art basel, comedian, komiķis, mauricio katelans
Foto: EPA/Scanpix/LETA

Mākslinieka Mauricio Katelāna instalācija "Komiķis" jeb ar līmlenti pie sienas pielīmētais banāns šoruden atkal nonāks mākslas darbu izsolē. 2019. gadā tas tika pirmo reizi pārdots par 120 tūkstošiem ASV dolāru (111 tūkstošiem eiro), nu eksperti lēs, ka tā cena varētu sasniegt pusotru miljonu dolāru (183,5 tūkstoši eiro), vēsta CNN.

Kā liecina izsoļu nama "Sotheby’s" publiskotā informācija, viena no trīs darba oriģinālajām versijām interesentiem tiks piedāvāta šī gada novembrī.

Izsoles uzvarētājs par samaksāto naudu iegūs līmlentes rulli un vienu banānu, sertifikātu, kas apliecina darba autentiskumu, kā arī oficiālo instrukciju, kā darbs saliekams. "Sotheby’s" pārstāvji CNN apliecinājuši, ka ne līmlente, ne banāns nav no oriģinālās, 2019. gada instalācijas.

""Komiķis" ir konceptuāls mākslas darbs un tā fiziskie materiāli katrā jaunā instalācijā tiek nomainīti," paskaidroja slavenā izsoļu nama pārstāvji.

Instalācija "Komiķis" pirmo reizi tika izstādīta 2019. gadā ASV, Maiami "Art Basel" mākslas tirgū, kur to iegādei izlika slavenā franču galerija "Perrotin" . Mākslas darbs satricināja pasauli, liekot diskutēt par mākslas robežām un tās vērtību. Vēlāk darbs tika pārdots trīs reizes par cenām diapazonā no 120 000 līdz 150 000 ASV dolāru.

Tolaik kritiķi norādīja, ka "Komiķis" turpina konceptuālās mākslas un redīmeidu tradīciju, ko jau 20. gadsimta sākumā aizsāka Marels Dišāns ar savu slaveno "Fountain" (1917) – Ņujorkas Neatkarīgo mākslinieku biedrības izstādē izlikto pisuāru. Tikmēr pats banāns izraisīja milzīgu publikas interesi un arī jaunus, performatīvus mākslas darbus.

Piemēram, neilgi pēc pirmās darba "Komiķis" pārdošanas "Art Basel" performanču mākslinieks Deivids Datuna "Instagram" publiskoja video ar nosaukumu "Izsalcis mākslinieks" ("Hungry Artist"), kurā redzams, kā viņš pieiet pie instalācijas, noplēš no sienas banānu un to apēd, kamēr viņu filmē pārsteigti skatītāji. Datuna videoierakstā saka: "Es mīlu Maurīcio Katelana mākslu, man tiešām patīk šī instalācija. Tā ir ļoti garšīga!"

Turpinājumā sekoja diskusija – vai Datunas rīcība ir performance – mākslas darbs, attiecīgi aizsargājams, vai tomēr tas vienkārši ir vandālisms.

Maiami aplūkojamā instalācija no izstādes tika aizvākta drošības apsvērumu dēļ, taču visas trīs autentificētās darba versijas tika pārdotas. Divas no tām nopirka privātkolekcionāri, kamēr trešā tika iegādāta par lielāku, taču publiski neatklātu summu, un vēlāk ziedota Gugenheima muzejam Ņujorkā.

2023. gada aprīlī viena no "Komiķia" versijām bija eksponēta Seulā, Dienvidkorejā. Toreiz kāds dienvidkorejiešu students ienāca mākslas muzejā, piegāja pie Katelāna instalācijas, atlīmēja no sienas banānu un to apēda. Pēc maltītes viņš pie sienas ar to pašu līmlenti piestiprināja banāna mizu. Savu rīcību muzeja darbiniekiem students paskaidrojis ar to, ka bija izsalcis. Muzeja darbinieki instalāciju atjaunoja ar citu – svaigu banānu.

Kā toreiz vēstīja ārvalstu mediji, centrālā Katelāna instalācijas sastāvdaļa, tiek nomainīta ik pēc divām, trim dienām. Kā rakstīja britu laikraksts "The Guardian", Katelāns, uzzinājis par notikušo, to komentējis īsi: "Nekādu problēmu."

"Sotheby’s" neatklāj, kurš šoreiz nolēmis darbu "Komiķis" pārdot, taču norāda, ka pašreizējais darba īpašnieks to iegādājies no viena no sākotnējiem pircējiem.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!