No 6. līdz 8. decembrim topošajā radošajā rūpnīcā "Veldze", Matīsa ielā, notiks "Mazā mākslas mese". Tās ietvaros četras galerijas – galerija "ASNI", 427 galerija, ISSP galerija un "arterritory.com" galerija-klejotāja "energART" – piedāvās apskatīt un iegādāties mākslas darbus.
"Mazā mākslas mese" notiks bijušās rūpnīcas "Veldze" katlu mājas zālē, kas ir viena no nepieradinātajām teritorijām topošās "Radošās rūpnīcas Veldze" ēku kompleksā, Matīsa ielā 8. Kopš septembra pakāpeniski verot durvis uz daļēji industriālo teritoriju, "Radošā rūpnīca Veldze" veidojas kā sinerģijas platforma pilsētas iedzīvotājiem, uzņēmējiem un radošajām industrijām laikmetīgas kultūrvietas kopradei Rīgas centrā.
"Veldze" līdz 1939. gadam bija pazīstama kā AS "Gust. Kuncendorf alus darītava", bet pēc Otrā pasaules kara tika pārdēvēta par "Augļu un ogu vīna un bezalkoholisko dzērienu rūpnīcu "Veldze"". Tā bija vieta, kur 1980. gadā pirms Maskavas Olimpiskajām spēlēm tika uzsākta "Pepsi" ražošana.
"Ļoti priecājamies, ka tieši Mazā mākslas mese ir pionieri, kas paver durvis uz mūsu kvartāla teritoriju, sniedzot pareizo sajūtu par mākslas pieejamību "šeit un tagad" un ienesot estētikas kontrastu vienkāršā, industriālā vidē," pasākuma nozīmīgumu uzsver "Radošās rūpnīcas "Veldze"" izpilddirektore Zane Ruģēna.
Kā vēsta organizatori, "Mazās mākslas meses" iniciatīva radusies ar mērķi akcentēt mākslas nozīmību ikviena cilvēka labbūtībā, uzsvērt mākslas darba kā radošuma attīstītāja statusu, pievērst uzmanību Latvijas mākslas procesiem un vienlaikus veicināt mākslas kolekcionēšanu un mākslas oriģinālu klātbūtni ikviena cilvēka dzīves telpā, kliedējot arī mītu par mākslas ekskluzivitāti un tās finansiālo nepieejamību.
Organizatori norāda, ka būtiski uzvērt vēl kādu būtisku šī projekta aspektu. Tā ir pirmā reize, kad kopēju projektu iniciējušas četras galerijas – tādējādi apliecinot sadarbības, sarunas, savstarpējas uzticēšanās un vienotas stratēģijas lomu kopējo mērķu sasniegšanā un mākslas procesa aktivizācijā.
"Māksla ir viena no cilvēka pamatvajadzībām, un veids, kā mēs varam nodibināt saikni paši ar sevi un līdzcilvēkiem. "Arterritory.com" galerija-klejotāja "energART" tika izveidota pirms trim gadiem ar mērķi veicināt cilvēku sastapšanos ar mākslu ārpus institucionālās vides, un aktualizēt tās nozīmību privātā un publiskā telpā, mūsu mentālajā un fiziskajā labbūtībā. Zīmīgi, ka "Mazā mākslas mese" ir arī pirmais notikums topošajā radošajā rūpnīcā "Veldze," tādējādi vēl vairāk akcentējot mākslas un tās skatītāja sastapšanās nozīmīgumu," saka "energART" dibinātājas Daiga Rudzāte un Una Meistere.
