmu kolekcija, kas ietver režisora būtiskāko ieguldījumu Latvijas kultūras vēsturē.
Kā raksta Latvijas Nacionālā kino centra pārstāve Kristīne Matīsa, kinorežisors Rolands Kalniņš (1922) ir fenomenāla parādība Latvijas un arī pasaules kino vēsturē. Autodidakts bez kinoizglītības, profesiju apguvis praktiskā darbā filmu uzņemšanas laukumos un Latvijas nacionālajā kino strādājis vairāk nekā pusgadsimta garumā, bet šobrīd – vienīgais Latvijas kinorežisors, kura filma bijusi iekļauta Kannu kinofestivāla restaurēto filmu programmā "Cannes Clasics" (2018); vienīgais, kuru Latvijas kultūras kanonā pārstāv divas filmas, un vienīgais, kuram kinoteātra "Splendid Palace" Lielajā zālē ir pašam savs krēsls ar iegravētu plāksnīti kā aktīvam kino apmeklētājam pat vairāk nekā 90 gadu vecumā. Nacionālo kino balvu "Lielais Kristaps" par mūža ieguldījumu kinomākslā Rolands Kalniņš saņēmis jau pirms 15 gadiem.
Rolands Kalniņš dzimis 1922. gada 7. maijā Ludzas apriņķa Istras pagasta Vecslabadā, 25 gadu vecumā sācis strādāt Rīgas kinostudijā un kopš 1947. gada piedalījies nacionālā kino veidošanā no pašiem tā pirmsākumiem – vispirms kā režisora asistents un otrais režisors pieredzējušāko kolēģu filmās. Par šo laikmetu portāla "filmas.lv" jaunajā kolekcijā Rolandam Kalniņam – 99 liecina Leonīda Leimaņa un Pāvela Armanda filma "Salna pavasarī" (1955), kur Rolands Kalniņš bija otrais režisors – filmēšanas procesa organizators. Šī filma, kas balstīta Rūdolfa Blaumaņa darbu motīvos, Latvijas kino vēsturē tiek dēvēta par pēckara perioda "pirmo nacionālo filmu", kas veidota ar Latvijas jauno profesionāļu spēkiem.