Savukārt mākslinieks Kaspars Groševs uzsver, ka "427 galerijai, svinot savu desmitgadi šogad, izkristalizējies, ka tās pastāvēšana, paļaujoties tikai uz iespējamo VKKF un Rīgas domes finansējumu ir nedroša. Jo vienmēr ir minimāla varbūtība, ka nekas no gaidītā nepiepildās. Šāda veida mākslas telpām tomēr ir būtiski laiku pa laikam stiprināt savu finansiālo neatkarību arī citos veidos, piesaistot mākslas mīļotāju tiešu atbalstu. Tāpēc priecājamies par "Mazo mākslas mesi", kas parāda, ka mākslu savā īpašumā var iegūt krietni lielāka daļa cilvēku nekā mums sākotnēji varētu šķist. Savstarpēja enerģijas apmaiņa ir ļoti svarīga, bet tikpat būtiski ir arī būvēt savu nelielo ekonomiku, kurā atbalstām viens otru arī materiālos veidos. Mums jāsaprot, ka Latvijas ekonomiku veidojam arī mēs – mākslas cienītāji un izstādītāji, un, lai arī varētu šķist, ka tas ir neliels segments, tas ir svarīgi mums pašiem. Kaut vai tikai tāpēc, lai parādītu, ka mums rūp ne vien bezmaksas dzērieni atklāšanās, bet arī ilgstpējība un savstarpējā uzticēšanās."
ISSP galerija Mazajā mākslas mesē akcentēs laikmetīgās fotogrāfijas nozīmību. "Kopš 2018. gada galerija ir kļuvusi par centrālo vietu laikmetīgās fotogrāfijas izstādēm un notikumiem Latvijā, veicinot mākslinieku kopienas attīstību un fotogrāfijas pieejamību. Sadarbībā balstīta prakse ir viena no ISSP galerijas darbības pamatvērtībām, tādējādi dalība Mazās mākslas meses programmā ir apliecinājums mūsu ticībai, ka savstarpēja uzticība un kopīga vīzija ir būtisks priekšnoteikums dzīvas un plaukstošas mākslas vides radīšanai. Mēs aicinām ikvienu kļūt par daļu no šī procesa, atnākot un piedaloties Mazās mākslas meses aktivitātēs," tā ISSP galerijas Programmas direktore Iveta Gabaliņa.
Galerijas "ASNI" dibinātājas Elīna Drāke un Auguste Petre saka: "Šī nebūs tikai izstāde vai mese, bet arī telpa jaunām domām un sajūtām. Mēs ticam, ka mākslas klātesamība ikdienas dzīvei piešķir dziļāku jēgu, ļauj atrast mieru un reizē izaicinājumu. Savukārt šādi jauni sadarbības formāti ļauj mākslai izkļūt no mūsu galerijas sienām, veidojot dzīvu pieredzi, kas savieno un paplašina apziņu, ļaujot atrast daļu no sevis arī tajā, kas varbūt sākumā šķiet svešs un nezināms."
Mazās mākslas meses ietvaros 6. decembrī pulksten 11 tiešsaistē notiks diskusija "Mākslas un ekonomika", kas būs skatāma "Arterritory.com", galerijas "ASNI", 427 galerijas un ISSP galerijas "Facebook" profilos. Diskusijā šobrīd dalību apstiprinājuši: Ieva Zemīte (pētniece, LKA docente), Santa Remere (LJTI mākslinieciskā vadītāja), Fredis Bikovs (Rīgas investīciju un attīstības aģentūras direktors), Māra Lāce (LNMM direktore) un Toms Upners (Valmieras kultūras pārvaldes vadītājs). Diskusiju vadīs Sergejs Timofejevs.
Meses ietvaros, 7. un 8. decembrī, pulksten 15, būs arī iespēja doties ekskursijā pa bijušās rūpnīcas teritoriju, piedzīvojot vēl esošās vēstures elpu, pirms tiek uzsākta pakāpeniska transformācija.
Meses laikā klātesoši būs mākslinieki – tajā eksponēto darbu autori, tai vienlaikus kļūstot arī par sarunu un jaunu sadarbības projektu platformu.
Visas norises dienas klātesoši būs dj Kaspars Groševs un Sergejs Timofejevs. 8. decembrī interesenti aicināti uz Kaspara Groševa kasešu setu. Pasākuma ietvaros strādās arī bārs "Lofts".